LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

League Cup: Στον τελικό ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επιβλήθηκε με 3-0 τον Παμβοχαϊκό στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-4 Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στον τελικό (31/3, 17.00).

Ο Εθνικός ήταν εντυπωσιακός, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ενώ ο πασαδόρος του, Σταύρος Κασαμπαλής μοίρασε πολύ καλά το παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως μέσα σε έξι μέρες στο ίδιο γήπεδο ο Εθνικός σημείωσε δύο νίκες 3-0 επί του Φοίνικα για το πρωτάθλημα και του Παμβοχαϊκού για το Λιγκ Καπ και εξοικειώθηκεμε το γήπεδο και όλες τις συνθήκες.

Ο Εθνικός με όπλο το σερβίς και σε μεγάλη μέρα τον Βελίτσκοβιτς πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και το 8-8 πάτησε γκάζι. Με τέσσερις πόντους του Βελίτσκοβιτς από τρεις επιθέσεις και ένα μπλοκ έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό 12-8. Οι ακρίτες συντήρησαν το προβάδισμα και το αύξησαν σε 23-17 όταν ο Παγιάν τελείωσε δύσκολη κόντρα επίθεση και ο Χριστόφας κατέβασε μόνο μπλοκ σε επίθεση του Παλέντζα. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Βελίτσκοβιτς 25-20.

Με το σερβίς του Μέχια και καλό μπλοκ ο Εθνικός μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Βελίτσκοβιτς που με νέα πίεση στο σερβίς ανέβασε τη διαφορά στο 7-2. Ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε την υποδοχή του και προσπάθησε να μειώσει. Το κατάφερε εν μέρει όταν με σερί επιθέσεις του Ρόκα μείωσε 13-10. Το μπλοκ του Κασαμπαλή και η νέα επίθεση του Βελίτσκοβιτς έκαναν το 15-10, ενώ ο Σέρβος με άσσο εκτίναξε το σκορ στο +6 (17-11) κι εκεί κρίθηκε το σετ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Κασαμπαλή έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-0.

Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε στο 3ο σετ όπου με το σερβίς του Μουνίθ άνοιξε δρόμο για Παλέντζα και Δαλακούρα για να βγουν μπροστά με 5-2. Ο Εθνικός ισορρόπησε και ισοφάρισε 8-8 αλλά ο Παμβοχαϊκός έδειχνε διατεθειμένος να πάρει το σετ σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Και πάλι με τον Ρόκα στο σερβίς και ένα ωραίο σερί 3-0 με μπλοκ και κόντρα επιθέσεις από Γκλανστόουν και Ρόκα ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 για το 13-8. Ο Ρόκα έκανε το 18-14 και από και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Εθνικού.

Με αιχμή τον Μέχια και τον Ριζόπουλο να τρυπάει με το σερβίς την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ο Εθνικός μείωσε 19-18 και ισοφάρισε 20-20 με την κόντρα επίθεση του Παγιάν. Με τον άουτ πρώτο χρόνο του Γκλαντστόουν ο Εθνικός προσπέρασε 22-21, ο Παλέντζα ισοφάρισε 22-22 αλλά ο Εθνκός με σερί 3-0 πήρε το σετ και μαζί τη νίκη και την πρόκριση για τον τελικό. Οι τρεις καθιοριστικοί πόντοι προήλθαν από το χαμένο σερβίς του Μουνίθ και τα δύο μπλοκ από Χριστόφα και Κασαμπαλή.

O διαγώνιος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Χόρχε Παγιάν που έχει κατακτήσει και έναν τίτλο Λιγκ Καπ με την ΑΕΚ το 2014 στην Αλεξανδρούπολη: «Μπήκαμε σε μία δύσκολη φάση που παίζονται πολλά για την ομάδα. Εμείς οι παίκτες έχουμε δεθεί πολύ με αυτή την ομάδα και με τον κόσμο της και θέλουμε να δώσουμε τα πάντα για να πετύχουμε το μεγάλο στόχο της χρονιάς που είναι η παραμονή. Δε μας άξιζε να είμαστε στα πλέι άουτ αλλά κοιτάμε μπροστά. Δείξαμε ότι αξίζουμε και δείξαμε πως έχουμε δυνατότητες. Η πρόκριση στον τελικό θα τονώσει το ηθικό μας για τα πλέι άουτ που ξεκινούν σε λίγες μέρες. Παίξαμε πολύ καλά σήμερα και μας βοήθησε που ήμασταν εδώ πολλές μέρες».

Διακύμανση

1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 21-25
3ο σετ: 8-7, 13-8, 16-12, 18-14, 21-20, 22-25

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 20-25, 21-25, 22-25

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 14 (7/9 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μοράλες 2 (2/2 επ), Γκλάντστοουν 9 (4/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ολιβέιρα 6 (5/15 επ, 1 άσσος, 24% υπ -18% άριστες), Παλέντζας 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 4 (4/10 επ, 46% υπ -21% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ -28% άριστες0, Κωτσάκης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 8 (8/18 επ), Κασαμπαλής 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 18 (13/23 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ -20% άριστες), Χριστόφας 4 (0/5 επ, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/8 επ, 62% υπ -31% άριστες), Μεχία 9 (6/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ-33% άριστες).

UNCATEGORIZED
19/12/2023

Μ.Δ.Ο. της Ε.Σ.Α.Π.: Στον Παναθηναϊκό η νίκη με 3-0 και «καμπάνες» στον Ολυμπιακό για το επεισοδιακό ματς στο Ρέντη

Με μηδενισμό του Ολυμπιακού και την κατακύρωση της νίκης με 3-0 στον Παναθηναϊκό τιμώρησε με απόφασή του το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ τους...