CEV CUP

Νίκη ανατροπής και…πρόκρισης

Τη νίκη με 3-2 επί της Σουργκούτ σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι πανηγύρισε στο Ρέντη ο Ολυμπιακός και με κορυφαίους τους Αγκάμεζ, Άθος και Φράγκο  οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν το πρώτο βήμα πρόκρισης τους προς τους 16 του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το 2017 ο Ολυμπιακός καθώς με το 3-2 πήρε τη νίκη επί της Σουργκούτ και πλέον θα διεκδικήσει στην Ρωσία την πρόκρισή του.

Μια νίκη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ήρθε με ανατροπή αφού οι «κυανόλευκοι» της Ρωσίας αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον Βολκόφ με το 1-2 έφθασαν μια ανάσα από τη νίκη.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγάλει ψυχή, πάθος και τρέλα στα υπόλοιπα σετ του αγώνα και με τους Αγκάμεζ να σταματά στους 27 πόντους, τον  Άθος στους 16 και τον εξαιρετικό Φράγκο (11) έκαναν το 3-2.

Εξαιρετική απόδοση και για τον Μενέλαο Κοκκινάκη που φρόντισε να κρατήσει την υποδοχή του Ολυμπιακού σε πολύ καλό επίπεδο.

Κλειδί του αγώνα και οι αλλαγές του Μπόσκαν στο 4ο σετ όταν και ξεκίνησε με τον Φράγκο αντί του Τσούπκοβιτς και τον Σουλτανόπουλο αντί του Ντάφ. Αλλαγές που έφεραν αποτέλεσμα και οδήγησαν τους Πειραιώτες στη νίκη και τη ρεβάνς από την Σουργκούτ για την περσινή του ήττα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και παθιασμένος στον αγώνα και με το καλημέρα έδειξε τις προθέσεις του απέναντι στα… ρωσικά θηρία του Ραφαέλ Χαμπιμπούλιν.

Με αποτελεσματικές επιθέσεις από τους Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» έφθασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό ταϊμ –αουτ (8-5) ενώ στην συνέχεια με πολύ καλή υποδοχή και τελειώματα φρόντισαν να αυξήσουν την διαφορά τους κάνοντας το 13-9 και 15-11.

Μάλιστα η διαφορά πήγε στο 20-14 και λίγο αργότερα με τον Ντάφ και την άστοχη επίθεση του Σεφράνοφ ο Ολυμπιακός έφθασε στο 22-17.

Ωστόσο οι Ρώσοι με πίεση από το σερβίς και κόντρα επιθέσεις με τους Σεφράνοφ και Κρισμάνοβιτς αλλά και τα λάθη του Ολυμπιακού ισοφάρισαν σε 22-22 κάνοντας ντέρμπι το σετ.

Εκεί Άγκάμεζ και Τσούπκοβις έκαναν το 24-22 και στο τέλος με πόντο του Κολομβιανού διαγώνιου οι «ερυθρόλευκοι» με το 25-23 έκαναν το 1-0.

Μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο σετ. Εκεί όπου και οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους, περιόρισαν τα λάθη τους και διεκδίκησαν το σετ μέχρι τέλους που όμως βρήκε τους Ρώσους να χαμογελάνε καθώς δια χειρός Ράντοτσεφ έκαναν την αντεπίθεση και με το 25-27 ισοφάρισαν σε 1-1.

Ένα σετ που ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με την Σουργκούτ να παίρνει προβάδισμα με 9-11 και 13-15 με τον Μπροντοβιτς, όμως ο Ολυμπιακός να κάνει το 16-15 και να έχει το πάνω χέρι προηγούμενος με τον Αγκάμεζ σε 21-19…

Η αντίδραση της Σουργκούτ ήταν άμεση καθώς ισοφάρισε σε 21-21 όμως ο Αγκάμεζ και ο Κοκκινάκης έδωσαν το προβάδισμα με 22-21 και 223-23 για να φθάσουν οι Πειραιώτες σε σετ μπολ με τον Αγκάμεζ κάνοντας το 24-23.

