«Κι είμαστε ακόμη ζωντανές» τραγούδησαν στη Σαντορίνη

Η ομάδα της Σαντορίνης, αν και βρέθηκε δις να χάνει στο ΔΑΠΠΟΣ από τον Άρη στο β’ ημιτελικό κατάφερε με μία συγκλονιστική ανατροπή σε ένα ματς “ακατάλληλο για καρδιακούς” να κάμψει με 3-2 (28-30, 25-20, 22-25, 25-16, 15-10) σετ την αντίσταση των σκληροτράχηλων φιλοξενούμενων και ισοφαρίζοντας σε 1-1 νίκες να στείλει  τη σειρά των ημιτελικών, στη Θεσσαλονίκη για τον τρίτο και τελευταίο αγώνα (14/4), που θα κρίνει την πρόκριση των δύο ομάδων στον τελικό. Για τις νικήτριες, από τις οποίες δεν υστέρησε καμία αθλήτρια, ξεχώρισαν  οι Αρτακιανού, Τσοχαντζή και Πότοκαρ, ενώ για τις Θεσσαλονικιές, πολύ καλό μοίρασμα από την Γκλιγκόροβιτς και σερβίς-επίθεση από την Αλεξάκου.

Από το α’ κιόλας σετ οι δύο ομάδες έδειξαν την “δίψα”τους  για τη νίκη, με τον Άρη να παίρνει στα σημεία προβάδισμα στο ματς με 30-28, 1-0.

Στο β’ σετ “μίλησε” το ένστικτο της επιβίωσης για τις νησιώτισσες, που με διακριθείσες τις Τσοχαντζή, Αρτακιανού και Πότοκαρ κατάφεραν να προηγηθούν με 16-13. Η Αλεξάκου πιέζοντας στο σερβίς, έδωσε προς στιγμήν κεφάλι στην ομάδα της, αλλά ο ΑΟ Θήρας, με καλές άμυνες κατάφερε να πάρει το “πάνω χέρι” στο σετ και να ισοφαρίσει με 25-20 σε 1-1.

Στο γ’ σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης με Σιμόν και Αλεξάκου σε μεγάλα κέφια, έπειτα από μάχη πόντο πόντο κατάφερε προς το τέλος να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα 22-20 και να ζευγαρώσει τελικά με 25-22 τα κερδισμένα του σετ, 2-1.

ao thiras_aris

Η Σαντορίνη όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, αφού ήθελε πάση θυσία να επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη για να διεκδικήσει την δεύτερη παρουσία της στον τελικό του πρωταθλήματος. Εξασφαλίζοντας λοιπόν από νωρίς ένα σημαντικό προβάδισμα, 18-11, χωρίς να απειληθεί καθόλου ισοφάρισε με 25-16 σε 2-2 σετ και έστειλε την υπόθεση της νίκης στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ η γηπεδούχος ομάδα με καλή ψυχολογία και ένθερμη στήριξη από την εξέδρα, προηγήθηκε με 3-1, αλλά η ατυχία “χτύπησε” στη συνεχεία τις γηπεδούχες, με την Τσοχαντζή λόγω κάποιων ενοχλήσεων να δίνει τη θέση της στην Ξανθοπούλου.

Η αγωνία κορυφώθηκε όταν ο Άρης μείωσε σε 10-9, αλλά στα κρίσιμα σημεία “μίλησε”  το ένστικτο της επιβίωσης για τις Σαντορινιές, που με τις τοπ σκόρερ με 25 πόντους έκαστη Πότοκαρ- Μέρκοβα (5 άσσους και 5 μπλοκ) να “βγάζουν φωτιές” επιθετικά, πανηγύρισαν με 15-10 την ολική ανατροπή, που κρατά “ζωντανό” το όνειρο πρόκρισης στον τελικό.

Οι αθλήτριες του Γιώργου Ρούση βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα από το σερβίς και το μπλοκ, με 14 άσσους και 17 μπλοκ συνολικά, ενώ ξεχώρισαν ακόμη οι Αρτακιανού, Τσοχαντζή και Εμαννουηλίδου (16π, 10/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ).

Για τον Άρη που δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα του έδινε την παρθενική του πρόκριση σε τελικό πρωταθλήματος, η Αλεξάκου είχε 21 πόντους, Σιμόν και Χουντιμά είχαν από 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, πολύ καλό μοίρασμα έκανε η Γκλιγκόροβιτς, ενώ ξεχώρισε η λίμπερο Χίτζιου,

Η τελευταία πράξη των ημιτελικών μεταφέρεται και πάλι στην Θεσσαλονίκη, όπου στον 3ο και τελευταίο ημιτελικό ο Άρης θα υποδεχθεί το Σάββατο 14 Απριλίου στην Πυλαία τον ΑΟ Θήρας στον τελικό που θα χαρίσει το πολύτιμο εισιτήριο για το φετινό μεγάλο ραντεβού του τίτλου της Volleyleague γυναικών.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 14 άσσους, 59 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (28-30, 25-20, 22-25, 25-16, 15-10) σε 133′

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδης 10 (9/30 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 18% άριστες), Πότοκαρ 25 (20/61 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 22% άριστες), Μέρκοβα 25 (15/44 επ., 5 άσσοι, 5 μπλοκ), Τσοχατζή 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 16 (10/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 68% υπ. – 32% άριστες), Ξανθοπούλου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοσμίδου, Καλανταρίδου.

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Γκλιγκόροβιτς 2 (1/11 επ., 1 μπλοκ), Πήττα 6 (3/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 21 (19/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 10% άριστες), Σιμόν 18 (13/44 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Χουντιμά 15 (15/41 επ.. 58% υπ. – 6% άριστες) / Χίτζιου (λ, 50% υπ. – 10% άριστες), Μπάκα, Γουγούση 1 (1/4 επ.), Ζωΐδου, Καθάριου.