Κλειδώνει 4άδα μέσω Έβρου ο Παμβοχαϊκός

Με απολογισμό 2 νίκες, 6 βαθμούς που τον κρατάνε σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα επιστρέφει από τον Έβρο ο Παμβοχαϊκός καθώς μετά την Ορεστιάδα πανηγύρισε το τρίποντο και κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης…

Το tour του Παμβοχαϊκού στον Έβρο στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς ο Κώστας Δεληκώστας μετά την Ορεστιάδα «πλήγωσε» και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης κατακτώντας τη νίκη με 3-0.

Μια νίκη που τον κρατά σταθερά στην 4η θέση της βαθμολογίας και πλέον η ομάδα του Βραχατίου κρατά την τύχη στα χέρια της καθώς την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος υποδέχεται τον ΠΑΟΚ και ψάχνει έναν βαθμό για να «σφραγίσει» την πολύ καλή του φετινή πορεία.

Βέβαια για την τελευταία αγωνιστική υπάρχουν και αρκετά σενάρια για την 4άδα με τον Παμβοχαϊκό να έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Φοίνικα Σύρου, αλλά όχι και με την Κηφισια, ενώ σε περίπτωση 3πλης ισοβαθμίας τότε ευνοούμενη είναι η ομάδα των Βορείων προαστίων που θα πάρει την 4η θέση, ο Φοίνικας την 5η και την 6η ο Παμβοχαϊκός.

Οι «κυανοκίτρινοι» της Βόχας έφθασαν στη νίκη έχοντας κορυφαίους τους Τζελάτι-Πέττι που είχαν από 13 πόντους, με τον Εθνικό να πληρώνει τα λάθη του στα τελειώματα των σετ που του κόστισαν και τον αγώνα.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με τον Λεάλ και τον Παλέντζα ξεκίνησε καλά τον αγώνα έχοντας το προβάδισμα μέχρι το 21-20, όμως οι φιλοξενούμενοι στο 22-22 με ένα μικρό σερί έφθασαν στο 22-25 και το 0-1.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο σετ αφού οι «κυανόλευκοι» είχαν τον έλεγχο μέχρι το 23-22, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν κάνοντας το 23-24 και στο τέλος με το 26-28 έκαναν το 0-2.

Ένα σετ που έδωσε ψυχολογικά και «αέρα» στους παίκτες του Κώστα Δεληκώστα που είχαν τον έλεγχο του 3ο σετ από το 13-14 και έπειτα και παρά την πίεση των γηπεδούχων με το 26-28 έφθασαν στο 0-3 και το τρίποντο..

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 17 (15/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ – 35% άριστες), Βανέγκας 10 (10/23 επ, 77% υπ – 62% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1/1 επ), Στίγγας 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 69% υπ – 34% άριστες), Μούχλιας, Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (3 μπλοκ), Γκράχαμ 5 (3/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 13 (9/21 επ, 4 άσσοι, 65% υπ – 55% άριστες), Πελεκούδας 11 (6/11 επ, 5 μπλοκ), Τζελάτι 13 (12/19 επ, 1 άσσος), Μπατατζίμ 9 (8/20 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 63% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 85% υπ – 62% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σκαρλατίδης.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...