Φουριόζος Παναθηναϊκός πέρασε από τη Μίκρα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή στο κλειστό της Μίκρας και ετοιμάζεται για τον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ σε μια αναμέτρηση που δεν λειτούργησε ούτε το Video Check, ούτε το Video Referee και οι γηπεδούχοι φωνάζουν δίκαια για μια φάση στην κορύφωση του δεύτερη σετ.

Εύκολο προβάδισμα για ΠΑΟ

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν 6-10 έχοντας στην επίθεση βασικούς πυλώνες τους Ρανγκέλ-Στάροβιτς για το 10-16. Ο Ηρακλής δεν τα παράτησε μείωσε στο -3 (18-21), ο Ανδρεόπουλος που είχε περάσει στο σετ έκανε το 18-22, ο Γιάκομπεσν πήγε στο σερβίς πήρε άσο και ο Παναθηναϊκός έφτασε πρώτος στο 21-25 για το 0-1

Αναστάτωση χωρίς… τεχνολογία και 0-2

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής ανέβασε το ρυθμό του, βελτιώθηκε και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός είχε απο την αρχή προβάδισμα +2 πόντων που με τον άσσο του Ράπτη έγινε και +3 (17-14). Με τον Χήρα στο σερβίς και τον Σακόγλου σε καλό σερί ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 17-17. Το ματς πηρε φωτιά, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο. Δυο πόντοι του Μαυροβουνιώτη και ένα λάθος του Ράπτη διαμόρφωσαν το 24-22 για τον γηραιό. Όμως ο Παναθηναϊκός γύρισε το σκορ, πιέζοντας τον αντίπαλο και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Σακόγλου και του Μαυροβουνιώτη (24-24).

Με μπλοκ του Ράπτη στον Μαυροβουνιώτη ο Παναθηναϊκός πέρασε και μπροστά 25-24. Ο Σακόγλου ισοφάρισε (25-25) και στην επόμενη φάση ο ίδιος κάρφωσε άουτ σύμφωνα με τον επόπτη και το διαιτητή αλλά μέσα σύμφωνα με το τηλεοπτικό ριπλέι. Οι κυανόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν αλλά δεν υπήρχε video check! Παρόλο που το γήπεδό τους δεν ήταν διαθέσιμο τρεις ώρες πριν -όπως χρειάζεται- για να στηθεί το VC, οι άνθρωποι της ΕΣΑΠ κατάφεραν να το… ετοιμάσουν αλλά δεν δούλεψε. Ο λόγος ήταν η αδυναμία σύνδεσης με το ρούτερ του γηπέδου! Σαν να μην έφτανε αυτό, η δεύτερη επιλογή του τηλεοπτικού ριπλέι πήγε… περίπατο, καθώς η ΕΡΤ ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε διαθέσιμο μόνιτορ.

Από μια κόκκινη χρεώθηκαν οι Ανδρεόπουλος, Ορφανός και στην επόμενη φάση ο Στάροβιτς με μπλοκ έκανε το 26-28 για το 0-2.

Τρίποντο και κοιτάει… Λιγκ Καπ

Τυπική διαδικασία το 3ο σετ αφού  Ηρακλής επηρεάστηκε από την αναμπουμπούλα του δεύτερου σετ. Ο Παναθηναϊκός με όπλο το σερβίς πάτησε γκάζι 8-13 και το σετ έκλεισε 18-25.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...