Νίκη όνομα και πράγμα…

Την έκπληξη της αγωνιστικής πραγματοποίησε στο Ζηρίνειο η Νίκη Αιγινίου και με το 3-1 επί της Κηφισιάς η ομάδα της Κατερίνης πέρασε στην 7η θέση της Volleyleague δείχνοντας αποφασισμένη να κλειδώσει γρήγορα την παραμονή της  στην κατηγορία.

Με πρωταγωνιστές τους Στρούγκαρ που είχε 20 πόντους, τον Μαυροβουνιώτη (16) και Γκόρτσιανουκ (14)  η Νίκη Αιγινίου απέδρασε με το τρίποντο από το Ζηρίνειο.

Οι νεοφώτιστοι του Θανάση Στράντζαλη βγάζοντας περισσότερο πάθος και αυτοσυγκέντρωση στο παιχνίδι τους πήραν μια τεράστια νίκη απέναντι στην Κηφισιά που μετά το δεύτερο σετ έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Η Νίκη Αιγινίου έχοντας εξαιρετική υποδοχή στο πρώτο σετ φρόντισε να είναι συγκεντρωμένη στο παιχνίδι της και με αποτελεσματικές επιθέσεις και λιγότερα λάθη  πήρε τους κρίσιμους πόντους που χρειαζόταν και με το 23-25 έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη με την  Κηφισιά να ξεκινά καλύτερα και να  αποκτά τον έλεγχο του σετ προηγούμενη με 21-17. Ωστόσο στο τέλος έκανε τα εύκολα δύσκολα και χρειάστηκε να παίξει με την φωτιά (η Νίκη είχε 4 ματς-μπλοκ) φθάνοντας με τον Σόουζα και Χαντ στο 34-32 και το 1-1…

Ένα σετ που όπως φάνηκε η Κηφισιά ξόδεψε πολύτιμες δυνάμεις που δεν είχε στην συνέχεια του παιχνιδιού. Εκεί όπου η Νίκη Αιγινίου ανέβασε τα ποσοστά της στην επίθεση αποκτώντας μεγάλη διαφορά τόσο στο τρίτο σετ (12-21), όσο και στο τέταρτο (15-21) και με συνοπτικές διαδικασίες με το 18-25 και 16-25 πανηγύρισε πιο εύκολα από όσο θα περίμεναν όλοι το τρίποντο της νίκης.

Θανάσης Στράντζαλης (Προπονητής Νίκης Αιγινίου) : «Είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα για εμάς, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα όπως η Κηφισιά. Εμείς ερχόμασταν από μία απρόσμενη ήττα απέναντι στον Ηρακλή. Οι παίκτες μου έπαιξαν καλά και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε ακόμα και 3-0 σετ. Έγινα τέσσερα συνεχόμενα λάθη στο δεύτερο σετ. Το κλειδί της νίκης ήταν ότι το θέλαμε πολύ. Επίσης πιέσαμε το σερβίς της Κηφισιάς με αποτέλεσμα η ανάπτυξή της να μην είναι τόσο γρήγορη όσο μας έχει συνηθίσει. Είμαστε ψηλή ομάδα και μπορέσαμε να κάνουμε αρκετά μπλοκ».

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Κηφισιάς) : «Συγχαρητήρια στη Νίκη Αιγινίου, ήταν καλύτερη από εμάς σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Για εμάς είναι μεγάλο πρόβλημα ότι δεν παίζουμε με διαγώνιο από την αρχή της περιόδου. Το ότι κάναμε κάποιες νίκες, χωρίς διαγώνιο, δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνεται όλη την χρονιά. Είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Απόψε δεν μας βγήκε το βασικό μας «όπλο» που είναι το σερβίς, καθώς η Νίκη κράτησε στην υποδοχή. Το παιχνίδι θεωρώ ότι κρίθηκε στην κακή μας απόδοση στην πίσω ζώνη και όχι στο φιλέ».

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (μπλοκ), Χαντ 22 (20/47 πε, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/15 επ, 71% υπ -50% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1/5 επ), Σονάρι 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 17 (14/25 επ, 3 μπλοκ, 86% υπ – 57% άριστες) / Κάπελλας (λ, 57% υπ -33% άριστες), Χριστοδουλάκης, Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -35% άριστες), Ντίνας 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουιγιάδα 13 (11/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (16/33 πε, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ – 36% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 61% υπ -39% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής.