Με 14 άσους απ’ τον… Ισθμό στη 2η θέση η Σαντορίνη

Για μόλις ένα σετ έβαλε… δύσκολα η δύσκολα η νεοφώτιστη Κόρινθος στον ΑΟ Θήρας, που εκμεταλλευόμενος τις απουσίες των ξένων των γηπεδούχων, Μπάτακ και Ροντρίγκεζ  επικράτησε με 3-0 (25-7, 25-23, 25-13)  στο σαββατιάτικο ματς της 21ης αγωνιστικής Volleyleague Γυναικών και σε συνδυασμό με το ρεπό των Μακεδόνων πέρασε με 41β στη 2η θέση της κατάταξης.

Με δεδομένες λοιπόν τις απουσίες, αλλά και τα προβλήματα των γηπεδούχων η ομάδα της Σαντορίνης φάνηκε από την αρχή τους ματς πως θα έχει εύκολο έργο.

Στο πρώτο σετ, που δεν αντέχει σε ιδιαίτερο σχολιασμό, ο ΑΟ Θήρας με φοβερό σερβίς (5 άσους) και ασταμάτητες τις Πότοκαρ, Μέρκοβα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στις νεοφώτιστες που έχασαν σε χρόνο d/t το σετ με 25-7, 1-0.

Στο β’ σετ η Κόρινθος βελτιωμένη σε επίθεση και μπλοκ “ζόρισε” τη Σαντορίνη που έπειτα από σκληρή μάχη 13-13, πήρε κεφάλι με 16-14. Η νεοφώτιστη ομάδα, δεν τα παράτησε, με επιθετική αιχμή την Γέιζελ, πήρε βραχεία κεφαλή με 21-20, αλλά ο ΑΟ Θήρας με λύσεις από Μέρκοβα, Μεταξά ισοφάρισε 23-23 και ζευγάρωσε στις λεπτομέρειες με 25-23, 2-0 τα κερδισμένα του σετ.

Στο γ’ σετ η ομάδα του Γιώργου Ρούση ήταν καταιγιστική σε σερβίς και επίθεση και χωρίς να συναντήσει αντίσταση από τις γήπεδουχες, πήρε απ’ την αρχή σημαντικό προβάδισμα και χωρίς να “κοιτάξει” ποτέ ξανά “πίσω του” , έφτασε με 25-13 στη νίκη 3-0 σετ, που, λόγω του ρεπό των Μακεδόνων, τον ανέβασε μόνο δεύτερο στη βαθμολογία.

Τοπ σκόρερ του αγώνα με 16 πόντους η Μέρκοβα των φιλοξενούμενων, 12 πόντους (4 άσοι) πρόσθεσε η Πότοκαρ, ενώ πολύ καλή με 10 πόντους (5 άσοι) ήταν η Μεταξά.  Για τις γηπεδούχες, μοναδική παίκτρια με διψήφιο αριθμό πόντων (10π) η Γέιζελ, της οποίας η συμμετοχή  κρίθηκε την τελευταία στιγμή καθώς συνεχίζονται οι ενοχλήσεις στο πόδι της.

*Οι πόντοι της Κορίνθου προήλθαν από 2 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 14 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Γιώργος Μπούκουρας (Κόρινθος): «Με εξαίρεση το πρώτο σετ, είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση. Ίσως μπορούσαμε να είχαμε κατακτήσει το δεύτερο σετ, καθώς είχαμε προηγηθεί στο σκορ. Κάναμε κάποια λάθη που κόστισαν»
Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Με εξαίρεση το δεύτερο σετ που χαλαρώσαμε λίγο, είμαι ικανοποιημένος από την συγκέντρωση που έδειξαν τα κορίτσια. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι μέχρι το τέλος».

Tα σετ: 0-3 (07-25, 23-25, 13-15)

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Αλατζάκη 7 (6/18 επ., 1 άσσος, 53% υπ.), Βακάλογλου 2 (2 μπλοκ), Γέιζελ 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. 6 (6/19 επ., 43% υπ.), Παναγοπούλου 2 (2/12 επ.), Τομαρά 2 (2/7 επ.) / Βατουσιάδη (λ, 38% υπ.), Ελέζη 1 (άσσος), Ελευθερίου 1 (1/3 επ.), Καραβούλη, Χατζησοφρωνίου 1 (1/3 επ., 63% υπ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 5 (5/7 επ., 50% υπ.), Εμμανουηλίδου 4 (4/8 επ.), Μέρκοβα 16 (13/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 10 (3/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 12 (8/20 επ., 4 άσσοι, 36% υπ.), Τσοχατζή 1 (άσσος) / Αρτακιανού (λ, 25% υπ.), Καλανταρίδου 2 (2/10 επ., 25% υπ.), Κοσμίδου, Ξανθοπούλου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι).