Νίκη και ξανά στη 2η θέση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 σετ του Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών λόγω των μέτρων κατά του κοροναϊού.

Ο Δικέφαλος με το τρίποντο που πήρε προσπέρασε πάλι τον Παναθηναϊκό και διατήρησε την 2η θέση, πλησιάζοντας τον Ολυμπιακό στο -2. Επομένως οι τελευταίες δύο αγωνιστικές θα έχουν τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο Ολυμπιακός έχει 41 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ έχει 39 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 38 βαθμούς.

Ο Ηρακλής μετά την ήττα του έμεινε στους 19 βαθμούς και διατηρεί την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Ο «γηραιός» πάλεψε σκληρά και με όλες του τις δυνάμεις αλλά η υπεροπλία του ΠΑΟΚ σε ολες τις γραμμές έκανε τη διαφορά. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ που κρίθηκε με 26-24.

Ο γηραιός πάλεψε και μάλιστα στο 1ο σετ με σερί 3-0 κατάφερε να ξεφύγει 12-9 ύστερα από επιθέσεις των Πεντίδη, Μαυροβουνιώτη και λάθος του Μάρσαλ. Ο Ηρακλής κράτησε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 16-15 ύστερα από επίθεση του Μαυροβουνιώτη αλλά ο ΠΑΟΚ με μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς προσπέρασε 19-17 με επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 21-21 αλλά με το χαμένο σερβίς του Πεντίδη, το λάθος του Σακόγλου και το μπλοκ του Ροντρίγκο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-21 και έκλεισε το σετ με επίθεση του Αμπράο 25-22.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-5 με τον Μάρσαλ και τον Βαν ντε Ντρις ενώ με τον άσσο του Μπιέλιτσα η διαφορά άνοιξε στο 19-15. Ο Ηρακλής με τον Σακόγλου και τον Πεντίδη μείωσε τη διαφορά 24-21 ενώ με τον Στουντζίσκι, τον Χήρα και τον Σακόγλου ισοφάρισε 24-24. Η επίθεση του Βαν ντε Ντρις και η κόντρα του Τερζή έκλεισε το σετ 26-24 για το 2-0 σετ.

Η αντίσταση του Ηρακλη κράτησε μέχρι το 14-13 του 3ου σετ. Ο Αμπράο, ο Μάρσαλ και ο Μπιέλιτσα έκαναν τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-16. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν κούραση, έχασαν πολλές επιθέσεις και με την επίθεση του Αμπράο το σετ έκλεισε 25-19 και έκλεισε το ματς 3-0.

Το… «κλειδί»

Το… «ταμείο»

Ο προπονητής του Π.Α.Ο.Κ. Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Πρώτα απ’όλα θέλω να συγχαρώ τον Δημοσθένη Τούμπο, με τον οποίο έχουμε καταγωγή από το Σουφλί. Είναι ένα παιδί το οποίο έχει φλόγα για την προπονητική και του εύχομαι καλή επιτυχία. Να μην μείνει όπως οι περισσότεροι από εμάς στην διάγνωση αλλά να ψάξει τις λύσεις-θεραπεία στο βόλεϊ, γιατί το Ελληνικό βόλεϊ έχει μείνει μόνο στη διάγνωση. Συγχαρητήρια στον Ηρακλή γιατί ξέρουμε ότι παίζει υπό δύσκολες συνθήκες και τους εύχομαι να πετύχουν τους στόχους μας. Είμαι ευχαριστημένος από την επίθεση του side out που είναι ίδιες οι συνθήκες με το break point στην υψηλή και μεσαία μπάλα, αλλά στο break point ήμασταν κακοί στην επίθεση και ειδικά στο μπλοκ σε μεσαίες μπάλες, αυτές δηλαδή που είναι κοντά στα 3 μέτρα περίπου της γραμμής της αμυντικής ζώνης. Χάσαμε πολλά εύκολα χτυπήματα. Τα μπλοκ όμως ήταν 8 έχουμε όμως 3 από το side out. Είμαι απογοητευμένος γιατί πρέπει αυτά που δουλεύουμε στην προπόνηση να βγουν στο γήπεδο. Δεν κάνουμε προπόνηση για την προπόνηση, αλλά για το παιχνίδι. Ελπίζω αυτό να συμβεί την ερχόμενη εβδομάδα. Έρχονται ματς σημαντικά. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κηφισιά που θέλουμε τη νίκη φυσικά, αλλά η πιο σημαντική και αυτή που πρέπει σίγουρα να κερδίσουμε είναι με τον Παναθηναϊκό. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι σε αυτό το ματς».

Ο Βέλγος διαγώνιος του Π.Α.Ο.Κ. Μπραμ Βαν Ντε Ντρις είπε: «Είμαι χαρούμενος για τους τρεις βαθμούς που πήραμε απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο. ήταν σημαντικό να παραμείνουμε 2οι στη βαθμολογία, γιατί και οι άλλες ομάδες ανεβαίνουν. Η απόδοσή μας θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, αλλά και ο αντίπαλός μας έπαιξε καλά. Τώρα θα ετοιμαστούμε για το υπόλοιπο της σεζόν».

Ο προπονητής του Ηρακλή Δημοσθένης Τούμπος δήλωσε: «Καταρχήν συγχαρητήρια στον Π.Α.Ο.Κ. για τη δίκαια νίκη του. Το παλέψαμε το παιχνίδι, προσπαθήσαμε να βγάλουμε τον καλό μας εαυτό ξέροντας ότι έχουμε τελείως διαφορετικούς στόχους. Ουσιαστικά θέλουμε να είμαστε έτοιμοι στο παιχνίδι με τον Ο.Φ.Η.. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοσή μας σήμερα, αλλά στα κρίσιμα δεν καταφέραμε να πάρουμε κάποιο σετ ή κάτι παραπάνω. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι και πρέπει να νικήσουμε».

Ο διαγώνιος του Ηρακλή Χάρης Σακόγλου τόνισε: «Συγχαρητήρια στον Π.Α.Ο.Κ. για τη νίκη αλλά και στην ομάδα μου. Ο Ηρακλής των προβλημάτων προσπάθησε να πάρει κάτι παραπάνω και όπως είπε και ο κόουτς, δυσκολευτήκαμε στα κρίσιμα από τη πίεση του αντιπάλου. Ως αθλητής θα ήθελα κάτι παραπάνω, όμως δίκαια ήρθε το τελικό αποτέλεσμα».

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-19, 25-22

2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 26-24

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-19) σε 73′

Π.Α.Ο.Κ. (Δεληκώστας): Μάρσαλ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 29% άριστες), Τερζής 6 (3/3 επ., 3 μπλοκ), Μπιέλιτσα 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γάτσης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 70% υπ. – 40% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Αρμενάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Τούμπος): Χληρας 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (6/24 επ., 50% υπ. – 39% άριστες), Προύσαλης 2 (2/3 επ.), Στουντζίνσκι 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 42% άριστες), Πεντίδης 4 (4/7 επ.), Σακόγλου 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Στεφανίδης, Χατζηπαραδείσης, Καλαϊτζίδης.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...