Νίκη παραμονής για Ηρακλή Χαλκίδας

Τρίποντο –παραμονής πανηγύρισε στο κλειστό της Κανήθου ο Ηρακλής Χαλκίδας καθώς το 3-0 (25-21, 25-19, 25-16) επί του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας της χάρισε τη νίκη κατά την 15η αγωνιστική και πλέον μπορούν να ελπίζουν στην παραμονή τους .

Το ντέρμπι παραμονής μεταξύ Ηρακλή Χαλκίδας και Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ. Εκεί όπου και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν στα ίσα το παιχνίδι, αλλά αυτοί που το κατέκτησαν ήταν οι γηπεδούχοι που παρουσιάστηκαν καλύτεροι και περισσότερο παθιασμένοι για ένα τέτοιο παιχνίδι.

Με κορυφαίο τον Τάπια που είχε 18 πόντους και άξιους συμπαραστάτες του τους Ντίνα-Κανέλλο με 10 και 9 ο Ηρακλής Χαλκίδας έφθασε στην 3η νίκη του στο πρωτάθλημα και πλέον έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Αντίθετα οι «ακρίτες» όσο είχαν δυνάμεις και ψυχολογία και με τους Λουκούμι-Νας και Λέσκοφ παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια η πτώση του Καναδού διαγώνιου και τα προβλήματα στην επίθεση «βραχυκύκλωσαν» τους «πράσινους» που παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο σετ έγινε πραγματική μάχη με την Ορεστιάδα να έχει δυνάμεις και να προηγείται με 8-11, ωστόσο η Χαλκίδα να απαντά κάνοντας το 12-11 και οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν με 12-12. Η Χαλκίδα όμως με τους Τάπια, Κλότσκο έκανε το 16-14 και λίγο αργότερα το 21-17.

Οι «πράσινοι» με τον Λέσκοφ και το μπλοκ του Αντιφάκου στον Τάπια επέστρεψε κάνοντας το 22-21 όμως ο Κλότσκο και η άουτ επίθεση από τον Λουκούμι έγραψε το 24-21 και στο τέλος ο Τάπια έκανε το 25-21 δίνοντας το προβάδισμα και την ψυχολογία υπέρ της ομάδα του.

Το δεύτερο σετ ήταν ολοκληρωτικά των γηπεδούχων καθώς έφθασαν εύκολα στο 8-4 και το 16-9. Με τον Τάπια και τους κεντρικούς (Κανέλλο-Ντίνα) να ελέγχουν απόλυτα το σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έκανε το 17-10, με τους ακρίτες του Έβρου να μην βρίσκουν ρυθμό και λύσεις και να βλέπουν τους «μελανόλευκους» της Εύβοιας να κάνουν το 25-19.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε εύκολη υπόθεση για τους γηπεδούχους, καθώς οι «πράσινοι» με τους Νας και Μορέλος αρνητικούς ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 5-5. Εκεί ο Ηρακλής Χαλκίδας με τους Ντίνα και Κλότσκο έκανε το 11-6 και η άστοχη επίθεση του Νας το 12-6.

Με την υπέρ του διαφορά ο Ηρακλής Χαλκίδας δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να την κρατήσει κάνοντας το 16-11 με τους Κανέλλο και Ντίνα

Οι γηπεδούχοι έχοντας την υποστήριξη των νεαρών φιλάθλων τους στο γήπεδο και παίζοντας πλέον χωρίς άγχος ολοκλήρωσαν την επικράτησή τους κάνοντας το 25-16 που τους χάρισε το «καθαρό» τρίποντο.  Τρίποντο παραμονής για τον Ηρακλή Χαλκίδας που κρατά την Ορεστιάδα ουραγό και χωρίς ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Σπύρος Γκολίτσης (Ηρακλής Χαλκίδας): «Είμαστε ευχαριστημένοι και από το αποτέλεσμα και από την εμφάνιση, κυρίως από τον ρόλο που είχε ο πασαδόρος μας. Με τέτοιο πασαδόρο μπορείς να κάνεις τη διαφορά σε αγώνες αυτού του επιπέδου. Ακόμα έχουμε δρόμο για την παραμονή στην κατηγορία. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς και κυνηγάμε και μία νίκη έκπληξη ώστε να κάνουμε τη διαφορά και να παλέψουμε ακόμα και για την 9η θέση.

Είχαμε πολύ κόσμο στο γήπεδο. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους της Χαλκίδας που μας στήριξαν. Τους προσκαλώ και στον αγώνα Κυπέλλου που έχουμε την Τετάρτη εδώ με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Είναι μία καλή ευκαιρία να προχωρήσουμε στον θεσμό».

Μπάμπης Σταματόπουλος (Ορεστιάδα): «Δεν παίξαμε καλά. Δεν κάναμε την εμφάνιση που θέλαμε. Ξεκινήσαμε καλά αλλά στη συνέχεια χάσαμε την υποδοχή μας, έπεσε η ποιότητα του παιχνιδιού μας και δε μπορέσαμε να οργανώσουμε τη σκέψη και το παιχνίδι μας. Τα πράγματα ήταν δύσκολα έτσι κι αλλιώς. Έχουμε τέσσερις αγώνες στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να δώσουμε βάση σε αυτά ώστε να προλάβουμε να μπούμε στα πλέι άουτ».

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-19, 25-16) σε 84΄

ΗΡΑΚΛΗΣ Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 9 (7/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/11 επ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 18% άριστες), Ρενάν 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κλότσκο 8 (6/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ -42% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 10% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Αδαμόπουλος, Γαλιώτος, Τόρες

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 9 (9/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (2/6 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μορέλος 3 (3/10 επ, 58% υπ – 32% άριστες), Λουκούμι 13 (12/28 επιθέσεις, 1 άσσος, 39% υπ 11% άριστες), Πεντίδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 64% υπ – 48% άριστες), Στοϊλούδης, Ιωανν