Νικηφόρος ο τελευταίος «χορός» της Κις στα «κίτρινα»

Μέσα έντονη συγκινησιακά ατμόσφαιρα ο Άρης με την Ουγγαρέζα άσο πρωταγωνίστρια στο τελευταίο παιχνίδι της επιτυχημένης καριέρας της, αν και έχανε στην Πυλαία με 1-0 και 2-1 από τη σκληροτράχηλη Ελπίδα Αμπελοκήπων κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και με 3-2 σετ (14-25,25-14,24-26,25-15,15-11) να κλείσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις του κανονικής περιόδου καταλαμβάνοντας την 5η θέση. Αντίθετα οι φιλοξενούμενες αποχαιρέτησαν “με ψηλά το κεφάλι” τα… σαλόνια της Α1 γυναικών.

Στο κλειστός της Πυλαίας το τιμώμενο πρόσωπο ήταν ασφαλώς η Κάταλιν Κις. Η Ουγγαρέζα άσος του Άρη στο τελευταίο ματς της καριέρας της, έκλεψε τα βλέμματα όλων τόσο πριν από την έναρξη του ματς με την συμπολίτισσα Ελπίδα Θεσσαλονίκης, όσο και στη διάρκεια του παιχνιδιού.

kiss_katalin_aris

Η ομάδα του Άρη εμφανίστηκε στο γήπεδο με ειδικά φτιαγμένες για την περίσταση μπλούζες που έγραφαν ” No 12 ΚISS”, ενώ η διοίκηση των “κίτρινων” τίμησε με ειδική πλακέτα την μεγάλη αυτή παίκτρια, που έπειτα από μία διακεκριμένη πορεία εντός και εκτός συνόρων επέλεξε ως τελευταίο σταθμό της καριέρας της τις κίτρινες της Θεσσαλονίκης.

Λίγο η συγκίνηση λοιπόν των γηπεδούχων, λίγο η μαχητικότητα της νεοφώτιστης Ελπίδας Αμπελοκήπων που προσπάθησε να αποχαιρετήσει την κατηγορία με ψηλά το κεφάλι, “έγειραν την πλάστιγγα” του α΄σετ για τις “πράσινες”, που εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων της επέβαλλε από την αρχή εύκολα το ρυθμό της και χωρίς να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον Άρη προηγήθηκε με 25-14, 1-0.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις φιλοξενούμενες, καθώς ο Άρης με την Κις να σαλπίζει αντεπίθεση για την ομάδα της κατάφερε να κυριαρχήσει των αντιπάλων του και με 25-14 να φτάσει εύκολα στην ισοφάριση, 1-1 σετ.

aris_elpida

Στο 3ο σετ ενώ ο Άρης έδειχνε αρχικά πως θα ζευγαρώσει εύκολα τα κερδισμένα του σετ, μετά τα μέσα του σετ το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Συναρπαστικές φάσεις με την σκληροτράχηλη Ελπίδα να παίρνει τα ηνία του αγώνα με 24-22, όμως οι “κίτρινες” δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν 24-24. Στα κρίσιμα όμως σημεία στο φινάλε οι φιλοξενούμενες είχαν πιο καθαρό μυαλό και με άσο έγραψαν το 26-24, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 σετ.

aris_elpida 2

Το 4ο σετ είχε την υπογραφή της Κις… Ο Άρης με την Ουγγαρέζα άσο ασταμάτητη επιθετικά κατάφερε από την αρχή να ξεφύγει στο σκορ και με ένα σερί πόντων απ’ το σερβίς της “Κάτα” να στείλει το ματς με 25-15, σε τάι μπρέικ.

aris_elpida

Στο φινάλε η Ελπίδα προσπάθησε για τη νίκη της τιμής, προηγήθηκε με 9-7, όμως ο Άρης ανέκαμψε πέρασε μπροστά με 13-11 και τελικά με 15-11 “σφράγισε” νικηφόρα το “αντίο” της Κις μέσα σε θερμά χειροκροτήματα και για τις δύο ομάδες, καθώς οι φιλοξενούμενες μολονότι δεν ήλπιζαν πλέον σε τίποτα τα έδωσαν όλα και αποχαιρέτησαν την κατηγορία “με ψηλά το κεφάλι”.

Δημήτρης Σολκίδης (Προπονητής Άρη): «Κλείσαμε τη χρονιά με νίκη σε ένα παιχνίδι το οποίο κατά διαστήματα ήταν πολύ ωραίο. Δεν υπήρχε άγχος, θέλαμε κι οι δύο νίκη, αλλά καταφέραμε να κλείσουμε με θετικό τρόπο τη χρονιά, όπως ακριβώς θέλαμε».

Γιώργος Χρυσομαλλίδης (Προπονητής Ελπίδας Αμπ.): «Στα κρίσιμα σημεία μέτρησε η εμπειρία του Άρη που πήρε τη νίκη. Εμείς κάναμε μία καλή εμφάνιση στην τελευταία μας παράσταση στην Α1 και τώρα προέχει ο σχεδιασμός της νέας χρονιάς, όπου ο στόχος μας θα είναι η άμεση επάνοδος στη μεγάλη κατηγορία».

Τα σετ: 14-25, 25-14, 24-26, 25-15, 15-11

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Κις, Πήττα, Κελεσίδου –λ / Γουγούση, Καραφουλλίδου, Σταματίου

Ελπιδα (Χρυσομαλλίδης): Καλαντάτζε, Μ. Μπολέτου, Γουίλσον, Καλανταρίδου, Μπολέτου Κ., Νώτη, Σουπιώνη –λ / Καραμούτσα, Γκοβεδάρου, Δροσοπούλου, Καλαϊτζάκη, Μυλωνά, Ευγενίδου, Γεροβασιλείου.