Μίλησε το «ένστικτο» της επιβίωσης

Μίλησε το  «ένστικτο» της επιβίωσης

Έστω και δύσκολα ο Αίαντας Ευόσμου πέρασε νικηφόρα από το Σχολείο της Ν. Φιλαδέλφειας, όπου επικράτησε 3-1 (25-20, 25-8, 19025, 25-17) της ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη, που καίγονταν για το τρίποντο που θα βοηθούσε στο στόχο της παραμονής, καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έκαμψε την αντίσταση της «Ένωσης», που αν και άργησε να μπει στο ματς, στη συνέχεια προσπάθησε για το γόητρο της νίκης, αλλά τελικά το μόνο που κατάφερε να πανηγυρίσει, ήταν το πέμπτο φετινό κερδισμένο της σετ.

Από την αρχή του ματς ο Αίαντας Ευόσμου προηγήθηκε με 8-3, η ΑΕΚ με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε στον πόντο 10-9, όμως μετά το 11-11 οι Θεσσαλονικές ξέφυγαν με 18-12 για να φτάσουν στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-20, 1-0.

Ανάλογη εικόνα είχε και το ξεκίνημα του β’ σετ για τις φιλοξενούμενες, που μετά το προβάδισμα 8-3 μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε “παράσταση για ένα ρόλο”. Κυριαρχώντας απόλυτα σε όλους τους τομείς, υποχρέωσαν τις «κιτρινόμαυρες» σε λάθη τα οποία αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο και… σαν σε προπόνηση ζευγάρωσαν με 25-8 το 2-0 .

«Με την πλάτη στον τοίχο» η Ένωση έδειξε αποφασισμένη στο γ’ σετ να αντιδράσει. Προηγήθηκε με 5-0 και στη συνέχεια με εξαιρετικό σερβίς έφτασε σε double score 18-9 για να μειώσει τελικά σε 2-1 σετ με 25-19.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ, το οποίο αποδείχθηκε και το πιο ανταγωνιστικό, καθώς η «Ένωση» συνέχισε να παλεύει για την ισοφάριση, ενώ ο Αίαντας προσπάθησε να καθαρίσει το ματς και να επιστρέψει στον Εύοσμο μία ώρα αρχύτερα με το τρίποντο. Παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 8-6, η ΑΕΚ μείωσε προσωρινά τη διαφορά στον πόντο 13-12, αλλά και πάλι οι Θεσσαλονικές έφτασαν πρώτες και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Κάπου εκεί όμως τα κορίτσια του Σαμαρά, φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα χάρις στα λάθη των γηπεδούχων και την αντεπίθεση διαρκείας του Αίαντα να φτάσουν με 25-17 στην πολύτιμη νίκη για τη σωτηρία τους, 3-1 σετ.

Γιώργος Σαμαράς (προπονητής ΑΕΚ): «Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, πήγαμε αρκετά και δείξαμε το γνωστό μαχητικό πρόσωπο που έχουμε τις τελευταίες εβδομάδες και αν ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε».

Ηλιας Ζωλασταθιάδης (προπονητής Αίαντα Ευόσμου): «Τέλος καλό όλα καλά. Ήταν ένα ματς όπου μετά το β’ σετ κυριάρχησε το άγχος και παραλίγο να το πληρώσουμε γιατί παίζαμε απέναντι σε μια ‘σφιχτή’ ομάδα που κάνει σωστά συγκεκριμένα πράγματα. Έχουμε μπροστά μας δύο παιχνίδια που θέλουμε να τα κερδίσουμε για να εξασφαλίσουμε την παραμονή».

Τα σετ: 20-25, 08-25, 25-19, 17-25
ΑΕΚ (Σαμαράς) Κουτρουμπή, Καράτερζη, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Γεωργαντά, Αργυροπούλου, Μπελιά –λ / Βάθη, Βενέτη.
Αίας (Ζωλασταθιάδης): Κλέπκου, Τζιαρλή, Κούση, Τζούριτς, Βλάχου, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου -λ / Φαλέγκα, Αποστολίδου, Ξανθοπούλου