Πολύ σκληρός για να… χάσει ο Ηρακλής

Τι κι αν προηγήθηκε δυο φορές ο Εθνικός Πειραιώς, ο Ηρακλής κατάφερε και πήρε ακόμα μια νίκη στο “σπίτι” του στη Μίκρα στην πρότελευταία στροφή της κανονικής περιόδου.

Βαθμολογικά ο γηραιός με τους δυο βαθμούς βρίσκεται πολύ κοντά με τον Φοίνικα Σύρου (3η θέση), ωστόσο νιώθει καυτή την ανάσα της Κηφισιάς. Πλέον, ο Ηρακλής θα διεκδικήσει βαθμό ή βαθμούς στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι την τελευταία αγωνιστική.

Από την άλλη, ο Εθνικός Πειραιώς με τον πολύτιμο βαθμό που πήρε θα ξεκαθαρίσει από το λαβύρινθο των ισοβαθμιών αρκεί την τελευταία αγωνιστική πάρει τρίποντο στον εντός έδρας αγώνα με την Κηφισιά. Διαφορετικά αν ηττηθεί τότε η είσοδο της στην 8αδα θα συμβεί σε συνάρτηση του αποτελέσματος που θα φέρει η Νίκη Αιγινίου.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Εθνικός Π. προηγήθηκε στα σετ με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για την φάση στο 23-24 όταν ο Νάιτ κάρφωσε και ο επόπτης έδωσε άουτ με τον πρώτο διαιτητή Νώντα Γεροθόδωρο να δίνει μέσα, παρόλο που το τηλεοπτικό ριπλέι δεν φάνηκε να τον δικαιώνει.

Εν συνεχεία, Ηρακλής στις λεπτομέρειες ισοφάρισε σε 1-1 σετ με τον Αρμενάκη. Με το Νάιτ οδηγό οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι με 1-2 σετ ενώ ο γηραιός απάντησε, στέλνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Εκεί, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο με τον Αρμενάκη να διαμορφώνει το 13-7, τον Σμαραγδή να.. μπλοκάρει για το 14-7 και τέλος πάλι τον διαγώνιο των κυανόλευκων να υπογράφει το φινάλε για το 15-8.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι ενώ χάναμε 2-1 σετ. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Για εμάς είναι σημαντικό γιατί παίξαμε με μια ομάδα που ήταν αρκετά μαχητική και μας δυσκόλεψε πολύ μέσα στην έδρα μας. Παρ’ όλα αυτά δείξαμε ποιος είναι το αφεντικό μέσα στη Μίκρα».

Ο πασαδόρος του Ηρακλή Κώστας Προύσαλης είπε: «Κρατησαμε το αλώβητο της έδρας μας και παμε να παρουμε οτι μπορουμε στο ματς με τον ΠΑΟΚ. Την νίκη την αφιερωνουμε στον κόσμο, ευχαριστούμε που ήρθε και συνεχίζουμε. Όσο για την βράβευση μου ως MVP είναι ομαδική δουλειά, παίζουμε ένα ομαδικό άθλημα οπότε ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου και τους προπονητές. Μακάρι να κερδίζουμε με την ομάδα μου και όλα καλά θα πάνε. Περιμένω από τον πρώτο διαιτητή να ζητήσει μια συγνώμη. Σχετικά με τη φάση του 1ου σετ η μπάλα ήταν άουτ, εμείς τον βοηθούσαμε, έχουμε πιάσει μπλοκ άουτ του τα λέγαμε όλα, σε εκείνη τη φάση πήρε προσωπικά επάνω του την μπάλα και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Από εκεί και πέρα είναι πολύ σημαντική νίκη».

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιά Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Σήμερα φτάσαμε πολύ κοντά στο να εξασφαλίσουμε την θέση μας στα πλέι οφ. Δυστυχώς στο 4ο σετ για ένα πόντο δεν τα καταφέραμε αλλά είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των αθλητών. Παίξαμε απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα και μια δυνατή έδρα. Παίξαμε πόντο με πόντο όλο το παιχνίδι με τον Ηρακλή. Κρατάω αυτό για να μπορέσουμε να το δώσουμε σε πολλαπλασιο επίπεδο στο επόμενο ματς της αγωνιστικής για να καταφέρουμε αυτό που είχαμε σαν στόχο από την αρχή της χρονιάς να μπει η ομάδα στα πλέι οφ.

Ο ακραιος του Εθνικού Πειραιά Γιάννης Μαντέκας είπε: «Δύσκολο παιχνίδι, δύσκολη εδρα με καλή ομάδα που δεν έχει χάσει από καμία ομάδα εκτός του Ολυμπιακού. Παρ’ όλα αυτά εμείς σταθηκαμε πολύ καλά σήμερα και θεωρώ ότι θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι 1-3. Στα κρίσιμα σημεία κάναμε κάποια λάθη ενω στο 5 σετ μπορώ να πω ότι καταρεύσαμε. Κρατάμε τον ενα βαθμό που είναι σημαντικός και συνεχίζουμε»

Τα σετ: 23-25, 28-26, 21-25, 25-23, 15-08

1ο σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 23-25
2ο σετ: 4-8, 15-16, 21-20, 28-26
3ο σετ: 8-7, 12-16, 15-21, 21-25
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-23
5ο σετ: 5-2, 8-5, 12-7, 15-08

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 28-26, 21-25, 25-23, 15-08) σε 131΄

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Τζιουμάκας 6 (6/9 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 48% άριστες), Σμαραγδής 13 (6/11 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 30 (29/49 επ., 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 89% υπ. – 78% άριστες), Μπουράκης (λ, 80% υπ. – 60% άριστες), Μούχλιας 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 36% άριστες), Ευγενίδης, Κατσιαφλάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 13 (9/21 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Νάιτ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μπάσης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Αμπανόζ 4 (4/5 επ.) / Καρασσαβίδης (λ, 86% υπ. – 66% άριστες), Βολουδάκης (λ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/10 επ., 57% υπ. – 57% άριστες), Δημητούλης, Ράμος.