«Ίδρωσε» μόνο στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι “ερυθρόλευκες” τα βρήκαν… δύσκολα μόνο στο πρώτο σετ από τη νεοφώτιστη ομάδα που μπήκε για να παίξει ελεύθερα στην αναμέτρηση. Ωστόσο, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, η εμπειρία των νταμπλούχων μέτρησε στο φινάλε του πρώτου σετ, το οποίο κατέκησαν στις λεπτομέρειες.

Μετά το 0-1 σετ, οι νταμπλούχες πάτησαν γκάζι, μπήκαν πιο δυνατά για το 0-2 ενώ το τρίτο σετ ήρθε ακόμα πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό με τον Ηλυσιακό να μένει από δυνάμεις αφού για δυο σετ στάθηκε ανταγωνιστικός απέναντι σε έναν αντίπαλο με μεγάλη διαφορά δυναμικότητας.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίπε με 20 πόντους και την ακολούθησε επιθετικά η Λάουρα Έμοντς με 15 πόντους.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (olympiacossfp.gr): «Ήταν ένα ενδιαφέρον και αρκετά καλό παιχνίδι. Η νεανική ομάδα του Ηλυσιακού έπαιξε αρκετά καλά για σχεδόν δυο σετ. Ήταν κοντά στο σκορ αλλά ήμασταν συγκεντρωμένοι στα κρίσιμα σημεία και πήραμε ακόμα μια νίκη. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε ώστε να εμφανιζόμαστε κάθε φορά όλο και καλύτεροι ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας»

Τα σετ: 0-3 σε 1:08, 24-26 (26′), 21-25 (23′), 12-25 (19′)