Νίκη ελπίδας για τον Παναθηναϊκό

Παρά τη σθεναρή αντίσταση του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015 για ένα σετ ο Παναθηναϊκός, κυρίαρχος σε μπλοκ και επίθεση επικράτησε στην Κυψέλη με 3-0 (25-16, 27-25, 25-15) του “Γηραιού” και μετά το στραβοπάτημα στο Ζηρίνειο επέστρεψε στις επιτυχίες, με τους “πράσινους” να διατηρούν μαθηματικές ελπίδες για την κατάληψη της 2ης προνομιούχας θέσης της κατάταξης, μία αγωνιστική πριν το φινάλε  της κανονικής περιόδου.

Στο κλειστό της Κυψέλης ο Ηρακλής, με καλή υποδοχή και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, είχε από την αρχή του αγώνα προβάδισμα με 1-2 πόντους, 5-3, 8-7 του Παναθηναϊκού, που έκανε «νερά’ στην υποδοχή. Με μονό μπλοκ του Τσίροβιτς οι πράσινοι βρέθηκαν πρωτη φορά επικεφαλής στο ματς 10-9 και στη συνέχεια με σερβίς του Μαρούλη προκάλεσαν  προβλήματα στην κυανόλευκη υποδοχή. Με επιτυχημένο παιχνίδι σε μπλοκ –άμυνα η ομάδα του Ανδρεόπουλου άνοιξε τη διαφορά υποχρεώνοντας τον Ορφανό στην αντικατάσταση του Στεφανίδη με το Χριστόφα και Αναστασιάδη με Ηλία. Το επιμέρους σερί πόντων του «τριφυλλιού» από το 10-10 σταμάτησε στο +11 , με τον Κάλας εν τω μεταξύ να έχει πάρει τη θέση του πρωταγωνιστή Τσίροβιτς και τον Μαρούλη να ξεκολλάει από τη γραμμή του σερβίς στο 21-11 για να φτάσει ο Παναθηναϊκός με λάθη του Ηρακλή στο εύκολο 25-16, 1-0 σετ.

«Νευρικό» ήταν το ξεκίνημα του β’ σετ με λάθη και από τις δύο ομάδες, με τον Ηρακλή, χάρις σε μπλοκ στον Γκονζάλες να προηγείται με 8-7. Η μάχη πόντο πόντο συνεχίστηκε με τους Θεσσαλονικείς να ξεφεύγουν με επίθεση του Γάτση 13-11, όμως ο Παναθηναϊκός χάρις στις επιθέσεις των Τσίροβιτς Μεργκαρέχο πήραν ξανά «βραχεία κεφαλή» με 16-15. Τα λάθη των φιλοξενούμενων και η επιθετική κυριαρχία των γηπεδούχων ανέβασαν τη διαφορά στο 20-16 και έδειξε να «καθαρίζει» το σετ. Λάθη όμως των γηπεδούχων, οδήγησαν το Γηραιό στην ισοφάριση 23-23 και στο προβάδισμα 24-23 με επίθεση Μούχλια, όμως η ομάδα του Ανδρεόπουλου, έστω και με αγχώδη τρόπο ζευγάρωσε τελικά με 27-25, τα κερδισμένα της σετ, 2-0.

Στο γ’ σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος μετά το… καρδιοχτύπι του προηγούμενου σετ, να τελειώσει το συντομότερο δυνατόν το ματς, παίρνοντας προβάδισμα με κυριαρχία σε κέντρο και επίθεση 10-6 και μετέπειτα από λάθη των φιλοξενούμενων 16-11. Οι αλλαγές του Ανδρεόπουλου, Χαλαραμπίδης αντί Πανταλέοντα, Χαράλαμπος αΑνδρεόπουλος αντί Τσίροβιτς και Δημητριάδη αντί Μεργκαρέχο δεν επηρέασαν το παιχνίδι του “τριφυλλιού”, που με στιβαρό μπλοκ ξέφυγε 22-11. Ο Ορφανός, βλέποντας το ματς να χανεται έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Τζιουμάκα, Κατσιαφλάκη αντί Κιόση, Ριζόπουλου και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε με 25-15 τη νίκη που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για τη 2η θέση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/4 επ, 2 άσσοι), Μελγκαρέχο 14 (14/24 επ, 50% υπ – 29% άριστες), Τσίροβιτς 14 (10/24 επ, 4 μπλοκ, 81% υπ – 71% άριστες), Γκονζάλες 17 (13/33 επ, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 7 (2/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ – 22% άριστες), Χαραλαμπίδης, Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (1/2 επ, 33% υπ – 33% άριστες), Κάλας (80% υπ – 60% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Μούχλιας 7 (7/24 επ, 62% υπ – 36% άριστες), Στεφανίδης 2 (2/6 επ), Κιόσης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αναστασιάδης, Ριζόπουλος 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ, 25% υπ – 25% άριστες), Γάτσης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ – 33% άριστες), Τζιουμάκας, Ηλίας 1 (άσσος), Χριστόφας 5 (5/24 επ), Κατσιαφλάκας.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...