Νέα ολική ανατροπή για ΠΑΟΚ – Μπορούσε και 3ποντο ο «Πάμβο»

Όπως και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην Κομοτηνή, έτσι και στο πρωϊνό άνοιγμα της αυλαίας της 5ης αγωνιστικής στην “έρημη” Πυλαία, ο ΠΑΟΚ, με μαέστρο τον Τερζή και τον Τζούριτς “ντεφορμέ”, κατάφερε χάρις στις σημαντικές βοήθειες από τον πάγκο του και την ψυχή του Γκόρτσανιουκ, να γυρίσει από την… κόλαση, λυγίζοντας με 3-2 (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-8) τον πολύ καλό Παμβοχαϊκό. Η ομάδα της Βόχας που δεν πίστεψε μάλλον ότι μπορούσε να φύγει απ΄ τη Θεσσαλονίκη με τρίποντο, καθοδηγούμενη από έναν εκπληκτικό Ολιβέιρα προηγήθηκε δίκαια με 2-0 των γηπεδούχων, αλλά στη συνέχεια με δικά της λάθη έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους της να πιστέψουν στην ανατροπή και να την ολοκληρώσουν.

Παρουσία περίπου 100 θεατών με τον… καφέ στο χέρι, λόγω του πρωινού της ώρας (12.00 π.μ) στο κλειστό της Πυλαίας, το εναρκτήρο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague, δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους. Ένα απρόοπτο… λουμπάγκο του Ντίμα Φιλίποφ, ανάγκασε τον Στάνκου, ενόψει της προσεχούς ευρωπαϊκής αναμέτρησης με τη Φρανκφούρτη, να προστατέψει τον διεθνή πασαδόρο, παραδίδοντας τη μπακέτα του μαέστρου στον πολύπειρο Θάνο Τερζή.

Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται στην επίθεσή τους, ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 3 πόντους διαφορά, 12-9 δια χειρός Τουρνάκη και τον Ολιβέιρα στη συνέχεια να διπλασιάζει με ένα μεγαλοπρεπές «στοπ» την… απόσταση 16-10. Το μπλοκ του Δημητράδη στον Γκόρτσανιουκ, εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-12, υποχρεώνοντας το Ρουμάνο τεχνικό του ΠΑΟΚ, που εν τω μεταξύ έβαλε Τακουρίδη αντί Μαρκέζ, να εξαντλεί τα ταίμ άουτ της ομάδας του, που δεν μπορούσε να βάλει δύσκολα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια ο Εφραιμίδης πέρασε στη θέση του Γκόρτσανιουκ, αλλά πλέον η ομάδα της Βόχας, σε ρυθμούς «σάμπας» από τον Ολιβέιρα, έφτασε στην κατάκτηση του α’ σετ από το σερβίς του Τζούριτς στο φιλε, 1-0 με 25-19.

Με τον Τακουρίδη να παραμένει βασικός ξεκίνησε το 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11, αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός με ηγέτη τον Ολιβέιρα, έκανε το σκορ 14-12. Λάθη των φιλοξενούμενων, πεέτρεπαν στους μαυρόασπρους, που είχαν προβλήματα σε σερβίς, υποδοχή να παραμένουν σε λογική απόσταση, με τον Στάνκου να περνάει στο 18-15 το Χιμένεθ αντί του Σαφράνοβιτς. Ο Κουβανός άσος, που μπήκε «ζεστός» δικαίωσε τον προπονητή του καθώς με 4 προσωπικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα 20-19 στην ομάδα του, η οποία είχε τον Τζούριτς σε νωθρή μέρα.

Παραδόξως, στην πρώτη άστοχη προσπάθεια του Χιμένεθ, ο Στάνκου επανέφερε στο 22-21 τον Σαφράνοβιτς. Ο Ολιβέιρα έφερε τον «Πάμβο» σε σετ μπολ, 24-22, ο Γκόρτσανιουκ μείωσε σε 24-23, αλλά το έξυπνο πέρασμα του Δημητριάδη, υπέγραψε το ζευγάρωμα των κερδισμένων σετ των φιλοξενούμενων με 25-23, 2-0.

