Κυρίαρχες 4×4 οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 3-1 του ανταγωνιστικού ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές ισοφάρισε, κατάφερε να επιστρέψει στο τρίτο σετ από το -9 και να προηγηθεί με 2-1 σετ για να πάρει τελικά με 3-1 σετ του τρεις βαθμούς της νίκης, αποδεικνύοντας ότι το μέταλλο της ομάδας του δεν το βρίσκεις στην Α1 γυναικών!

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πέτυχαν το τέσσερα στα τέσσερα και σκαρφάλωσαν στην δεύτερη θέση, αφού στην πρώτη κατοικοεδρεύει ο ΑΟ Θήρας επίσης αήττητος και χωρίς απώλειες. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη προσπάθησε να πάρει κάτι περισσότερο από το ματς αλλά δεν τα κατάφερε και βρίσκεται στην 5η θέση.

Ο ΠΑΟΚ το 0-1

Με την Αλμπουκέρκι να μοιράζει πολύ καλά το παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ και να παίζει πρώτο χρόνο με ευκολία, ο δικέφαλος προηγήθηκε με 15-11. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 18-18 και πέρασε μπροστά με την Χουντ. Οι φιλοξενούμενες είχαν δύο χαμένα σετ μπολ, οι γηπεδούχες ένα και στην τρίτη του προσπάθεια ο ΠΑΟΚ έκανε το 28-26 με κόντρα επίθεση της Κατσορόφσκα.

Εύκολα το 1-1 ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός με την Κατερίνα Ζακχαίου στο σερβίς «έτρεξε» σερί 7-0 και το 15-13 έγινε 22-13 με το σετ να ολοκληρώνεται με συνοπτικές διαδικασίες (25-14) και το παιχνίδι να ξεκινά από την αρχή.

Ανατροπή… πρωταθλητή

Τπ τρίτο σετ ήταν κομβικής σημασίας με τον ΠΑΟΚ να πιέζει με τα σερβίς της Καρολίνα Αλμπουκέρκι και να χτίζει διαφορά (7-14), η οποία έφτασε στο +9 (8-17). Κάπου εκεί, ο Ολυμπιακός πήρε μπροστά με μια απίστευτη αντεπίθεση που ξεκίνησε από τα σερβίς των Χίπε και Ζιβογίνοβιτς, οι οποίες έκαναν ζημιά στην υποδοχή των φιλοξενουμένων. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με επιμέρους σκορ 14-1 και με την Αμερικανίδα Ελίζαμπεθ Χουντ να δίνει λύσεις προηγήθηκε με 21-19. Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να συνέλθει ούτε με τις αλλαγές του Μίχαλ Μάσεκ που άλλαξε πασαδόρο και διαγώνια και ο Ολυμπιακός πήρε με 25-20 ένα σετ αλλά και την ψυχολογία με το μέρος του.

Και στις λεμπτομέρειες πιο… έμπειρος

To τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, παρόλο που οι γηπεδούχες μπήκαν με φόρα 9-3. Ο ΠΑΟΚ έφθασε να προηγείται με 20-19 μετά από λάθος της Ζιβογίνοβιτς, όμως ένα μπλοκ της Τζίνας Λαμπρούση στην Ντάρια Έρτσεν και ένας άσσος της Σάσκια Χίπε στη Χαντάβα έφεραν τις γηπεδούχες στο +2 (22-20). Το παιχνίδι τελείωσε με 25-22 η Ζιβογίνοβιτς.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και η πρώτη φορά που παίξαμε με τον ΠΑΟΚ. Δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον τρόπο που παίξαμε σήμερα, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο που παλέψαμε, αμυνθήκαμε και προσπαθήσαμε. Από πλευράς ποιότητας απόδοσης όχι μόνο σήμερα αλλά από το ξεκίνημα της σεζόν δεν βρισκόμαστε στο υψηλό επίπεδο που θέλουμε. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ψυχολογικό τομέα αφού η ομάδα μας δείχνει πολύ καλύτερη εικόνα στις προπονήσεις. Ξέρω ότι η προπόνηση είναι διαφορετικό πράγμα από τους αγώνες αλλά πρέπει να το δουλέψουμε αρκετά το γεγονός αυτό».

Μίχαλ Μάσεκ (ΠΑΟΚ): «Όταν δεν έχουμε καλή υποδοχή δεν αναπτυσσόμαστε καλά στην επίθεση και δυσκολευόμαστε να τελειώσουμε φάσεις. Αυτό έγινε και στο τρίτο σετ στο 17-8 που προηγηθήκαμε. Δεν τελειώναμε καμία μπάλα και αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημά μας. Η Ζιβογίνοβιτς και η Χουντ έπαιξαν πολύ καλά, η Χαντάβα και η Κατσορόφσκα δεν ήταν σε αυτό το επίπεδο σήμερα στην επίθεση, αλλά ακόμα είναι η αρχή του πρωταθλήματος. Δεν παίξαμε καλά σήμερα, αλλά καταφέραμε σε αρκετά σημεία να τους κοντράρουμε και αυτό κρατάω από το παιχνίδι».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μενεσλής.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-28, 25-14, 25-20, 25-22)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 15 (12/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 17% άριστες), Χουντ 18 (16/32 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 7 (2/9 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 22 (20/50 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 12 (6/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κακουράτου (λ), Κωνσταντινίδου, Τοτσίδου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 3 (3 άσσοι), Πολυνοπούλου 11 (5/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/32 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Έρτσεν 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κατσορόφσκα 7 (4/23 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου (0/7 επ., 40% υπ. – 20% άριστες).