«Μάγκας και Σαλονικιός» στο ΟΑΚΑ – Πρώτο βήμα με ανατροπή για ΠΑΟΚ

Σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στο μεγάλο ραντεβού του τίτλου της φετινής Volleyleague έθεσε την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ ο «made in Greece» ΠΑΟΚ, που αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον πληρέστερο Παναθηναϊκό στον α’ ημιτελικό των δύο ομάδων, κατάφερε με ψυχή και αλλεπάλληλα πράσινα «δώρα» να πανηγυρίσει με 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8) σετ, την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την πρόκριση στον τελικό.

Στο παιχνίδι που, όπως αναμενόταν, λόγω πολύμηνης απραξίας, δεν διεκδίκησε δάφνες θεάματος, ο Παναθηναϊκός με κυριαρχία στο φιλέ, αδιαπέραστο μπλοκ και εκτελεστή τον Ράπτη, έδειξε πως θα καθαρίσει άνετα το ματς, αλλά υπολόγισε χωρίς τον ξενοδόχο… Ο ΠΑΟΚ, βλέποντας τον αντίπαλό του να χαλαρώνει, πίστεψε στο θαύμα και εκμεταλλευόμενος τα αλλεπάλληλα λάθη του «τριφυλλιού», έφτασε με κορυφαίο τον Μπούτο στο θρίαμβο. Η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων, στον β’ ημιτελικό του ΟΑΚΑ, την Παρασκευή 3/ 7 στις 19.00.

Με τον ίδιο… ανατρεπτικό τρόπο και σκορ που άνοιξε η αυλαία των φετινών ημιτελικών στο ΟΑΚΑ χθες και τη νίκη του σκληροτράχηλου Φοίνικα Σύρου επί του πρωταθλητή Ολυμπιακού, συνεχίστηκε και σήμερα στον α’ ημιτελικό μεταξύ παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ, με τους μάγκες Σαλονικιούς να κάνουν την έκπληξη!

Ο Παναθηναϊκός των  τριών  ξένων  (Γιάκμοπσεν, Ρανγκέλ, Τσάτσιτς) , έναντι του αμιγώς ελληνικού ρόστερ του ΠΑΟΚ, ξεκίνησε πολύ ορεξάτος τη σειρά των ημιτελικών, σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς, που έδειξαν ένα νωθρό πρόσωπο στο ποδαρικό τους στο άδειο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους και με υπεροπλία στο μπλοκ, προηγήθηκαν  εύκολα 8-4. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Κώστας Δεληκώστας, προσπάθησε στη συνέχεια να φρεσκάρει την ομάδα αλλάζοντας πασαδόρο και διαγώνιο, Φιλίποφ και Μπούτο, αντί Τερζή και Αρμενάκη αντίστοιχα, αλλά ο Παναθηναϊκός έχοντας βρει ρυθμό αύξησε με «πέναλτι» του Πανταλέοντα σε 15-8 αναγκάζοντας τον Δεληκώστα σε τάιμ άουτ.

Το «τριφύλλι»,  βρίσκοντας ελεύθερους χώρους στο αντίπαλο τερέν, εξαιρετική λειτουργία σε μπλοκ-άμυνα και υπεροπλία στο φιλέ, με εξαιρετικές προσπάθειες του – έλλειψη Στάροβιτς- διαγώνιο Ράπτη σε άμυνα, σερβίς και επίθεση , εκτόξευσε τη διαφορά στο +9, 19-10, δίνοντας στο σετ, διαδικαστικό χαρακτήρα. Με εξαιρετικά λοιπόν ποσοστά  σε όλους τους τομείς, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν άργησε με 25-14, να πάρει εύκολα προβάδισμα στο ματς με 1-0 σετ.