«Με την πλάτη στον τοίχο» ο προπονητής του ΠΑΟΚ, που προφανώς είχε περισσότερο στο μυαλό του την Φρανκφούρτη, ξεκίνησε το 3ο σετ με διαγώνιο το Μπούτο, αντί του Τζούριτς των μόλις 7 πόντων σε 2 σετ και Χιμένεθ αντί Σαφράνοβιτς. Με καλή ψυχολογία και «ασπρόμαυρα» λάθη, οι φιλοξενούμενοι πήραν αρχικά ένα μικρό προβάδισμα, αλλά γρήγορα ο ΠΑΟΚ με τον Τερζή πήρε βραχεία κεφαλή, 9-8. Ο Παμβοχαϊκός κατάφερε με το βραζιλιάνικο δίδυμο, Ολιβέιρα-Ροντρίγκο να ισοφαρίσει σε 13-13, αλλά και πάλι ο Τερζής με μπλοκ έβαλε μπροστά τους Θεσσαλονικείς, 16-14. Το τέταρτο μπλοκ του Ολιβέιρα στον αγώνα έκανε το 19-19. Κάπου εκεί όμως ο ΠΑΟΚ, πάτησε γκάζι και με ένα σερί πόντων 6-0 (άουτ επίθεση Ολιβέιρα, μπλοκ Όκολιτς και δις τελειωμένες φάσεις από Γκόρτσανιουκ και Μπούτο, οι Κυπελλούχοι Ελλάδας μείωσαν με 25-19, σε 2-1 σετ, παραμένοντας «ζωντανοί» στο ματς.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι ξανά στο σκορ μέχρι και το 13-13, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με Μπούτο και Τακουρίδη, πήρε μια διαφορά ασφαλείας, 18-14. Ο Στάνκου, έριξε στο ματς τον Σαφράνοβιτς αντί του Χιμένεθ, αλλά ο Γκόρτσανιουκ διατήρησε τη διαφορά 21-17. Από συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων, η παρέα του Ολιβέιρα μείωσε στον πόντο, 21-20, αλλά οι γηπεδούχοι δείχνοντας χαρακτήρα και πιο καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις κατάφεραν με τον Χιμένεθ που’ χε επιστρέψει από το 23-21, να ισοφαρίσουν με 25-22, 2-2 τα σετ, ελπίζοντας όπως και στην Κομοτηνή, σε ολική ανατροπή.

Πραγματικά στο 5ο σετ με καλή ψυχολογία και τον Ολιβέιρα να έχει σιγήσει, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4 λάθη των φιλοξενούμενων με 9-5 και με 15-8 έφτασε τελικά με 15-8, στην ολική ανατροπή 3-2 σετ, παίρνοντας μία πολύτιμη ψυχολογικά νίκη, ενόψει του αγώνα της Τρίτης με τους Γερμανούς.

Για τους νικητές κορυφαίος ο Γκόρτσανιουκ με 20π, όταν η μπάλα “έκαιγε”, σχεδόν αλάνθαστος με 92% στην επίθεση και μια ντουζίνα πόντους ο Τακουρίδης, ενώ σημαντική συμβολή στην ανατροπή είχαν Μπούτος (10π) Χιμένεθ (11π) και Τερζής με την εμπειρία του. Τοπ σκόρερ του ματς με 33 πόντους (6 μπλοκ) ο Βραζιλιάνος των φιλοξενούμενων Ολιβέιρα,  ακολούθησε με 12π ο συμπατριώτης του Ροντρίγκο, ενώ ωραίο μοίρασμα παιχνιδιού έκανε ο Δημητριάδης.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης

1ο σετ: 8-6, 11-16, 14-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-19

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-8

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 0 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Σ. Στάνκου):«Γνωρίζαμε πως ο Παμβοχαϊκός είναι μια σοβαρή ομάδα και περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος με την αντίδραση, είχαμε πίεση μετά το 0-2, δεν ήταν εύκολο για εμάς. Πήραμε μια νίκη ψυχολογίας… Προστατεύσαμε τον Φιλίποφ για το ματς της Τρίτης. Προέρχεται από γεμάτα παιχνίδια. Για τον Μάρκεζ ήταν απόφασή μου να μείνει εκτός, μετά το πρώτο σετ έχουμε μια τετράδα κεντρικών που είναι κορυφαίοι».

ΓΑΣ Παμβοχαϊκός (Κ. Δεληκώστας): «Παίξαμε δύο εκπληκτικά σετ, χωρίς λάθη. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε παίκτες στη συνέχεια, εμείς είχαμε δύο προβλήματα με Δημητριάδη και Ρουμελιώτη. Είμαι χαρούμενος για το βαθμό. Μετά τα δύο πρώτα σετ περιμέναμε τον ΠΑΟΚ να χάσει. Όμως με τους αναπληρωματικούς γύρισε το παιχνίδι. Όταν χάσαμε το τρίτο σετ το πίστευα ότι ο ΠΑΟΚ θα το γυρίσει. Για τον ΠΑΟΚ ήταν δύσκολο και από θέμα ψυχολογίας μετά την ήττα από τη Φραγκφούρτη να παίξει ένα ματς πρωταθλήματος».

Τα σετ: 3-2 (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-8)

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. – 43% άριστες), Τζούριτς 7 (7/16 επ.), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 38% υπ. – 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 59% υπ. – 32% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μπούτος 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 33 (26/44 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 52% υπ. – 12% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 39% άριστες) / Παπαδημητρίο (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...