CHAMPIONS LEAGUE

«Λύγισε» ο ΠΑΟΚ από τη Φριντρισχάφεν του Πρωτοψάλτη

Ο ΠΑΟΚ είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη νίκη απέναντι στη γερμανική Φριντρισχάφεν, αλλά λύγισε από την ομάδα του Θανάση Πρωτοψάλτη που με ψυχραιμία έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ και με ευκολία στο τέλος επικράτησε με 9-15 στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική στο CEV Chamions League Ανδρών 2017-18.

Ο Δικέφαλος πλέον με 0 νίκες και 2 βαθμούς, καλείται να κερδίσει και τα τρία ματς στο β’ γύρο ή αν είναι τυχερός με τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων να ευνοηθεί ακόμη και με 2 νίκες προκειμένου να μπει ως ένας από τους δύο καλύτερους τρίτους στη 12άδα.

Το πρώτο σετ του αγώνα ξεκίνησε με τους Πρωταθλητές να μπαίνουν δυνατά και να φτάνουν με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Μαρτίνεθ και Πελεκούδας έφεραν τη διαφορά στο +5 (13-8) ενώ με δύο άσσους του θετικότατου στο ντεμπούτο του Νικολάι Ούτσικοφ, ο Δικέφαλος έφτασε και πάλι πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-9. Οι ασπρόμαυροι δεν άφησαν περιθώριο στη γερμανική ομάδα και έκαναν με 25-17, το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 8-6 ενώ είχαν τον έλεγχο με 16-13 και στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο η Φριντρισχάφεν ανέβασε ρυθμό και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ στο 21-22 και στο 23-24. Ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο αλλά οι γηπεδούχοι στις λεπτομέρειες με 30-28 έκαναν το 2-0 σετ.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με την γερμανική ομάδα να φτάνει πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 5-8 και να αυξάνει τη διαφορά στο δεύτερο με 11-16. Ο ΠΑΟΚ είχε ρίξει την αγωνιστικότητά του και έτσι η
Φριντρισχάφεν πήρε το σετ με 14-25 και έκανε το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, η εκκίνηση είχε κοντά τις δυο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μικρό πτοβάδισμα 6-8, το οποίο άνοιξε φτάνοντας στο β΄τεχνικό τάιμ αόυτ 9-16. Ο ΠΑΟΚ δεν αντέδρασε και έτσι το τέταρτο σετ κατέληξε στη Γερμανική ομάδα με 17-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με τους Θεσσαλονικείς να μπαίνουν πολύ δυνατά και να κάνουν το 3-0, αναγκάζοντας τον τεχνικό της Φριντρισχάφεν να καλέσει τάιμ άουτ. Οι παίκτες της γερμανικής ομάδας αντέδρασαν με καλό μπλοκ και λύσεις στην επιθεση με Πρωτοψάλτη και Κόλιν(9-12), αναγκάζοντας τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και έχασε το πέμπτο σετ με σκορ 9-15 και τον αγώνα με 2-3 στα σετ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Είναι δύσκολο για μας να παίξουμε για αρκετή ώρα σε υψηλό επίπεδο. Για περίπου μια ώρα παίξαμε πολύ καλά, αλλά μετά είχαμε πρόβλημα, ειδικά εναντίον ενός τέτοιου αντιπάλου, ο οποίος μπορεί να μην είναι τόσο ισχυρός αλλά ξέρει τι είναι απαραίτητο να κάνει κάθε φορά. Αν μπορούσαμε να παίξουμε καλά για λίγο περισσότερο διάστημα, ίσως εμείς να είχαμε κερδίσει απόψε. Ο διαγώνιος ήρθε για να βοηθήσει και γνωρίζουμε καλά, τόσο αυτόν όσο και τον Κουμεντάκη. Πρέπει να δέσουν με την ομάδα και οι δύο».

Ο προπονητής της Φριντρισχάφεν Βιτάλ Χέινεν δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι ειδικά στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ του αγώνα, πιστεύω ότι αρχίσαμε να γινόμαστε καλύτεροι. Ήταν δύσκολο αλλά, είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε, εκτός έδρας, τους δυο βαθμούς απέναντι στον ΠΑΟΚ».

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-17
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 30-28
3ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 14-25
4ο σετ: 6-8, 9-16, 13-21, 17-25
5ο σετ: 5-1, 9-10, 9-12, 9-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Φριντριχσχάφεν προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-17, 30-28, 14-25, 17-25, 9-15

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (12/20 επ., 1 άσσος, 64% υπ. – 50% άριστες), Ουσίκοφ 21 (19/44 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 7 (6/11 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 12 (6/12 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γκιόν 18 (14/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 19% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 48% υπ. – 35% άριστες), Παντακίδης 1 (1/1 επ.), Τερζής, Σαφράνοβιτς (67% υπ. – 22% άριστες).

ΦΡΙΝΤΡΙΣΧΑΦΕΝ (Χέινεν): Μπόλατζ 16 (14/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σόσενχαϊμερ 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 83% υπ. – 55% άριστες), Πρωτοψάλτης 17 (16/31 επ., 1 άσσος, 77% υπ. – 58% άριστες), Κόλιν 22 (17/25 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τίσερ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Γκούνθορ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ) / Στέουρβαλντ (λ, 47% υπ. – 6% άριστες), Τάκβαμ 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Κέβορκεν 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Κότσιαν.