Στο β’ σετ ο ΠΑΟΚ με πασαδόρο τον Τερζή και διαγώνιο τον Μπούτο, προσπάθησε να δείξει ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο,  καθώς πήγαινε χέρι χέρι με τους «πράσινους» στο σκορ μέχρι και το 4-4. Με καλή υποδοχή και επιθετικές “αιχμές” Τσάτσιτς και Ράπτη, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +3, 10-7. Ο δικέφαλος σε μία από τις ελάχιστες σημερινές κόντρα επιθέσεις του μέχρι τότε μείωσε σε 13-12. Με καλό ρυθμό, σε αντίθεση με την κακή “μαυρόασπρη” υποδοχή, ο Παναθηναϊκός με εκτελεστή το Ράπτη ξέφυγε ξανά με 17-12. Ο κ. Δεληκώστας με τη διπλή αλλαγή Φιλίποφ-Αρμενάκη, προσπάθησε να δώσει ρυθμό την ομάδα του,  αλλά οι “πράσινοι” με επιθέσεις α’ χρόνου από Ρανγκέλ και Πανταλέοντα διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας των 5-6 πόντων , 21-15 για να ζευγαρώσουν τα κερδισμένα του σετ 2-0, από λάθος του Χαραλαμπίδη με 25-19.

Στο ξεκίνημα του γ ‘ σετ ο ΠΑΟΚ έδειξε να αφυπνίζεται και με βελτιωμένο πρόσωπο σε υποδοχή –μπλοκ προηγήθηκε με 7-3. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε με Τσάτσιτς στον πόντο, 9-8, όμως  μετά από αμφίρροπο παιχνίδι με λάθη και video chek, δια χειρός Πανταλέοντα οι «πράσινοι» πήραν κεφάλι με 14-13. Συνεχόμενα «πράσινα» λάθη έβαλαν με 21-17 για τα καλά τον ΠΑΟΚ στη «θέση του οδηγού». Οι φωνές του Ανδρεόπουλου και η είσοδος του Πελκούδα, «ξύπνησαν» προσωρινά το τριφύλλι», που μείωσε στον πόντο 24-23, αλλά ο Δικέφαλος του Βορρά, πανηγύρισε με μπλοκ άουτ του Μπούτου το πρώτο του σετ στους φετινούς ημιτελικούς, μειώνοντας με 25-23, σε 2-1 σετ.

pao_paok

Αμφίρροπο χαρακτήρα είχε το ξεκίνημα και του τέταρτου σετ, όπου ο ΠΑΟΚ με ανεβασμένη ψυχολογία προηγήθηκε με επίθεση του Μπούτου 7-4 και με βελτιωμένο μπλοκ έφτασε σε νταμπλ σκορ 10-5. Κάπου εκεί, πέρα από την κόπωση, άρχισε να φαίνεται και η έλλειψη ρυθμού, λόγω απραξίας των ομάδων, καθώς με αλλεπάλληλα λάθη, η ομάδα του Δεληκώστα ξέφυγε με 15-10.  Το καλό σερβίς του Γιάκομπσεν και είσοδος του αρχηγού Πανταλέοντα, τόνωσαν την «πράσινη» ψυχολογία, που με μονό μπλοκ του Τσάτσις στον Σωτηρίου,  ισοφάρισε 17-17.

Με τη διπλή αλλαγή Τερζή, Αρμενάκη, αντί Φίλιποφ, Μπούτου ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Κώστας Δεληκώστας προσπάθησε να «ανακατέψει την τράπουλα» και οι Θεσσαλονικείς με ένα ακόμη λάθος αντιπάλου, «πήραν ανάσα» με 19-17.  Στο 21-20 ο Φιλίποφ, «πάγωσε» προς στιγμήν το γήπεδο, όταν σε μία ανύποπτη φάση, ξάπλωσε στο τάραφλεξ, χωρίς ευτυχώς, όπως αποδείχθηκε να έχει πάθει κάτι. Ο δικέφαλος του Βορρά ξέφυγε ξανά με 23-21, αλλά ο Παναθηναϊκός με το καλό σερβίς του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου και ένα ακόμη μπλοκ ισοφάρισε 23-23. Κακή συνεργασία των πράσινων και λάθος του Γιάκομπσεν, έφεραν στο σετ μπολ τους Θεσσαλονικείς, που με ένα… σχολικό λάθος (θέσεις) των αντιπάλων τους, πανηγύρισαν έξαλλα με 25-23 την ισοφάριση των σετ 2-2, στέλνοντας και δεύτερο φετινό ημιτελικό σε τάι μπρέικ.

