Νίκη επιβίωσης για την Ελπίδα

Νίκη-ανάσα πέτυχε η Ελπίδα Αμπελοκήπων στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής καθώς μετά απο μεγάλη μάχη επικτράτησε 3-2 του Αίντα Ευόσμου και εμεινε “ζωντανή” στην υπόθεση παραμονή.  Οι “πράσινες” με το δίποντο αυτό πανηγύρισαν μετά απο πέντε σερί ήττες (τελεταία νίκη 19/11 με Θέτιδα) και πιστεύοβ βάσιμα στην παραμονή τους ενω μείωσαν στον πόντο απο την τέταρτη απο το τέλος Ηλιούπολη που θα παίξει στις 11/1 με τον Πανναξιακό.

Απο την άλλη ο φιλοξενούμενος Αίντας που άγγιξε το μεγάλο “διπλό”, έμεινε με τον πόντο της παρηγοριάς που τον διατήρησε σταθερά σην 8η θέση.

Το  πρώτο σετ ήταν γκραν γκινιόλ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μεχρι το φινάλε (25-25). Εκεί οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες και αποφασιστικές  κατάφεραν να το πάρουν με 25-27 και να κάνουν το 0-1.

Στη συνέχεια η Ελπίδα αντέδρασε, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της  και με όπλο το σέρβις, κατάφερε να πάρει ένα σταθερό  προβάδισμα στο σκορ με 4-5 πόντους το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος  12-8, 17-12, 23-19 ενώ πήρε το σετ με 25-21 κα ισοφάρισε σε 1-1.

Ακόμα πιο εύκολα οι «πράσινες» πήραν και το τρίτο σετ καθώς προηγήθηκαν με 20-13 και με 25-16 πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-1.

Στο τέταρτο σετ το σκηνικό άλλαξε με τον Αίαντα να βελτιώνει την υποδοχή του, να πιέζει με τη σειρά του στο σέρβις και στο τέλος να επικρατεί εύκολα με 14-25 και να στέλνει το ματς στο  τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ είχαμε μεγάλη μάχη με την ομάδα του Ευόσμου να παίρνει μεγάλο προβάδισμα με 5-8 και 8-11 αλλα οι παίκτριες του Χρυσομαλλίδη με τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πήρε το σετ με 15-12 και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 που κράτησε “ζωντανή” την ομάδα των Αμπελοκήπων.

Γιώργος Χρυσομαλλίδης: (προπονητής Ελπίδας) «Ήταν μια νίκη που μας κρατά ζωντανούς στη μάχη της παραμονής και μας δίνει τη δυνατότητα να περάσουμε καλές γιορτές. Αξίζαμε τη νίκη και αν είχαμε μπει καλύτερα στο τέταρτο σετ θα μπορούσαμε να νικήσουμε 3-1. Τώρα έχουμε ένα διάστημα ξεκούρασης και ανασύνταξης, ώστε να παρουσιαστούμε καλύτεροι μετά τη διακοπή. Καλές γιορτές σε όλους».

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: (προπονητής Άίαντα)«Καλά Χριστούγεννα σε όλους… Συγχαρητήρια στην Ελπίδα για τη νίκη και δεν θα ήθελα να πω τίποτα άλλο. Καλές γιορτές με υγεία για όλο τον κόσμο».

Τα σετ 3-2 (25-27,25-21,25-16,14-25,15-12)

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Δάκου (λ) – Σουπιώνη (λ), Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Καλαϊτζάκη, Νώτη, Καραμούτσα

ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Κούση, Ξανθοπούλου, Κλίβελαντ, Κλέπκου, Σωτήρογλου (λ) – Αποστολίδου, Τζιαρλή, Βλάχου