CHAMPIONS LEAGUE

Νίκη-πρόκριση με… rotation

Τις βάσεις για την πρόκρισή του στους «16» του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών έβαλε στην Εσθονία ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 3-1 της Παρνού και απλοποίησε τα πράγματα για τον επαναληπτικό του Ρέντη. Κορυφαίοι Τσουκ, Όγκουρτσακ και παίκτης αποκάλυψη ο Σακόγλου.

Τη νίκη που του δίνει το πλεονέκτημα πρόκρισης πανηγύρισε ο Ολυμπιακός απέναντι στην μαχητική Παρνού.

Οι Πειραιώτες με κορυφαίους τους Τσούκ και Όγκουρτσακ που είχαν 18 και 16 πόντους, αλλά παίκτη αποκάλυψη τον Χάρη Σακόγλου, πήραν τη νίκη σε ένα παιχνίδι που οι Εσθονοί του Αβό Κεελ διεκδίκησαν στα ίσα κυρίως στο τρίτο σετ.

Σε ένα παιχνίδι όπου ο Ρομπέρτο Πιάτσα φρόντισε να ανακατέψει για τα καλά την τράπουλα καθώς ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας πασαδόρο τον Φιλίπποφ, δίδυμο κεντρικών τους Σφενδυλάκη – Σπίνου, διαγώνιο τον Έγκλεσκαλνς και ακραίους τους Τσουκ- Όγκουρτσακ.

Η Παρνού με πολύ καλό μπλοκ και σερβίς φρόντισε να δημιουργήσει προβλήματα στον Ολυμπιακό, προηγήθηκε από νωρίς κάνοντας το 16-11 και το 21-15, ενώ με το 25-20 έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να βελτιώσει την υποδοχή του και να είναι αποτελεσματικότερος στην επίθεση φθάνοντας στο 20-25 και το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Πιάτσα ξεκίνησε με διαγώνιο τον Χάρη Σακόγλου και στην πάσα τον Κώστα Στιβαχτή.

Αυτό έφερε αποτέλεσμα καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία από την αρχή κάνοντας το 8-3 και το 16-11, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να ισοφαρίσουν σε 20-20. Οι δύο ομάδες έφθασαν στο 24-24 και συνεχίζοντας το μπράντεφερ οι γηπεδούχοι είχαν 3 φορές την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα κάνοντας το 27-26.

Ο Όγκουρτσακ ισοφάρισε σε 27-27 και με την άουτ επίθεση του Πουλκ έγινε το 27-28. Ο Σακόγλου έφερε το 29-29 και το 30-29, ο Ταμέμα το 30-30 για να έρθουν Τσουκ και Σπίνου να κάνουν το 30-32 και το 1-2.

Το τρίτο σετ της αναμέτρησης η Παρνού κατάφερε να είναι κοντά στον Ολυμπιακό μέχρι τα μισά του όταν και ήταν ισόπαλη στο 15-15. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως με τον Τσουκ, το λάθος του Πουλκ και τον άσο του Στιβαχτή  έκαναν το 15-18 και λίγο αργότερα το 16-21 για να κατακτήσουν τη νίκη με το 25-16 και την επίθεση του Τσουκ.

Πλέον ο Ολυμπιακός στις 18 Νοεμβρίου στο Ρέντη για να περάσει στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας χρειάζεται τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ του αρκεί ακόμη και η ήττα στο ταϊ-μπρεϊκ.

ΠΑΡΝΟΥ (Κελ Αβο): Κέλ Μάρτι 3 (άσσοι), Λέπικ 10 (10/21 επ, 56% υπ – 30% άριστες), Ταμέμα 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ), Κόρεσαρ 10 (8/15 επ, 2 μπλοκ, 35% υπ – 24% άριστες), Πάλμας 8 (6/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πουλκ 21 (16/43 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ)/ Γιαερβεκουλγκ (λ, 56% υπ -50% άριστες), Νάσαρ 1 (1/2 επ), Νομσάλου 4 (4/9 επ, 70% υπ -60% άριστες), Κέλ Μάρκους 2 (1/2επ, 1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Φιλίποφ, Εγκλεσκαλνς 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ 18 (15/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ – 15% άριστες), Όγκουρτσακ 16 (11/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ – 33% άριστες), Σφενδυλάκης3 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Σπίνου 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζης (λ, 45% υπ – 27% άριστες), Σακόγλου 12 (12/24 επ), Στιβαχτής 1 (άσσος), Κοκκινάκης, Παπαδόπουλος