Nίκη με όνομα και χάρη…

Τρίποντο που την κρατά στην πρώτη 6άδα της Volleyleague πανηγύρισε η Νίκη Αιγινίου κόντρα στην Κηφισιά… Με κορυφαίο τον Στρούγκαρ και όπλο της το μπλοκ η ομάδα του Αιγινίου επικράτησε 3-1 των «κυανόλευκων» βάζοντας φωτιά στην μάχη των Play-off.

Οι εντυπωσιακές εμφανίσεις και νίκες της Νίκης Αιγινίου στην Κατερίνη συνεχίζονται με νέο θύμα αυτή την φορά την Κηφισιά.

Η Νίκη ήταν όνομα και πράγμα απέναντι στην ομάδα της Αθήνας και με πρωταγωνιστές τους Στρούγκαρ που σταμάτησε στους 20 πόντους και τον Μαυροβουνιώτη που είχε 18 έφθασε στο 3-1 που την οδήγησε στην 6η θέση και σε πλεονεκτική θέση στην ισοβαθμία  με Εθνικό και την Κηφισιά.

Το πρώτο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη με τις δύο ομάδες να έχουν συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι το 15-15. Από εκεί και μετά συμβάδιζαν πόντο –πόντο μέχρι τέλους με τον Ντίνα να φέρνει την ομάδα του στο 24-23, αλλά ο Βόϊτσικ ισοφάρισε σε 24-24. Ο Χαντ με το λάθος σερβίς του και το μπλοκ που δέχθηκε από τον Παπαδόπουλο έφερε τη Νίκη στο 26-24 και το 1-0.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι έχοντας ψυχολογία μπήκαν καλύτερα και με το 8-5 και 13-8 είχαν διαφορά ασφαλείας που κράτησαν μέχρι τέλους καθώς η Κηφισιά δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις στον φιλέ και έτσι με το 25-16 το Αιγίνιο έφθασε στο 2-0.

Η Κηφισιά αντέδρασε στο τρίτο σετ και μετά το 17-17 με τους Χαντ, Εφραιμίδη και τον Νικολάκη έκανε το 17-20 και λίγο μετά με τον Χαντ το 22-25 μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ όπου και κρίθηκε η υπόθεση νίκη η Κηφισιά με τον Σόουζα και τον Χαντ προηγήθηκε με 14-11, ωστόσο ο Κεχάδα και ο Παπαδόπουλο έφεραν το 14-14 για τη Νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Αρσενιάδη έφθασαν στο 18-16, όμως οι γηπεδούχοι κράταγαν το καλύτερο για το τέλος αφού με ένα σερί από τον Στρούγκαρ και Παπαδόπουλο η Νίκη προσπέρασε με 21-18.

Σε μια προσπάθεια να πάει σε ένα ακόμη ταϊ-μπρεϊκ η Κηφισιά ισοφάρισε σε 23-23 αλλά ο Στρούγκαρ και το μπλοκ του Μήλη στον Σόουζα έφερε το 25-23 και το 3-1.

Θανάσης Στράντζαλης (Προπονητής Νίκης Αιγινίου) : «Συνεχίσουμε να παίζουμε πολύ καλά. Κάναμε ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση που δικαιώνει την προσπάθεια που έχουμε κάνει έως τώρα. Νικήσαμε δύο φορές την Κηφισιά και αυτό δείχνει πως οι νίκες που κάναμε εκτός έδρας δεν είναι τυχαίες. Δεν έχουν νικήσει πολλές ομάδες την Κηφισιά δύο φορές και μάλιστα με 3-1. Θεωρώ την Κηφισιά μία εξαιρετική ομάδα με καλούς αθλητές και ποιοτικό πασαδόρο. Μπράβο σε όλη την ομάδα και ειδικά στον Μαυροβουνιώτη για την σταθερότητα που παρουσιάζει. Το πρωτάθλημα έχει αποκτήσει άγρια ομορφιά. Το γεμάτο γήπεδο και το χειροκρότημα του κόσμου είναι για μας και την διοίκηση η καλύτερη ανταμοιβή».

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Κηφισιάς) : «Στα κρίσιμα σημεία στο 1ο και στο 4ο σετ κάναμε λάθη που μας στοίχησαν ακριβά. Δεν πήγαμε όπως περίμενα. Αφήνουμε πίσω μας τον αγώνα στο Αιγίνιο. Δεν σχολιάζω την διαιτησία. Κοιτάμε μπροστά και τους επόμενους πέντε αγώνες που θα κρίνουν το τελικό μας πλασάρισμα».

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης  18 (16/41 επ, 2 μπλοκ, 78% υπ -43% άριστες), Ντίνας 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιχάδα 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (18/36 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ -33% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ 60% υπ -35% άριστες), Κουτσονίκας (λ), Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής 1 (μπλοκ)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Χαντ 29 (27/51 επ, 2 άσσοι), Ντε Σόουζα 18 (18/31 επ, 57% υπ -18% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 5 (5/11 επ, 67% υπ -33% άριστες), Σόναρι 12 (5/13 επ, 7 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 76% υπ -48% άριστες), Ντε Σόουζα, Παπαδόπουλος, Μελλές 1 (μπλοκ), Μανίκας, Γαβριήλ, Εφραιμίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ -25% άριστες)

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...