Επέστρεψε στις νίκες ο Φοίνικας Σύρου

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού και επέστρεψε στις νίκες την 13η αγωνιστική. Αυτή ήταν η 9η νίκη της νησιωτικής ομάδας, η οποία ανέβηκε στους 26 βαθμούς (4η θέση), μόλις έναν μπροστά από την Κηφισιά (5η θέση).

Με εξαίρεση το τρίτο σετ, όπου οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πιο ανταγωνιστικά μέχρι το φινάλε του σετ, ο Φοίνικας δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην ομάδα της Βόχας. Με υπεροχή στην επίθεση αλλά και αποτελεσματικό σερβίς απου απέφερε 7 άσσους έκανε εύκολα το 2-0 σετ.

Η ομάδα το Βραχατίου προσπάθησε να πάρει το τρίτο σετ για να μείνει ζωντανή στο ματς ενώ προηγήθηκε και 23-22. Ωστόσο λάθος του Παπαδόπουλου, επίθεση του Στερν και το μπλοκ του Χριστόφα ο Φοίνικας διαμόρφωσαν το τελικό 25-23.

Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 13 βαθμούς και στην 7η θέση.