Οι Ρώσοι με τον Ουρσόφ έκαναν το 24-24, ο Κοκκινάκης έδωσε νέες ελπίδες για το 2-0 με το 25-24, όμως ο Ράντοτσεφ είχε διαφορετική άποψη και με τρεις συνεχόμενους πόντους του έπειτα από σερβίς του Σαφόνοφ έφερε την Σουργκούτ στο 25-27 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ η Σουργκούτ παρουσιάστηκε καλύτερη και με καλό σερβίς και επίθεση κατάφερε να έχει τον έλεγχο και στο τέλος με τον Ουρσόφ να φθάσει στο 22-25 και το 1-2.

Η Σοργκούτ έχοντας ανεβάσει τα ποσοστά της στην υποδοχή μετά το 6-6 απέκτησε το προβάδισμα καθώς με τους Σεφράνοφ και τον Ουρσόφ έκανε το 9-12 και το 12-15, ενώ ο Μπροντόβιτς το 14-16.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16 όμως οι «κυανόλευκοι» της Ρωσίας είχαν προβάδισμα πόντου κάνοντας το 17-18 με τον Ράντοτσεφ. Οι Πειραιώτες με τον Αγκάμεζ και το μπλοκ προσπέρασαν με 19-18 και με το λάθος του Σεφράνοφ έκαναν  το 20-19.

Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά για τους «ερυθρόλευκους» αφού η Σουργκούτ με τον άσο του Ράντοτσεφ έκανε το 20-21 και με τον Κρισμάνοβιτς το 21-22 Ο Αγκάμεζ έγραψε το 22-22 όμως το μπλοκ που δέχθηκε έφεραν το σκορ στο 22-23, ενώ ο Ουρσόφ με δύο συνεχόμενους πόντους του έκανε το 22-25 και το 1-2.

Ο Μπόσκαν στο τέταρτο σετ ανακάτεψε την τράπουλα ξεκινόντας βασικούς τους Φράγκο και Σουλτανόπουλου στην θέση των Τσούποκοβιτς και Νταφ με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρει καλύτερο ρυθμό και να καταφέρει να πάει το παιχνίδι στο ταϊ-μπρέϊκ.

Οι Πειραιώτες με τον Αγκάμεζ και τον Κοκκινάκη ξεκίνησαν εντυπωσιακά το σετ προηγούμενοι με 12-5 και παρά την πίεση των Ρώσων που μείωσαν σε 13-9, με το λάθος του Νοσένκο και τον Φράγκο έκαναν το 16-12.

Η Σουργκούτ έχοντας χάσει δυνάμεις δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι καθώς με το λάθος σερβίς του Ουρσόφ η διαφορά πήγε στο +5 (21-15) και στο τέλος με τα συνεχόμενα μπλοκ στο 23-17 για να τελειώσει το σετ στο 25-19 που έστειλε την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Εκεί ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με 4-3 είδε την Σουργκούτ να προσπερνά με το 4-5 όμως το λάθος σερβίς του Σεφράνοφ έκανε το 5-5.

Οι λάθος θέσεις από πλευράς Ολυμπιακού έδωσαν νέο προβάδισμα στους Ρώσους με το 5-6 για να ισοφαρίσει ο Νταφ σε 6-6 και να ζεστάνει τον κόσμο.

Ο Ουρσόφ όμως και η άστοχη επίθεση από πλευράς γηπεδούχων έφεραν το 6-8 και την Σουρκούτ να παίρνει διαφορά στην αλλαγή τερέν.

Οι «κυανόλευκοι» με κόντρα επίθεση του Ουρσόφ έκαναν το 6-9 αναγκάζοντας τον Μπόσκαν να ζητήσει ταϊμ-άουτ που έφερε αποτέλεσμα καθώς ο Κοκκινάκης με διπλή προσπάθεια και ο Άθος μείωσαν στο 8-9.

