Από τον Άρη βλέπει την τρίτη θέση!

Πέμπτη σερί νίκη για τον φετινό εκπληκτικό Άρη ο οποίος με 13 βαθμούς φιγουράρει στην τρίτη θέση! Οι παίκτριες του Σολκίδη με το Βραζιλιάνικο δίδυμο Καιτάνο-Πεσόα σε καλή μέρα και εξαιρετικό μπλοκ, υποχρέωσε τον μέτριο ΟΠΕΡ σε ήττα με 3-0, μία εβδομάδα μετά την νίκη επί της ΑΕΚ με 3-2.

Η εικόνα του ματς

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 15 πόντο. Ο Άρης προηγήθηκε 6-2 και 9-6 χαλάρωσε και το Ρέθυμνο με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστα με 10-11 ενώ με την Λαγουδάκη έφερε το σκορ στα ίσα με 15-15. Οι φωνές του Σολκίδη και η ανοδος της Καιτάνο αλλά και το εξαιρετικό μπλοκ από Γκάνο-Καλανταρίδου έδωσαν τη δυνατότητα στις γηπεδούχες με σερί 10-1 να πάρουν το σετ με 25-17.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το δεύτερο σετ. Με το δίδυμο Πεσόα-Καιτάνο να κάνει ότι θέλει και το μπλοκ να είναι απροσπέλαστο, ο Άρης ξέφυγε με 16-8 και 19-9. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Σολκίδη, κατέβασαν ταχύτητα και ο ΟΠΕΡ βρήκε την ευκαιρία να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει σε 24-14 ενώ με φιλέ της Παπουτσή το σετ ολοκληρώθηκε με 25-14 και 2-0.

Όσον αφορά το τρίτο σετ ήταν καρμπόν του πρώτου. Το Ρέθυμνο ήταν ανταγωνιστικό κόντρα στον Άρη μέχρι τον δέκατο πόντο (10-9). Στη συνέχεια και πάλι ο Άρης με επιθέσεις πρώτου χρόνου από Καλανταρίδου, Τυφλιώρη και τις Καιτάνο και Γκανο, να τελειώνουν πολλές επιθέσεις, ξέφυγε εύκολα με 23-12 και τελείωσε το σετ με 25-15 και 3-0, κερδίζοντας τα χειροκροτήματα των φιλάθλων του που βρέθηκαν στην Πυλαία.

Δημήτρης Σολκίδης( Άρης): «Τώρα που τελείωσε η πρώτη πεντάδα αγώνων, μπορώ να πω ότι ήταν στόχος μας να μαζέψουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς και τα καταφέραμε πολύ καλά. Τώρα έχουμε μια σειρά αγώνων με ομάδες που διαθέτουν καλύτερο ρόστερ, μεγαλύτερο μπάτζετ αλλά και πάλι θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί.

Ακούγευται κουραστικό αλλά ο στόχος είναι η παραμονή και πρέπει να φτάσουμε στους 18 βαθμούς. Στο τέλος του πρώτου γύρου θα δούμε που είμαστε και εκεί ίσως αναθεωρήσουμε του στόχους μας»

Θανάσης Ντζαφέρης (Ρέθυμνο): «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια για την νίκη στον Άρη που είναι πολύ καλή ομάδα, Εμάς δεν μας βγήκε τίποτα σήμερα, παρόλο που είχαμε δουλέψει καλά και θεωρώ ότι είχαμε διαβάσει τον Άρη. Κάνουμε μια προσπάθεια με κορίτσια από την Κρήτη και πιστεύω ότι θα πάμε καλύτερα στη συνέχεια»

Τα σετ 25-17, 25-14, 25-15

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα, Τυφλιώρη, Καετάνο, Γκάνο 14, Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Ιακωβίδου -λ / Καψαμπέλη -λ, Σταματίου, Κούση, Γουγούση Πλουμή.

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου, Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη Β., Παπουτσή -λ / Ξαγοραράκη Τζ., Τσελάνη.

*Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα θα είναι διαθέσιμα την Δευτέρα.