Στο σετ της μιας ανάσας ο ΠΑΟΚ, έδειξε αποφασισμένος να φτάσει στην ολική ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 5-1. Παρά τα λάθη που έφεραν σε απόσταση βολής, 5-4 τους αντιπάλους του οι Θεσσαλονικείς με καλή υποδοχή και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία, πάτησαν «ξανά γκάζι» και με αποτελεσματικό μπλοκ ανέβασαν τη διαφορά στο 9-4. Με τους πράσινους να είναι σε… άλλο γήπεδο ο ΠΑΟΚ έφτασε παλικαρίσια με επίθεση του Σωτηρίου και 15-8 στη σπουδαία ανατροπή 3-2 σετ, κάνοντας έτσι το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα τελικά.

Διαιτητές: Κουτσούλας Μιχάλης, Ονόπας Δημήτρης.

1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 14-25

2ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 8-4, 16-14, 21-17, 25-23

4ο σετ: 8-4, 16-11, 21-19, 25-23

5ο σετ: 5-1, 10-4, 12-4, 15-8

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 61 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΤΩΝ PLAY OFF

Α΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 30 Ιουνίου 2020 – 1ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.ΑΟλυμπιακός Σ.Φ.Π. – Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18) (νίκες: 0-1)

Τετάρτη 1 Ιουλίου 2020 – 1ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α 17.00 (Ε.Ρ.Τ.): Π.Α.Ο.Κ. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8) (νίκες: 1-0)

Β΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020 – 2ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α 19.00 (Ε.Ρ.Τ.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ

Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020 – 2ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α 19.00 (Ε.Ρ.Τ.): Παναθηναϊκός Α.Ο. – Π.Α.Ο.Κ.

Γ΄ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ (εφόσον χρειαστεί)

Σάββατο 4 Ιουλίου 2020 – 3ος Αγώνας

Κλειστό Ο.Α.Κ.Α 17.15 (Ε.Ρ.Τ.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ

Κυριακή 5 Ιουλίου 2020 – 3ος Αγώνας

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητης ΠΑΟΚ, στο acpaok.gr)

«Είναι σίγουρα μία μεγάλη νίκη. Η ομάδα αποτελείται μόνο από Έλληνες, και έκανε προσπάθεια ενός μήνα. Δεν αντικατόπτριζαν τα δύο πρώτα σετ την εικόνα της ομάδα μας. Ο Παναθηναϊκός ήξερε ποια είναι η εξάδα του ακριβώς, εμείς δεν ξέραμε την εξάδα μας γιατί έχουμε ισοδύναμους παίκτες, όπως είναι ο Τερζής με τον Φιλίποφ και ο Μπούτος με τον Αρμενάκη. Βρήκαμε το σχήμα μας με τους Φιλίποφ και Αρμενάκη. Το κλειδί του ματς ήταν το break-point μας, ήμασταν πολύ καλοί σε μπλοκ-άμυνα μετά από σέρβις μας. Είχαμε θέματα στο side-out, για αυτό παίρναμε διαφορές και τις κάλυπτε ο Παναθηναϊκός. Παίξαμε εκπληκτικά μπλοκ-άμυνα και στις κόντρα μπάλες ήμασταν καλοί έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μπούτο, θεωρώ ότι κερδίσαμε δίκαια».

Σχετικά με το τι είπε στους παίκτες του μετά το 0-2: «Κάθε φάση την παίζουμε ξεχωριστά. Ξέρουμε ποια ενέργεια είναι μέσα στο σύστημα και ποια εκτός συστήματος. Αυτό που άλλαξε την ροή θεωρώ πως ήταν το μπλοκ-άμυνα μετά από σέρβις μας. Παίξαμε σε κάθε περιστροφή με το ατού του Παναθηναϊκού, έπαιξε ο Παναθηναϊκός το στάνταρ παιχνίδι που παίζει και εμείς καταφέραμε να τον κερδίσουμε».

