Η Κηφισιά σόκαρε τον Ολυμπιακό με διπλό στου Ρέντη!

Η Κηφισιά με εξωπραγματική εμφάνιση, έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού στο εφετινό πρωτάθλημα και πανηγύρισε με 3-2 σετ μια σπουδαία νίκη στο κλειστό του Ρέντη.

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντε Πρα, Νικολάκη, Σπυριούνη και εκπληκτικό μπλοκ – άμυνα η ομάδα του Νίκου Ζαλμά “σόκαρε” τον Ολυμπιακό με τους “ερυθρόλευκους” να υποχρεώνονται στην πρώτη τους φετινή ήττα και να έχουν μπροστά τους ένα απαιτητικό πρόγραμμα με αντίπαλο την ιταλική Μόντενα την Πέμπτη (12/12) στους Ρέντη αλλά και τον Παναθηναϊκό την 7η αγωνιστική στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Η Κηφισιά διατήρησε την καλή παράδοση με τον Ολυμπιακό σημειώνοντας και δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά το 3-1 στον Β΄γύρο της σεζόν 2018-19 ενώ η σημερινή είναι η 4η νίκη της Κηφισιάς στο Ρέντη τα τελευταία 9 χρόνια που την καθιερώνουν ως την ομάδα που κάνει τις περισσότερες ζημιές στο «Μελίνα Μερκούρη». Oι προηγούμενες ήταν με 2-3 σετ την 15η αγωνιστική της σεζόν 2010-11, με 1-3 πάλι την 15η αγωνιστική τη σεζόν 2013-14 και με 1-3 την 11η αγωνιστική της σεζόν 2015-16.

Εύκολα το 1-0

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο σετ δεν… προμήνυε σε τίποτα το τι θα επακολουθούσε. Ο Ολυμπιακός με δύο μεγάλα σερί προηγήθηκε 5-0 και 11-4 με το σερβίς του Βουλκίδη, ενώ το «δράμα» στην υποδοχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε με το σερβίς του Τερβαπόρτι για το 21-8. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς του Σπυριούνη 25-13.

Ισοφάριση στις λεπτομέρειες

Ο Ολυμπιακός συνεχίζοντας σταθερά στο παιχνίδι του ξεκίνησε εκ νέου καλά και στο δεύτερο σετ κάνοντας το 5-0 με τους Ασπιώτη και Βουλκίδη και είχε το πάνω χέρι έως το 12-8… Η Κηφισιά με ένα μικρό σερί ισοφάρισε σε 13-13 και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί έως το 17-17. Το μπλοκ του Πετρέα και ο Κουμεντάκης έφεραν τον Ολυμπιακό στο 19-17 και στο 21-19, όμω η Κηφισιά αντέδρασε ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 21-21 για να περάσει μπροστά με τον Μπαϊερς στο 22-23. Ο Ασπιώτης ισοφάρισε σε 23-23 όμως το λάθος σερβίς του Βουλκίδη και ο Μπαντατζιμ έκαναν το 23-25 και το 1-1 για την Κηφισιά.

Προβάδισμα για τον ΑΟΠΚ

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το 3ο σετ όπου οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να αντέξουν στα δύσκολα και με το 24-26 να πάρουν το προβάδισμα «βραχυκυκλώνοντας» τους γηπεδούχους. Ένα σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί εως το 13-13, όμως η Κηφισιά κατάφερε με τους Σπυριούνη και Μπάση να πάρει το προβάδισμα με 13-16 και 16-19. Παρά την ισοφάριση του Ολυμπιακού σε 22-22, οι «κυανόλευκοι» με το λάθος σερβίς του Φίνγκερ και τον Μπαταντζίμ έκαναν το 22-24. Οι «ερυθρόλευκοι» με έναν πόντο και έναν άσο απο τον Χουσάϊ που είχε περάσει αλλαγή ισοφάρισαν σε 24-24, ωστόσο αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι φιλοξενούμενοι που με τον Μπαντατζιμ και το μπλοκ του Μπαϊερς έκαναν το 24-26 και το 1-2.

Ερυθρόλευκο 2-2

Στο 4ο σετ ο Φερνάντο Μουνιόθ επανέφερε τον Χουσάϊ αντί του Κουμεντάκη φρόντισε να παρουσιαστεί καλύτερος στην επίθεση και το μπλοκ. Η Κηφισιά θέλοντας να πάρει το τρίποντο μπήκε καλύτερα έχοτνας το προβάδισμα μέχρι το 6-8 και ήταν μαζί με τον Ολυμπιακό έως 14-14. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έχτισαν μια διαφορά κάνοντας το 16-14 και λίγο αργότερα το 19-15. Οι φιλοξενούμενοι με τα λάθη του Ολυμπιακού έφθασαν στο 20-20 όμως δεν άντεξαν την πίεση καθώς τα λάθη τους έφεραν το 25-21 και το 2-2.

‘Αντεξε στην πίεση και πήρε το διπλό η Κηφισιά

Το τελευταίο σετ του αγώνα η Κηφισιά παίζοντας ελεύθερα και με πίεση από το σερβίς προηγήθηκε 7-3 και 8-5. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τα σερβίς του Γκέργκι έκανε το 9-8, ενώ ο Χουσαϊ εγραψε το 11-10. Στο σημείο εκείνο η Κηφισιά φρόντισε να δείξει χαρακτήρα νικητή αφού Μπάσης και Μπαντατζιμ έκαναν το 12-13, ενώ η άστοχη επίθεση του Γκέργκι το 12-14. Δύο συνεχόμενες επιθέσεις από τον Ασπιώτη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 14-14 και τους Πειραιώτες κοντά σε μια ακόμη ανατροπή, ωστόσο η ομάδα των Βορείων προαστίων με τους Ντε Πρα και Μπαντατζιμ άντεξε την πίεση γράφοντας το 14-16 και το 2-3 που τους επανέφερε στα θετικά αποτελέσματα.

Διαιτητές: Πρέντζας, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Θεοδωρίου.

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-8, 25-13

2ο σετ: 8-4, 13-10, 16-15, 21-19, 23-25

3ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 23-24, 24-26

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-21

5ο σετ: 1-3, 3-7, 5-8, 9-8, 12-11, 12-14, 14-16

*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 23-25, 24-26, 25-21, 14-16) σε 128΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 6π. (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (18/33 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 6 (2/7επ, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 37%υπ., 16%αρ.), Γκέργκι 15 (12/28, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 73% υπ., 55%αρ.), Τζιάβρας (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Χουσάι 9 (8/12, 1 άσσος, 35%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης Δ. 1 (1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 22 (20/33 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 30%αρ.), Μπατατζιμ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 7 (4/6επ., 3 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ), Χαντ 1 (1/2επ.) Κολτσιάκης (29% υπ., 29% αρ.).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...