Έβγαλε… 21 στο Βραχάτι ο αήττητος Ολυμπιακός

Eύκολο έργο είχε στο Βραχάτι ο Ολυμπιακός που, όντας ανώτερος του αντιπάλου του, επικράτησε se 55′ με 3-0 (25-18, 25-16, 25-12) της Παναχαϊκής και διατήρησε το φετινό του αήττητο στο ματς που άνοιξε το Σάββατο την αυλαία της 21ης αγωνιοστικής Volleyleague. Για την ουραγό ομάδα της Πάτρας, που λόγω αγώνων μπάντμιντον! στο Κουκούλι, αγωνίστηκε στην δεύτερη δηλωμένη έδρα της στο “Γ. Τριαντάφυλλος”, ξανά  χωρίς το Νίκο Ρουμελιώτη και με αλχημίες στη θέση του διαγωνίου, αυτή ήταν η 21η ήττα της σε ισάριθμους αγώνες της φετινής σεζόν και απομένει ένα ακόμη ματς για να αποχαιρετήσει και τυπικά την κατηγορία.

Με την ψυχολογία στα ύψη από το 3-0, επί της Σουργκούτ, στη Ρωσία, στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και λίγες μέρες πριν τον αγώνα ρεβάνς στο Ρέντη, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να διατηρούν από την αρχή το προβάδισμα, σε ένα ματς αδιάφορο βαθμολογικά, καθώς ο Ολυμπιακός έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση και η Παναχαϊκή έχει υποβιβαστεί. Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι έδειξαν  σοβαρότητα κάνοντας μόλις 4 λάθη σε όλο τον αγώνα συν 11 χαμένα σερβίς.

Ο Ισπανός τεχνικός άρχισε την αναμέτρηση με τους Ρουμελιωτάκη, Ζουπάνη, Στιβαχτή, Πετρέα, Ανδρεάδη και Αλεξίεφ. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ πήγε προηγούμενος και στα δυο τεχνικά τάιμ-άουτ με 8-4 και 16-14 αντίστοιχα για να ολοκληρωθεί το σετ με 25-18.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους Πειραιώτες να έχουν τον έλεγχο, να προηγούνται με 8-5 και 16-14 και με το 25-16 να γράφεται το 2-0 στο παιχνίδι. Το σερί 6-0 στην αρχή του τρίτου σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους και με το 25-12 ο Ολυμπιακός πήρε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων», είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τις βασικές μονάδες του και να δοκιμάσει διαφορετικά σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους.

Οι πατρινοί ακολούθησαν στο σκορ των δύο πρώτων σετ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια έμεναν πίσω λόγω της πίεσης που δέχονταν στο σερβίς.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Γεράνιος

Ο Νίκος Ζουπάνης σε πολύ καλή μέρα, τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους έχοντας 10/15 επιθέσεις, ενώ τον ακολούθησαν ο Αλεξίεφ με 8 πόντους και οι Ρουμελιωτάκης, Πετρέας και Ανδρεάδης με 7 πόντους. Για τους ροσονέρι της Πάτρας, μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Σαλαβασίδης με 10π.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 14-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 16-25

3ο σετ: 2-8, 7-16, 11-21, 12-25

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο osfp.gr μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι περισσότερο για να δώσουμε τη ευκαιρία στους παίκτες που δεν παίζουν πολύ να αγωνιστούν. Όλοι οι παίκτες μας έπαιξαν πολύ καλά και πήραμε τη νίκη. Ήταν σημαντικό για μας να κερδίσουμε γρήγορα και να μην ξοδέψουμε πολύ ενέργεια ώστε να συγκεντρωθούμε γρήγορα στον αγώνα της Τετάρτης. Τώρα μπορούμε να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στον αγώνα με τη Σουργούτ. Είναι ένα πολύ σημαντικό για εμάς παιχνίδι και έχουμε χρόνο να ξεκουραστούμε και να ετοιμαστούμε σωστά ώστε να κερδίσουμε και να περάσουμε στον τελικό».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού, Γιάννης Ρουμελιωτάκης δήλωσε στο osfp.gr : «Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και ήρθαμε εδώ για τη νίκη, ώστε να συνεχίσουμε αήττητοι την πορεία μας. Πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς, δοκιμάστηκαν και άλλα παιδιά, η ομάδα ανταποκρίθηκε και είμαστε έτοιμοι να διαχειριστούμε, μαζί με τον προπονητή μας, και τα υπόλοιπα παιχνίδια της κανονικής περιόδου που ολοκληρώνεται σιγά σιγά. Τώρα μας μένει ένα παιχνίδι για τον τελικό του Τσάλενζ Καπ. Είμαστε όλοι συνειδητοποιημένα παιδιά, δουλευταράδες και θα δουλέψουμε για αυτό το παιχνίδι τις μέρες που ακολουθούν. Είναι πολύ σημαντικός αγώνας για μας, να πάμε στον τελικό και θα τα δώσουμε όλα για να τα καταφέρουμε».

Τα σετ: 3-0 σε 55’. 18-25 (19’), 16-25 (18’), 12-25 (18’)

Παναχαίκή (Σαρλή Έλενα): Ντόντης 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 40%αρ.), Σαλαβασίδης 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 22%αρ.), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός 2(2 άσσοι), Κωστόπουλος 6 (6/14 επ., 26% υπ., 21 %αρ.), Οραμάς 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Μ. -λ (40% υπ., 27%αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ρουμελιωτάκης 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 67%υπ.- 44%αρ ), Ζουπάνης 11 (10/15 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 8 (5/10 επ., 3 άσσοι), Δαρίδης-λ (50%υπ.- 50%αρ.) / Στεφάνου –λ, Χριστοφιδέλης, Ραουβέρντικ 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ.- 50%αρ.), Τσέλιος 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ)