«Μίλησε» το ένστικτο της σωτηρίας στη Βούλα

Έστω και δύσκολα η ομάδα της Βούλας έκαμψε με 3-1 (25-11, 21-25, 25-17, 25-22) σετ την αντίσταση της φιλοξενούμενης ΑΕΚ και πραγματοποίησε ένα ακόμη πολύτιμο βήμα παραμονής, κόντρα στις “κιτρινόμαυρες”, που έχοντας ήδη υποβιβαστεί προσπάθησαν να δείξουν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Στο κλειστό της Βούλας η Θέτιδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και μετά το double score στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ που προηγήθηκε πήρε εύκολα το α’ σετ με 25-11.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ, που σε ένα ακόμη ματς έπαιζε για το γόητρο, αντέδρασε και εξασφαλίζοντας από την αρχή σημαντική διαφορά στο σκορ, 10-5 και 15-10, όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν με ένα ξέσπασμα να μειώσουν στον πόντο 20-19. Από κει και πέρα έγινε μάχη πόντο πόντο από την οποία η ΑΕΚ κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει 1-1 με 25-21.

Στο τρίτο σετ παρά το ισχνό προβάδισμα της Θέτιδας, η «Ένωση» μέχρι το α’ τεχνικό τάιμ άουτ παρακολουθούσε από κοντά στο σκορ τις γηπεδούχες. Στη συνέχεια όμως τα κορίτσια του Τουρσούγκα, «πάτησαν» γκάζι ξέφυγαν, όπως και στο α’ σετ με double score 16-8, 20-10 και με τις φιλοξενούμενες πλέον να ξεμένουν από λύσεις, ζευγάρωσαν, υπό τα χειροκροτήματα των φίλων τους, με 25-17 τα κερδισμένα τους σετ.

Η ομάδα του Γιώργου Σαμαρά στο 4ο σετ δεν τα παράτησε και πάλεψε για την ισοφάριση, που θα της επέτρεπε να διεκδικήσει μια νίκη γοήτρου στο 5ο σετ. Μέχρι το 10-10 οι δύο αντίπαλες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν προς στιγμήν 12-10. όμως κάπου εκεί «μίλησε» το ένστικτο της… επιβίωσης των γηπεδούχων, οι οποίες με ένα επιμέρους σερί πόντων 6-0 προσπέρασαν με 16-12 και πλέον με ανεβασμένη ψυχολογία πανηγύρισαν με 25-22, το πολύτιμο τρίποντο, που δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος διατηρεί «ζωντανές»τις ελπίδες της Θέτιδας για παραμονή.

Η νεοφώτιστη ομάδα της Βούλας, εκμεταλλευόμενη τις ήττες των Θεσσαλονικιών, Αίαντα Ευόσμου και Ελπίδας, ξεπέρασε με 2 βαθμούς διαφορά (16β) την “πρωτάρα” στα σαλόνια ομάδα των Αμπελοκήπων (14β) και μείωσε τη διαφορά της από εκείνη του Ευόσμου (19β) στους 3 βαθμούς. Αντίθετα η υποβιβασμένη ΑΕΚ παρέμεινε στους 3 πόντους.

Σούλης Τουρσούγκας: «Μετράει μόνο η νίκη, όλα τα άλλα θέλω να τα ξεχάσουμε».

Γιώργος Σαμαράς: «Το φέραμε το παιχνίδι στα μέτρα μας αλλά η απειρία των μικρών κοριτσιών που έχουμε και η εμπειρία του αντιπάλου πήρε το τέταρτο σετ. Μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα ένα σετ αλλά αυτό που κρατάμε είναι ότι η ομάδα έδειξε πολύ βελτιωμένη αλλά στα κρίσιμα σημεία θέλει αποφασιστικότητα που δεν έχουμε».

Τα σετ: 25-14, 21-25, 25-17, 25-22

Οι συνθέσεις:

Θετις: Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Μελετιάδη, Εσντέλ, Γιόβιτς, Φρέντς, Ξηντάρα (λ), Λεωνίδου, Τοντάϊ, Αργυροπούλου

ΑΕΚ: Αργυροπούλου, Βενέτη, Γεωργαντά, Ζίγκα, Καλαφατάκη,Κουτρουμπή, Μπελιά(λ), Καρατερτζή, Καλαφατάκη, Βάθη