Γλυφάδα μέσω Κηφισιάς ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση του στο Final 4 του Κυπέλλου εξασφάλισε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 3-1 του μαχητικού και φιλόδοξου φέτος Ηρακλή Κηφισιάς και είναι έτοιμος να υπερασπιστεί στην Γλυφάδα τα κεκτημένα..

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το Ζηρίνειο και τα Βόρεια προάστια καθώς οι «ερυθρόλευκες» ξεπέρασαν την αντίσταση του Ηρακλή Κηφισιάς που στα πρώτα σετ κοίταξε κατάματα τις Πειραιώτισσες, έκαναν το 1-1 αλλά στο τέλος δεν μπόρεσαν να κάνουν την έκπληξη.

Ο Κοβάτσεβιτς ξεκίνησε την αναμέτρηση με βασική ακραία την Τσίμα όμως η εξαιρετική απόδοση του Ηρακλή Κηφισιάς τον ανάγκασε να επαναφέρει την Λαζάρεβιτς στην βασική 6άδα και στο τέλος να πάρει τη νίκη-πρόκριση για το Final  4 της Γλυφάδας.

Οι Πειραιώτισσες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με το καλημέρα φρόντισαν να αποκτήσουν διαφορά κάνοντας και ευκολότερο το έργο τους. Με το 5-12 και το 9-16 από την Χίππε ο Ολυμπιακός έφθασε στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ με τις γηπεδούχες όμως να μειώνουν σε 12-16 δημιουργόντας προϋποθέσεις κόντρας.

Οι «ερυθρόλευκες» όμως με την Λαμπρούση και την Γιώτα έφθασαν στο 14-19, όμως με πόντους της Κοσμά και Λαμπρινίδου ο Ηρακλής Κηφισιάς πλησίασε στο 16-19. Η απάντηση του Ολυμπιακού όμως ήταν άμεση αφού με την Χίππέ και την Γιώτα το σκορ πήγε στο 18-21.

Έχοντας την διαφορά ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύθηκε να κάνει το 0-1 αφού ο άσος της Χίππε έγραψε το 20-25 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της.

Το δεύτερο σετ είχε διαφορετική εξέλιξη καθώς ο Ηρακλής Κηφισιάς ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση με αποτέλεσμα να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό παίρνοντας μάλιστα διαφορά από την αρχή.

Με τις Κοσμά, Κωνσταντίνου η Κηφισιά προηγήθηκε με 7-3 και 11-7 και λίγο αργότερα με το λάθος του Ολυμπιακού 14-8 αναγκάζοντας τον Κοβάτσεβιτς να περάσει την Λαζάρεβιτς στην θέση της Τσίμα.

Αλλαγή που δεν έφερε αποτέλεσμα καθώς η ομάδα του Σπύρου Χουντουμάδη με άσο της Κωνσταντίνου έφθασε στο 17-10. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στο 17-14 όμως τα λάθη από Λαμπρούση –Χίππε και ο πόντος της Κοσμά έκαναν το20-14.

Νέα προσπάθεια από τον Ολυμπιακό έκανε το σκορ 20-17 και 21-18 όμως οι γηπεδούχες φρόντισαν να κάνουν το 23-18. Με ένα σερί οι Πειραιώτισσες έφθασαν στο 24-23 και είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με την Χίππε, όμως η άμυνα από τις «κυανόλευκες» και η επίθεση της Κωνσταντίνου έγραψαν το 25-23 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής Κηφισιάς έχοντας ψυχολογία από την ισοφάριση και τον κόσμο ζεστό στις εξέδρες μπήκε εκ νέου δυνατά κάνοντας το 6-3 και παρά το 6-6 από πλευράς Ολυμπιακού οι γηπεδούχες έφθασαν στο 10-7 και το 11-8 με το λάθος της Χριστοδούλου.

Κάπου εκεί όμως ο Ολυμπιακός φρόντισε να πατήσει γκάζι και με ένα σερί 9-1 να κάνει το 12-17, ωστόσο οι αθλήτριες του Σπύρου Χουντουμάδη βγάζοντας πάθος και ψυχή στο παιχνίδι τους μείωσαν σε 15-18 και με τον άσο της Κοσμά σε 18-19.

Οι Πειραιώτισσες όμως με την Λαμπρούση και τους άσους της Χίππε έκαναν το 18-23 για να τελειώσουν το σετ στο 21-25 και να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός φρόντισε να παρουσιαστεί καλύτερος και να φθάσει στο ζητούμενο αποτέλεσμα έχοντας από την αρχή το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» έφθασαν εύκολα στο 4-8, στο 6-12 με την Λαζάρεβιτς, ενώ το μπλοκ στην Βογιατζόγλου έκανε το 10-16 κάνοντας ουσιαστικά τυπική υπόθεση την συνέχεια του σετ.

Ένα σετ που κατέκτησε εύκολα ο Ολυμπιακός και με το 15-25 έκανε το 1-3 πανηγυρίζοντας την πρόκρισή του στο Final 4 του θεσμού.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 21-25, 15-25

1ο σετ : 4-8, 9-16, 16-21, 20-25

2ο σετ : 8-4, 16-10, 21-17, 25-23

3ο σετ : 8-6, 12-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8,  10-16, 13-21, 15-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς):  Γιώτα 14 (8/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μαλασάϊ 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52%υπ.-43%αρ.), Λαμπρούση 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 47%υπ.-40%αρ.),  Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 19 (12/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κονόμη –λ (59%υπ.-47%αρ.)/ Λαζάρεβιτς 8 (6/15 επ., 2 άσσοι, 47%υπ.-33%αρ.)

Ηρακλής Κηφισιάς (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 13 (11/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48%υπ.-30%αρ.), Κοσμά 18 (13/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Λαμπρινίδου 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ), Βογιατζόγλου 5 (5/15 επ.), Γιαννέλου 3 (3/4 επ.) Λούρα –λ (45%υπ.-34%αρ.)/ Κωνσταντέλου 5 (5/12 επ.), Χούντα