«Καθαρή» νίκη για Παναθηναϊκό στη Βούλα

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση στο κατάμεστο κλειστό της Βούλας, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-21, 25-23, 28-26) της Θέτιδας και με το καθαρό τρίποντο ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι “πράσινες” καλά διαβασμένες παρά τα λάθη, έπαιξαν με καθαρό μυαλό απέναντι στις ιδιαίτερα μαχητικές γηπεδούχες και μάζεψαν ακόμα τρεις βαθμούς, φθάνοντας τους 19 βαθμούς και εδραιώνοντας τη θέση τους στην τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Από την άλλη, η ομάδα της Βούλας παρά την ήττα έμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο +2 από τον 5ο ΠΑΟΚ.

Η ανατροπή και το 7-0 σερί του Παναθηναϊκού στο πρώτο σετ ήταν το κλειδί που έδωσε στις φιλοξενούμενες “αέρα” ψυχολογίας για τη συνέχεια. Το 21-18 υπέρ της Θέτιδας έγινε 21-25 με τον Παναθηναϊκό να πιέζει στο σερβίς (Φακοπουλίδου) και να κατακτά το σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι ομάδες συμβάδιζαν με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά 15-20, την Θέτιδα να ροκανίζει τη διαφορά και την ομάδα του Καμπερίδη καλύτερη στα σημεία να κάνει το 2-0.

Η Θέτιδα δεν το έβαλε κάτω.. και προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι. Ωραίες φάσεις, άμυνες από τις δυο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να ιδρώνει αλλά να παίρνει το σετ με 28-26 (μπλοκ Καλαντάτζε).

Οι ακραίες Μόνικα Πότοκαρ και Σοφία Κοσμά οδήγησαν τις φιλοξενούμενες στο σκοράρισμα με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, με την Άννα Καλαντάτζε να προσθέτει 8 με 4 μπλοκ και το τελευταίο μάλιστα έδωσε και τη νίκη στην ομάδα της στο τρίτο σετ. O Παναθηναϊκός κράτησε την υποδοχή του με 67% και 35% άριστες με την Πένυ Ρόγκα να κάνει μεγάλο παιχνίδι στην άμυνα, έχοντας μόλις δύο λάθη σε 19 υποδοχές, τελειώνοντας το παιχνίδι με 68%. Η Θέτιδα είχε την Μανωλίνα Κωνσταντίνου με 12 πόντους και την Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 11, ενώ στα ρηχά έμεινε η Αλεξάντρα Ριντ με 4 πόντους.

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Αν ανατρέξουμε στην ιστορία, ασχέτως απο τα τελευταία χρόνια που είχε μία καμπή, ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλη εμπειρία. Οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά και στα κρίσιμα σημεία η μπίλια έκατσε στη πλευρά του αντιπάλου μας. Σε αυτά τα ματς εκτός από ικανότητα, χρειάζεσαι κάτι παραπάνω. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου που πάλεψε και στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Ανεβάσαμε πολύ ψηλά τον πήχη πέρυσι, φέτος υπάρχουν 7 δυνατές ομάδες και εμείς θα κυνηγάμε το κάθε παιχνίδι».

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Όταν κερδίζεις τότε είσαι ικανοποιήμενος, αλλά πάντα έχεις στοιχεία που μπορούσες να εκτελέσεις καλύτερα. Αυτό που κάνουμε καλά ως ομάδα είναι το μπλοκ-άμυνα και μέσα από αυτό χτίζουμε ψυχολογία και στα δύσκολα. Τα κορίτσια έχουν δυνατά ψυχικά αποθέματα, παίζουμε στα όρια και δεν μπορώ να μην είμαι ευχαριστημένος. Είναι νωρίς ακόμα για τα πλέι οφ, πολλά παιχνίδια είναι ντέρμπι και πολλές ομάδες μπορούν να κάνουν ζημιά. Τη νίκη σήμερα έδωσε το μπλοκ-άμυνα, κατεβάσαμε τα ποσοστά της Θέτιδας και αυτό μας έδωσε πολλές μπάλες στο τρανζίσιον».

Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 12 (9/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 26% αριστες), Γεωργιάδου 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Ριντ 4 (2/15 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 42% άριστες), Δρακουλίδου 3 (3/5 επ.), Βλαχάκη 11 (8/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 50% υπ. – 38% άριστες), Σιρίνινα 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζούρου, Αποστολάκη 1 (1/4 επ.), Λάβδα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Κοσμά 14 (12/24 επ., 1΄ασσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 40% άριστες), Καλαντάτζε 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 6 (5/28 επ., 1 άσσος), Πότοκαρ 16 (15/37 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 27% άριστες), Κελεσίδη 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. – 42% άριστες), Διώτη, Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).