Σχετικά με την σημασία της νίκης: «Σημαίνει ότι πάμε να παίξουμε το δεύτερο παιχνίδι. Η ομάδα παίζει μέρα παρά μέρα, ενώ κάναμε ένα μήνα προετοιμασία. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι σε αυτό, εμείς κοιτάμε να ξεκουραστούμε και μεθαύριο να παίξουμε το παιχνίδι μας».

Θάνος Τερζής (Πασαδόρος ΠΑΟΚ, στο acpaok.gr)

«Μετά από τόσους μήνες ήταν λογικό να μπαίνεις στην αγωνιστική δράση και να έχεις κενά. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και γύρισε το παιχνίδι με μία αμιγώς ελληνική ομάδα, αλλά νομίζω ότι και οι Έλληνες παίκτες μετράνε. Συνεχίζουμε, θα είναι δύσκολο γιατί είμαστε λίγοι παίκτες. Η ξεκούραση θα είναι δύσκολη, καθώς έχουμε μία μέρα, αλλά αυτό ισχύει και για τον Παναθηναϊκό. Στα επόμενα παιχνίδια ευελπιστώ να πάρουμε μία νίκη και να περάσουμε στον τελικό».

Σχετικά με το τι είπε στους παίκτες του ως αρχηγός μετά το 0-2: «Αυτό το Final-4 είναι μία ιδιάζουσα περίπτωση με τέτοιες συνθήκες. Με τέτοιες συνθέσεις, χωρίς φιλικά, με μία ελλιπή προετοιμασία, χωρίς θεατές, νιώθαμε σαν να παίζουμε ένα φιλικό τουρνουά προετοιμασίας του καλοκαιριού. Στον ΠΑΟΚ όλα αυτά τα χρόνια γυρίζουμε παιχνίδια, «σπάμε» έδρες, παίρνουμε πρωταθλήματα σε αντίπαλες έδρες, παίζουμε δηλαδή πάντα στο όριο. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, κατέθεσαν ψυχή».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Ξεκινήσαμε τον αγώνα καλά είχαμε καλό ρυθμό και πιάσαμε καλή απόδοση. Μετά το δεύτερο σετ πιστέψαμε ότι θα κερδίζαμε όμως δεν τα καταφέραμε. Αποπροσανατολιστήκαμε, ο αντίπαλος άρχισε να παίζει έξυπνα και όλο αυτό μας δημιούργησε τεράστιο εκνευρισμό που έφερε λάθη. Παρόλα αυτά πλέον κοιτάμε μόνο το ματς της Παρασκευής που είναι ένας διαφορετικός αγώνας και θέλουμε να ισοφαρίσουμε. Πρόκειται για μια δύσκολη σειρά ημιτελικών και οι παίκτες του ΠΑΟΚ έχουν τον σεβασμό μας καθώς είναι σπουδαίοι Έλληνες παίκτες».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε:«Δεν καταφέραμε να νικήσουμε σήμερα παρότι βρεθήκαμε σε πλεονεκτική θέση. Αφήνουμε πίσω αυτό το ματς και το μόνο που έχουμε στο μυαλό μας είναι το ματς της Παρασκευής. Θέλουμε οπωσδήποτε να πάρουμε τη νίκη και να φέρουμε τη σειρά στα ίσα ώστε να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση μας στον τελικό σε τρίτο ματς».

Τα σετ: 3-2 (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8) σε 136′

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 6 (6/19 επ.), Τερζής, Γάτσης 3 (3 μπλοκ), Σωτηρίου 16 (11/30 επ., 5 μπλοκ, 62% υπ. – 36% άριστες), Αρμενάκης 4 (4/10 επ.), Εφραιμίδης 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Κωνσταντινίδης, Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (13/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 61% υπ. – 26% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/5 επ.), Ρανγκέλ 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (7/21 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. – 33% άριστες), Πανταλέων 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 30 (25/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ. – 29% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ).