Φουλάρει για 4άδα ο Άρης

Με το τρίποντο στις αποσκευές επέστρεψε στην Θεσσαλονίκη ο Άρης καθώς οι «κιτρινόμαυρες» στο εναρκτήριο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής πέρασαν νικηφόρα από το κλειστό των Ιλισίων και με το 3-1 επί του Ηλυσιακού μείωσαν την διαφορά τους από την Θέτιδα στους 2 βαθμούς…

Με όπλο του το καλό μπλοκ που του χάρισε 16 πόντους και κορυφαίες τις Χουντίμα και Μοντάνο που είχαν 30 και 20 πόντους αντίστοιχα ο Άρης επικράτησε του Ηλυσιακού και ελπίζει τις επόμενες 2 αγωνιστικές να καλύψει το χαμένο έδαφος και να μπει στην 4άδα της βαθμολογίας.

Οι «κιτρινόμαυρες» της Θεσσαλονίκης ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και με το 25-16 απέκτησαν το προβάδισμα.

Η αντίδραση του Ηλυσιακού ήρθε στο δεύτερο σετ όπου με τις Σωτηρίου και Γκρέκα ισοφάρισε σε 1-1 με το 25-22, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Άρη.

Ένας Άρης όπου έδειξε χαρακτήρα στο τρίτο σετ όπου έμεινε όρθιος και με το 25-23 απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Αρκετά αμφίρροπη ήταν και η εξέλιξη στο τέταρτο σετ όπου οι φιλοξενούμενες του Τάκη Φλώρου περισσότερο ψύχραιμες στις κρίσιμες μπάλες και με το 25-22 έγραψε το 3-1 που του χάρισε τη νίκη και το τρίποντο κατά την 20η αγωνιστική.

ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Γκρέκα 16 (16/41 επ., 75% υπ.), Καπάτου 1 (1/1 επ.), Λιαρούτσου 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 20 (14/34 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 63% υπ.), Χαμπηλομάτη 7 (3/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 14 (10/38 επ., 4 άσσοι, 61% υπ.) / Μανιατογιάννη (λ, 46% υπ.), Μπέμπη, Χατζηκωνσταντα.
ΑΣ ΑΡΗΣ (Φλώρος): Γουγούση 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.), Ζωίδου 3 (0/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 8 (3/13 επ., 5 μπλοκ), Μοντάνιο 20 (17/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 86% υπ.), Πήττα 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντιμά 30 (25/63 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 39% υπ.) / Χίτζιου (λ, 35% υπ.), Μπάκα 5 (2/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ.), Νταντούλα.
16/03/2024

Σε τροχιά πλέι οφ ο Ηλυσιακός

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25, ισοβαθμώντας...