Νίκησε και παρέμεινε στην Α1 ο Παναθηναϊκός

Πιστός με τις παρουσίες του στα μεγάλα σαλόνια ο Παναθηναϊκός στο κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς πήρε τη νίκη εκτός έδρας με 3-1 από τη Νίκη Αιγινίου και πανηγύρισε μπροστά σε 150 οπαδούς του μια απίστευτα επίπονη αποστολή σε μια… δύσκολη -όπως αυτή ξεκίνησε- αγωνιστικά σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5) με τον Καρντόσο ενώ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχουν αλλά και τα μπλοκ του Σιλμπερέιντζελ έδωσε το +5 (11-6) στους πράσινους.

Με καλή τακτική στο σερβίς, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 16-10 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Νίκη αντέδρασε με τον Κιχάδα μείωσε στον πόντο (18-17) αλλά Καρντόσο-Μπατατζίμ αλλά και τον αρχηγό Πανταλέοντα να μπλοκάρει, ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-20.

Η ομάδα του Οικονομίδη αντέδρασε στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 4-0 με τον Μαυροβουνιώτη ενώ ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρίσκεται σε επαφή με το σκορ. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά, οι “πράσινοι” μείωσαν 20-18 μετά από χαμένη επίθεση του Ντίνα αλλά η Νίκη σοβαρή ισοφάρισε με 25-21 σε 1-1.

Στο κρισιμότερο σετ της σεζόν για τις δυο ομάδες, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-5 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ η Νίκη μειώσε (8-7) μετά από επίθεση του Στρούγκαρ. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 3-0 έφτασαν στο 11-8 με άσο του Καρντόσο ενώ τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟ να φτάσει με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 21-15 και κάπου εκεί η ομάδα του Ανδρεόπουλου πήρε τον σίγουρο βαθμό από το παιχνίδι αλλά και την ψυχολογία για να μπει στο τέταρτο σετ.

Έτσι κι έγινε, το τέταρτο σετ ήρθε εύκολα για τον Παναθηναϊκό (3-1) αφού οι δυνάμεις φάνηκε να εγκαταλείπουν τη Νίκη που πραγματικά τα έδωσε όλα στο φετινό πρωτάθλημα αλλά στο φινάλε δεν κατάφερε να περάσει τον σκόπελο των πλέι άουτ.

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε μαζί με τον ΕΘνικό Αλεξανδρούπολης στη Volleyleague ενώ η Νίκη Αιγινίου μαζί με την Παναχαϊκή υποβιβάστηκαν.

O προπονητής της Νίκης Γιώργος Οικονομίδης είπε: «Η ομάδα έκανε την προσπάθεια της. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για την παραμονή του αλλά συγχαρητήρια και στους παίκτες μου για την προσπάθεια τους. Θέλαμε πολύ, διαμορφώσαμε τις συνθήκες για την παραμονή. Δεν ξεκινήσαμε καλά και χάσαμε το 1ο σετ. Πήραμε το 2ο σετ αλλά το 3ο σετ ήταν το καθοριστικό. Χάσαμε επτά σερβίς και τρεις κόντρα μπάλες. Δεν πιέσαμε στο σερβίς με το φλοτ. Δεν είχαμε ηρεμία στην υποδοχή. Εκεί κρίθηκε η πλάστιγγα και η ψυχολογία μας έπεσε. Τώρα είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για οτιδήποτε. Η Νίκη είναι μεγάλο σωματείο, με παράδοση στο βόλεϊ και έχει μάθει να σηκώνεται όταν πέφτει».

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκου Χρήστος Μπέλος δήλωσε: «Για όσους ξέρουν τι σημαίνει Παναθηναϊκός ξέρουν πως αυτή η ομάδα δεν ανήκει σε καμία άλλη θέση εκτός από αυτή του πρωταθλητισμού. Ο Παναθηναϊκός πρέοει να βρίσκεται στις πρώτες θέσεις. Σήμερα δεν υπήρξε άνθρωπος μέσα στην ομάδα που δεν έδωσε το 100% των δυνάμεων του. Ηταν καθήκον μας να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία. Εμείς κάναμε την δουλειά μας. Ελπίζω αυτοί που αγαπάνε τον Παναθηναϊκό να κάνουν και αυτοί την δουλειά τους και να δούμε πάλι τον Παναθηναϊκό ψηλά».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Ηταν καλό το φινάλε, ήταν επιτυχημένη η προσπάθεια για την παραμονή, κατήσαμε τον Παναθηναϊκό όρθιο αλλά ποτέ ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να πανηγυρίζει στα μπαράζ. Ευχαριστούμε τον κόσμο και όσους μας βοήθησαν. Μόλις ηρεμήσουμε θα πρέπει να κάνουμε τον απολογισμό μας, να πούμε ορισμένα πράγματα για να μπει ο Παναθηναϊκός επιτέλους σε έναν καλό δρόμο»

1ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-21
3ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 19-25
4ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 17-25

Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-21, 19-25, 17-25)

ΝΙΚΗ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 1 (1/3 επ), Μαυροβουνιώττης 11 (11/28 επ, 86% υπ -43% άριστες), Ντίνας 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κιχάδα 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 11 (10/25 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ – 16% άριστες) / Ράικοβιτς (λ, 59% υπ -32% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3επ), Γκορίδης, 1 (1/1 επ), Παπαζογλου, Κουτσονίκας (λ, 67% υπ -17% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης 8 (8/15 επ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 2 (2/5 επ), Σιλμπερνάγκελ 8 (8/9 επ), Δρογκάρης 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Καρντόσο 8 (8/12 επ, 62% υπ – 31% άριστες), Μπατατζίμ 15 (13/25 επ, 82% υπ – 27% άριστες), Πανταλέων 11 (8/12 επ, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ – 19% άριστες), Μπέλος 17 (13/30 επ, 1 άσσος, 3 μππλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Καρατζάς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις)