Κυρίαρχος στη Θεσσαλονίκη ο Ολυμπιακός

Νικηφόρο πέρασμα από την Θεσσαλονίκη πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε 3-2 του Άρη στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής και παράλληλα πήρε τη ρεβάνς για την ήττα του στην αυλαία του πρωταθλήματος.

Το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στην Θεσσαλονίκη καθώς οι «ερυθρόλευκες» φρόντισαν να κάνουν ανατροπή τίτλου και να επιστρέψουν στον Πειραιά με τη σημαντική νίκη.

Ωστόσο τα δυσάρεστα για τον Ολυμπιακό ήρθαν από την Σάσκια Χίπε η οποία τραυματίστηκε στη γάμπα στο τρίτο σετ και αντικαταστάθηκε από την Κωνσταντίνα Βλαχάκη. Η Γερμανίδα διαγώνια με την επιστροφή της «ερυθρόλευκης» αποστολής θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Ο Άρης με την Χουντίμα και Μοντάνο προηγήθηκε με 2-1 στα σετ δημιουργώντας προϋποθέσεις νίκης που ενθουσίασαν τους φιλάθλους του.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός με πρωταγωνίστρια την Χουντ που είχε 27 πόντους στο ντεμπούτο της στο ελληνικό πρωτάθλημα φρόντισε να πατήσει γκάζι στα επόμενα δύο σετ και με το 25-9 να ισοφαρίσει σε 2-2 και στο τέλος με το 15-12 να φθάσει στην 11η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να ξεκινήσει καλύτερα τον αγώνα καθώς μετά 8-7 κατάφερε να τρέξει ένα σερί κάνοντας το 12-7 και 18-11 και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Ο Άρης δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» με το 25-14 να κάνουν το 1-0.

Οι «κιτρινόμαυρες» στο δεύτερο σετ παρά το κακό ξεκίνημα (0-5) φρόντισαν με την Χουντίμα και την Μοντάνο να προσπεράσουν με 12-6 και στη συνέχεια εκμεταλλευόμενες την αγωνιστική κάμψη του Ολυμπιακού να φθάσει στο 25-22 και το 1-1.

Η αντεπίθεση του Άρη έγινε πραγματική μάχη με τις δύο ομάδες να παλεύουν επί ίσης όροις για τη νίκη με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 15-12, οι «κιτρινόμαυρες» να περνάνε μπροστά με 19-18 εκμεταλλευόμενες και τον τραυματισμό της Χίπε στο τρίτο σετ.

Ο Άρης καλύτερος στις λεπτομέρειες κατάφερε να έχει το πάνω χέρι και παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού με το 28-26 να κάνει το 2-1 εν μέσω αποθέωσης.

Η συνέχεια του ντέρμπι όμως ήταν διαφορετική για τις γηπεδούχες καθώς ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο 4ο σετ με το 25-9 έφθασε εύκολα στο 2-2 και έστειλε το παιχνίδι στο ταϊ-μπρεϊκ.

Στο τελευταίο και καθοριστικό σετ οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έχοντας ψυχολογία και τις  Χουντ-Έμοντς σε ρυθμό έφθασαν στο 15-12 και το 3-2 πανηγυρίζοντας την νίκη στη Θεσσαλονίκη.

Τάκης Φλώρος (ΑΣ Άρης): «Ήμασταν μέσα στο παιχνίδι αλλά στο τάι μπρέικ στο τέλος ήθελε αποφασιστικότητα. Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση. Δεν παίρνεις εύκολα βαθμό από τον Ολυμπιακό, μένει όμως η πικρία γιατί στο 11-11 του τάι μπρέικ έπρεπε να ήμασταν πιο σκληροί».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Για ενάμιση σετ παίξαμε πολύ καλά, στην συνέχεια χάσαμε το ρυθμό μας και βρεθήκαμε πίσω στα σετ. Στο τέταρτο και πέμπτο σετ αντιδράσαμε, βρήκαμε το ρυθμό μας και τις λύσεις που χρειαζόμασταν και στο τέλος πήραμε τη νίκη. Είναι μια σημαντική νίκη στην αρχή του δεύτερου γύρου απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο. Κρατάμε ότι η ομάδα βρήκε την δύναμη να κερδίσει ένα τέτοιο παιχνίδι και στο τέλος να παίξει καλά».

ΑΣ ΑΡΗΣ (Φλώρος): Γουγούση 10 (8/23 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.), Μεταξά 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Μοντάνιο 15 (15/36 επ. 22% υπ.), Τζούριτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουντιμά 16 (13/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ.) / Χίτζιου (λ, 46% υπ.), Ζωΐδου, Μπάκα (29% υπ.), Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (5/9 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Έμοντς 20 (11/28 επ., 6 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ.), Λαμπρούση 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Χουντ 25 (21/35 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ.), Χριστοδούλου 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 58% υπ.), Βλαχάκη 8 (8/14 επ.), Ζακχαίου, Νομικού