Μεγάλο «διπλό» των Μακεδόνων στα Μεσόγεια

Σε ένα ιδιαίτερα «σκληρό» παιχνίδι στα Μεσόγεια, οι Μακεδόνες Αξίου ένα «διπλό» από… χρυσάφι επικρατώντας με 3-0 του Μαρκόπουλου.

Με το «τρίποντο» αυτό οι Μακεδόνες έφτασαν τους 26 βαθμούς (6η θέση) και κλείδωσαν την παραμονή τους στην Α1, αφήνοντας πίσω το Μαρκόπουλο στους 25βαθμούς (7η θέση).

Στο πρώτο σετ, οι Μακεδόνες μπήκαν πολύ δυνατά (3-10) αιφνιδιάζοντας τον ΑΟΜ που κατάφερε να ροκανίσει και να ισοφαρίσει σε 19-19. Οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες στο τελείωμα του σετ έφτασαν πρώτες στο 0-1 με 24-26.

Το Μαρκόπουλο ανέβασε στροφές στο δεύτερο σετ που ξεκίνησε καλύτεα (5-3, 12-7). Οι γηπεδούχες είχαν το +4 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) αλλά οι Μακεδόνες χωρίς να χάσουν επαφή με το σκορ και με λύσεις στην επίθεση ισοφάρισαν (17-17) ενώ πέρασαν μπροστά 20-23 για να κάνουν το 0-2 με 23-25.

Πόντο πόντο και το τρίτο σετ με τους Μακεδόνες να παίρνουν προβάδισμα (16-19) και το Μαρκόπουλο να παλεύει για να μειώσει τα σετ. Ωστόσο και πάλι οι Μακεδόνες στο φινάλε με πιο καθαρό μυαλό κατάφεραν να δύσκολα να κάνουν το 25-27 και να κατακτήσουν το «τρίποντο» μέσα στη δύσκολη έδρα του ΑΟΜ.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο κόουτς του ΑΟΜ, Γιάννης Νικολάκης δεν θέλησε να προβεί σε κάποια δήλωση.

Από την άλλη, ο τεχνικός των Μακεδόνων, Μανώλης Σκουλικάρης τόνισε: «Δείξαμε ότι είμαστε σε καλή κατάσταση. Τα παιδιά δουλέψανε μέσα στη βδομάδα. Θεωρώ ότι ο στόχος που ήταν η σωτηρία επετεύχθη 100%. Από εκεί και πέρα, για το παιχνίδι πιστεύω ότι εμείς κρατήσαμε την τακτική μας και την υποδοχή μας σε υψηλά επίπεδα και τα κοριτσια είχαν διάθεση και πάθος. Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας και πλέον προετοιμαζόμαστε για το ματς με τον Παναθηναϊκό για το Κύπελλο Ελλάδας»

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-27

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Λιάγκη, Πατεράκη, Ιακωβίδου –λ /Νικολογιάννη, Φακοπουλίδου, Διάλλα
Μακεδόνες Αξιού (Σκουλικιάρης) Πολυνοπούλου, Δραγουμάνου, Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Μυρίδου-λ / Τσουκαλά, Στεφανίδου, Παπαδοπούλου.