Ημι-θεϊκή ανατροπή του Ηρακλή στη Χαλκίδα

“Πολύ σκληρός για να πεθάνει” αποδείχθηκε στην Χαλκίδα την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ ο τοπικός Ηρακλής, ο οποίος αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Κύζικο Ν. Περάμου, κατάφερε με την εμπειρία του Ρενάν και το πάθος του νεαρού της τοπ σκόρερ με 23 πόντους Σπυριούνη να φτάσει στην ανατροπή με 3-2 (19-25, 22-25, 29-27, 25-15, 15-12). Με το δεύτερο πολύτιμο δίποντο σε ισάριθμα ματς της σειράς η ομάδα του Γκολίτση παρέμεινε αήττητη στο ρετιρέ της βαθμολογίας, κάνοντας ένα ακόμη βήμα σωτηρίας.

Παρουσία περίπου 600 θεατών στο κλειστό στο της Κανήθου, οι ξεκούραστοι, λόγω του ρεπό της πρεμιέρας, οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου, ξεκίνησαν δυνατά  και εκμεταλλευόμενοι την άσχημη υποδοχή-προβληματική ανάπτυξη του Ρενάν, ξέφυγαν με 8-5.

Η κακή απόδοση του προερχόμενου από τραυματισμού Τάπια, ανάγκασε στο εις 15-10 των φιλοξενούμενων τον τεχνικό των γηπεδούχων Σπύρο Γκολίτση να περάσει στη θέση του διαγώνιου τον Πορτορικανό Τόρες. Η Κύζικος με «αιχμή του δόρατος» τον Βραζιλιάνο Μασιέλ κράτησαν τη διαφορά των 5 πόντων και πήγαν στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 16-11.

Η ομάδα της Ν. Περάμου έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της ανέβασε με το Μασιέλ τη διαφορά στο 21-14 για να φτάσει εύκολα, παρά την αφύπνιση των γηπεδούχων, στο 1-0 με 25-19 από επίθεση του Μασιέλ.

Στο β’ σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας, με τον Τόρες να παραμένει στο βασικό σχήμα των γηπεδούχων, η ομάδα του Γκολίτση προσπέρασε με 9-8 από μπλοκ αόυτ του Ντίνα, ενώ στο 14-12 ο Κλότσκο αντικατέστησε τον Κολτσιάκη, στο δίδυμο ακρίων των γηπεδούχων με τον μαχητικό Σπυριούνη και οι γηπεδούχοι βελτιωμένοι σε άμυνα και υποδοχή, πέρασαν για πρώτη φορά σε τεχνικό τάιμ άουτ επικεφαλής με 16-14. Τα λάθη των Χαλκιδέων και το δύσκολο σερβίς του Κατσανεβάκη έβαλαν και πάλι στη θέση του οδηγού του σετ τους φιλοξενούμενους με 20-19 από επίθεση του Σονάρι.

Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στο 21-20 σε υπόδειξη «άουτ» του επόπτη, ενώ με την είσοδο του «φρέσκου» Δρογκάρη αντί Κρέτση στο ματς, η Κύζικος, μετά από δύο σετ μπολ ζευγάρωσε με 25-23 τα κερδισμένα της σετ, από φιλέ του Ντίνα.

Με την πλάτη στον τοίχο οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή στο γ’ σετ την Κύζικο, που χάρις στην αποτελεσματικότητα των Μασιέλ και Σαρικεϊσογλου, πήραν βραχεία κεφαλή με 8-7. Τα συμπτώματα της κακής υποδοχής εμφανίστηκαν και πάλι στο παιχνίδι των γηπεδούχων και σε συνδυασμό με τον “αγνώριστο” Τάπια, η ομάδα του Νεόφυτου ξέφυγε προσωρινά με 12-9, αλλά οι γηπεδούχοι με καλό σερβίς προσπέρασαν με τον Σπυριούνη 16-14. H είσοδος των Δρογκάρη, Αχιλεόπουλου αντί των Κρέτση, Πολυχρονιάδη έφερε την Κύζικο στον πόντο 19-18, όμως η αστοχία των φιλοξενούμενων έδωσε αέρα τριών πόντων στον Ηρακλή Χαλκίδας που έφτασε στο 21-18. Η ομάδα όμως του Νεόφυτου δεν ήταν διατεθειμένη να “καταθέσει τα όπλα” κι έτσι επέστρεψε μειώνοντας στον πόντο 22-21, 23-23. Παρά τα λάθη  του “φαντάσματος” του Τάπια που με κακή ψυχολογία παρέμεινε στο τερέν οι γηπεδούχοι έφτασαν σε σετ μπολ, 24-23 και παρά τις ηρωϊκές προσπάθειες του MVP Μιχάλη Σαρικέισογλου να κρατήσει “ζωντανή” την ομάδα του, το μπλοκ του Ηρακλή Χαλκίδας στον ακραίο των φιλοξενούμενων έδωσαν με 29-27 το φιλί της ζωής στην ομάδα του Γκολίτση που μείωσε σε 2-1 σετ.

Με καλή ψυχολογία ο Ηρακλής Χαλκίδας και με τον Ταπια να “πατάει” καλύτερα στο γήπεδο, βρέθηκε με τον νεαρό Σπυριούνη στη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε στο ματς, +5 με 12-7 και 16-11, από μπλοκ του Ντίνα. Στη συνέχεια η Κύζικος , έδειξε να παραδίνεται αμαχητί στις διαθέσεις των γηπεδούχων που έχοντας πλέον επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες στο 2-2 με 25-15, από άουτ του Γκούλακ.

Στο τάι μπρέικ ο Κολτσιάκης με το καλό του σερβίς και τις επιθέσεις του Σπυριούνη “έβαλε φωτιά” στο τοπικό κλειστό δίνοντας προβάδισμα 6-0 στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι, “έπαιξαν τα ρέστα τους” και με μπλομ του Κατσανεβάκη μείωσαν σε 13-11, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με 15-12 να πανηγυρίσουν ξέφρενα μία απίστευτη ανατροπή 3-2, που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της παραμονής.

Η Κύζικος, αν και στην αρχή του αγώνα έδειξε φοβερή όρεξη και φρεσκάδα, μετά το δεύτερο σετ, εμφάνισε σημάδια κόπωσης και μολονότι μπορούσε να πάρει περισσότερα απ΄το ματς αρκέστηκε τελικά στον έναν βαθμό, ισόβαθμη με την Παναχαϊκή, που είχε ρεπό.

Πλέι άουτ

1η αγωνιστική – Σάββατο 1 Απριλίου 2017

Παναχαϊκή Πετ. 2013 – Ηρακλής Χαλκίδας  2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16)

2η αγωνιστική – Κυριακή 9 Απριλίου 2017

Ηρακλής Χαλκίδας – Κύζικος Ν.Περάμου 3-2 (25-19, 25-22, 27-29, 15-25, 15-12)

(2-3)

Η τελευταία ομάδα ακολουθεί την Ορεστιάδα στην Α2.

Το… «κλειδί»

Σπύρος Γκολίτσης (προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας):«Είναι μία τεράστια ανατροπή που ίσως κρίνει την παραμονή μας. Είμαστε τόσο κοντά και τόσο μακριά από την παραμονή. Θέλουμε ακόμα μία νίκη για να τα καταφέρουμε. Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα στον αγώνα. Ήμασταν πολύ νευρικοί αλλά σταδιακά βρήκαμε ρυθμό. Μπράβο σε όλη την ομάδα και ειδικά στους νεαρούς ακραίους που σήκωσαν το μεγάλο βάρος. Αξίζαμε τη νίκη. Ο δρόμος είναι ακόμα πολύ δύσκολος».

Νίκος Νεόφυτος (προπονητής Κυζίκου Ν.Περάμου): «Ο αγώνας έπρεπε να τελειώσει με 3-0 σετ υπέρ της ομάδας μου αλλά τα λάθη των διαιτητών μας κόστισαν. Υπό διαφορετικές συνθήκες με έναν βαθμό θα ήμασταν ευχαριστημένοι αλλά τώρα είμαστε πολύ στεναχωρημένοι. Πιστεύουμε πως αδικηθήκαμε και το βίντεο δείχνει καθαρά τις φάσεις που έκριναν το 3ο σετ. Μετά την απώλεια του 3ου σετ χάσαμε την ηρεμία μας και ηττηθήκαμε. Πρέπει να μαζέψουμε το μυαλό μας για τον αγώνα που έρχεται με την Παναχαϊκή. Πάμε για πάρουμε τρίποντο με την Παναχαϊκή, ώστε να κάνουμε βήμα το πιο καθοριστικό βήμα παραμονής».

Το… «ταμείο»

Τα σετ 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12) σε 129΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 14 (12/30, 2 άσσοι), Σπυριούνης 23 (19/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ – 35% επιθέσεις), Κανέλλος 12 (9/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Ρενάν 6 (4/5 επ επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 33% υπ – 17% άριστες), Κλότσκο 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος), Τόρες 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ).

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (6/23 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ – 23% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 26 (24/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -29% άριστες)/ Πολυχρονιάδης (λ, 62% υπ 23% άριστες), Αχιλλεόπουλος 60% υπ – 50% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/2 επ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...