Νίκη και τρίτη θέση για τον Παναθηναϊκό

Στην Πυλαία είχαμε ένταση, στην Κυψέλη… καπνογόνα και εικοσάλεπτη διακοπή με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή και να επικρατεί με 3-1 σετ του Ηρακλή, κατοχυρώνοντας σε μεγάλο ποσοστό την 3η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟ πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον ανέβασαν στους 27 βαθμούς αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα για την 3η θέση στην κανονική περίοδο. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 1-0 σετ και 15-16 και εκεί έγινε 20λεπτη διακοπή καθότι άναψαν τρεις πυρσοί οι φίλοι των γηπεδούχων και χρειάστηκε η διακοπή για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.

Με τον Προύσαλη να μοιράζει ωραία το παιχνίδι και τον Ηρακλή να πιέζει στο σερβίς ο «γηραιός» πήρε από την αρχή προβάδισμα 5-9, το οποίο και διατήρησε. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Ράπτη σε 15-18 αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Μαυροβουνιώτη και τον Κλίντι κατέκτησαν το πρ΄το σετ με 19-25 (1-0).

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την υποδοχή του στο 2ο σετ και ο αγώνα ισορρόπησε πλήρως με τους δύο μονομάχους να δίνουν μάχη πόντο πόντο. Με επίθεση του Κλίντι και τρεις εντυπωσιακές ενέργειες του Μαυροβουνιώτη ο Ηρακλής προηγήθηκε 15-12. Ο Παναθηναϊκος απάντησε με επιθεση αλλά και το σερβίς του Γιορντάνοφ και ισοφάρισε 15-15. Ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς 15-16 και εκεί διακόπηκε ο αγώνας για 20 λεπτά.Η επιστροφή βρήκε τις δυο ομάδες χέρι χέρι μέχρι το 23-23 . Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 24-23, ο Ποπόφ ισοφάρισε (24-24) αλλά ο Μαυροβουνιώτης έχασε το σερβίς (25-24) και το σετ έκλεισε με κόντρα επίθεση του Ράπτη 26-24 για το 1-1.

Μετά την ισοφάριση ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό σε αντίθεση με τον Ηρακλή υπέπεσε σε λάθη. Οι πράσινοι ξέφυγαν 14-12 με την επίθεση του Γιορντάνοφ και το μπλοκ του Πεντίδη και η διαφορά άνοιξε στο 22-17 με τον Γιορντάνοφ και τον Πανταλέων να τελειώνουν «δώρα» από τους φιλοξενούμενους. Το σετ έκλεισε 25-22 με την επιθεση του Ράπτη για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής πήρε μικρό προβάδισμα 2-4 αλλά το σερβίς του Γιορντάνοφ έφερε δύο άσους και την ανατροπή σκηνικού στο σετ με προβάδισμα 8-5. Ακολούθησε το σερβίς του Ανδρεόπουλου έκανε το 10-6. Ο Ηρακλής με τον Κλίντι πρωταγωνιστή αλλά και τον Ποπόφ κατάφερε να ισοφαρίσει 18-18 και εκεί έγινε το αναπάντεχο. Ο Πανταλέων έκανε το 19-18 και στο σερβίς πήγε ο Αξέλ Γιάκομπσεν για το συνολικό σερί 7-0 των πρασίνων και το τελικό 25-18.

Ο ακραίος του Παναθηναϊκού Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα αλλά είναι σημαντικό πως όσο το ματς είχε διάρκεια τόσο ανεβάζαμε τους ρυθμούς μας. Η διακοπή δεν ήταν καλή για κανέναν αλλά μείναμε συγκεντρωμένοι, ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα και νικήσαμε δίκαια».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός: «Δυστυχώς ο καλός ρυθμός και η συγκέντρωση μας στον αγώνα διακόπηκαν με τα όσα έγιναν στο 2ο σετ. Μετά από 25λεπτη διακοπή δε μας δόθηκε καν χρόνος για να κάνουμε πάλι ζέσταμα. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα και δεν πρέπει να συμβαίνουν στα γήπεδα. Ηταν λογικό μία ομάδα να επηρεαστεί από αυτή τη μεγάλη διακοπή και δυστυχώς αυτή ήταν η δική μου ομάδα που είχε το προβάδισμα και τον αγώνα στα χέρια της».

1ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 26-24
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-22
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-20

* Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν 2 άσσοι, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 26-24, 25-22, 25-20) σε 120΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σάκης Ψάρρας): Γιάκομπσεν 4π. (1/2, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (17/46, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 6 (5/14, 1 μπλοκ, 63%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 9 (6/12, 3 μπλοκ), Ράπτης 21 (17/32, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 25%αρ.), Πελεκούδας 5 (4/8επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 71%υπ., 43% αρ.), Γαλλιώτος, Πεντίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 4π. (2/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 3 (2/2, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 15 (10/30, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 14%αρ.), Φέργκιουσον 8 (5/8, 3 μπλοκ), Κλίντι Ρίου 14 (14/27, 94%υπ., 53%αρ.), Ποπόφ 16 (16/32επ.,) / Μπουράκης (λ. – 52%υπ., 28%αρ.), Τερζόγλου, Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Χήρας 3 (2/2, 1 μπλοκ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...