Νίκη-παραμονής για τον Εθνικό

Σπουδαία νίκη με  3-1 που ισοδυναμεί με παραμονή στην Volleyleague πέτυχε για  την 13η αγωνιστική ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κόντρα στο νεοφώτιστο και φιλόδοξο Ηρακλή Χαλκίδας.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη “κλείδωσε’ ουσιαστικά την παραμονή  αφου ειναι πλεον όγδοος και ξέφυγε με 11 πόντους απο την Παναχαϊκή που παίζει αύριο και 14 πόντους απο τον σημερινό του αντίπαλο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον καθώς οι φιλοξενούμενοι με ηγέτη τον νέο Βραζιλιάνο πασαδόρο Ρενάν αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και πήραν το πρώτο σετ με 20-25.

Οι ‘Εβρίτες ανασυντάχθηκαν, ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν στο σέρβις. Στο 14-16  ο Ηρακλής στάθηκε άτυχος καθώς έπαθε διαστρεμμα ο Βραζιλιάνος  Ρενάν  και αντικαταστάθηκε απο τον Γαλιώτο.  Η μορφήτου αγώνα άλλαξε και ο Παλέντζας  του Εθνικου με κόντρα επιθέσεις και τρία λάθη του Ηρακλή έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά 23-19 κατακτώντας το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Μάχη ειχαμε και στο τρίτο σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-13  αλλά οι γηπεδούχοι με Λεάλ, Παλέντζα προσπέρασαν με 16-15.  Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο μέχρι το 21-20. Εκεί οι γηπεδούχοι με ενα ξέσπασμα πήραν το σετ με 25-22 και το προβάδισμα με 2-1.

Στο τέταρτο ο απογοητευμένος Ηρακλής τα παράτησε και ο Εθνικός με περίπατο πήρε το σετ με 25-13 και το πολύτιμο τρίποντο με συνολικό σκορ με 3-1.

Σάκης Μουστακίδης (Εθνικός Αλεξ/πολης): «Συνήθως σε τέτοια ματς είναι που έχουμε προβλήματα και εκνευρισμό. Σημασία έχει που στην κακή μας μέρα πήραμε το τρίποντο Βελτιωθήκαμε μετά το 2ο σετ σε όλους τους τομείς. Μας έκανε τη ζωή πιο εύκολη ο τραυματισμός του αντίπαλου πασαδόρου».

Σπύρος Γκολίτσης(Ηρακλή Χαλκίδας) : «Μας μένει μεγάλη πικρία για πολλούς λόγους. Είμαστε και πάλι άτυχοι. Είναι από τους αγώνες που αδικούμε τους εαυτούς μας. Εάν είχαμε τον πασαδόρο μας θα είχαμε πάρει το τρίποντο. Οι ατυχίες και εκνευρισμός μας στέρησαν κάτι που δικαιούμασταν. Δεν θα το βάλουμε κάτω. Δείξαμε ένα δείγμα του τι μπορούμε να κάνουμε και τις επόμενες ημέρες θα έχουμε κάτι ευχάριστο από τη διοίκηση σχετικά με την ενίσχυση της ομάδας».

Τα σετ: 20-25, 25-21, 25-22, 25-13

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλής Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-21, 25-22, 25-13) σε 109′

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 14 (11/19 επ, 3 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Βανέγκας 13 (13/31 επ, 54% υπ – 54% άριστες), Χαριτωνίδης 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 26 (21/33 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσέλιος 4 (4/6 επ) / Κοντοστάθης (λ, 67% υπ – 38% άριστες), Χατζόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (13/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/9 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 6 (6/19 επ, 61% υπ – 22% άριστες), Κλότσκο 9 (9/22 επ, 65% υπ – 47% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ – 26% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ, 65% υπ – 41% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης Γ.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...