Ο τεχνικός της Σουργκούτ ζήτησε ταϊμ-αουτ, όμως το μαξιλαράκι για τους Ρώσους ήρθε από τις λάθος θέσεις που δώθηκαν στους Πειραιώτες και το σκορ πήγε στο 8-10.

Φράγκος και Αγκάμεζ όμως ισοφάρισαν για τους «ερυθρόλευκους» σε 10-10, ενώ το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Φράγκο να κάνει το 11-10 ξεσηκώνοντας τους πάντες.

Η άουτ επίθεση του Σεφράνοφ έκανε το 12-10 όμως το λάθος σερβίς του Άθος έφερε τους Ρώσους στο 12-11 και ο άσος του Ουρσόφ στο 12-12 κάνοντας ξανά ντέρμπι το παιχνίδι.

Το λάθος σερβίς όμως του Ρώσου ακραίου όπως και του Αγκάμεζ έφεραν το σκορ στο 13-13, όμως ο Κολομβιανός διαγώνιος με εξαιρετική επίθεση έκανε το 14-13 και ο εντυπωσιακός άσος του Φράγκου το 15-13 και το 3-2 για τους Πειραιώτες που το πανηγύρισαν σαν μικρά παιδιά…

Σλόμπονταν Μπόσκαν (Προπονητής Ολυμπιακού) :  «Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον τρόπο που κερδίσαμε σήμερα, δεν είναι εύκολο πράγμα να παίζεις εναντίον μιας τόσο δυνατής ομάδας όπως η Σουργκούτ, η οποία προέρχεται από το πολύ ισχυρό ρώσικο πρωτάθλημα. Σήμερα έπρεπε να παίζουμε τον κάθε πόντο σε υψηλό επίπεδο κάτι το οποίο έχουμε κάνει μόνο εναντίον του ΠΑΟΚ και του Παναθηναϊκού.  Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι, κερδίσαμε 3-2 και τώρα πρέπει να πάμε στη Ρωσία για να υπερασπιστούμε αυτή τη νίκη».

Λίμπερμαν Αγκάμεζ (Ολυμπιακός) :«Ήταν το πρώτο παιχνίδι που παίξαμε φέτος με τόσο μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Νομίζω ότι σήμερα δεν παίξαμε στο καλύτερο δυνατό σημείο που μπορούσαμε, ωστόσο προσπαθήσαμε πολύ, παλέψαμε και φτάσαμε σε μια σημαντική νίκη. Πιστεύω ότι στη Ρωσία θα παίξουμε ακόμα καλύτερα. Όλος ο κόσμος ξέρει ότι ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα. Σήμερα προερχόμασταν και από τη διακοπή λόγω των εορτών χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία. Θεωρώ ότι θα πάμε ακόμα καλύτερα στη συνέχεια».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 4 (4/10 επ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (9/18 επ, 1 άσσος, 76% υπ – 65% άριστες), Άθος Κόστα 16 (12/18 επ, 4 μπλοκ), Αγκάμεζ 27 (22/44 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 15 (13/24 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ – 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 68% υπ – 58% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 11 (10/15 επ, 1 άσσος, 71% υπ – 43% άριστες)

ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Καμπιμπούλιν): Μπρντγιόβιτς 1 (1/1 επ), Κρισμάνοβιτς 14 (12/16 επ, 2 μπλοκ), Τσεφράνοφ 13 (12/28 επ, 1 άσσος), Ουρσόφ 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ – 27% άριστες), Σαφόνοφ 11 (4/8 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρόντιτσεφ 23 (19/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ – 32% άριστες) / Αντρέεφ (λ, 64% υπ – 45% άριστες), Νοσένκο 1 (1/1 επ), Σεμίσεφ