Νίκησε και βλέπει 6άδα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Οι εντυπωσιακές εμφανίσεις του Εθνικού Αλεξανδρούπολης συνεχίζονται καθώς μετά το νικηφόρο πέρασμα του από το Ζηρίνειο οι «κυανόλευκοι» του Έβρου επικράτησαν με 3-0 του Ηρακλή μειώνοντας πλέον την διαφορά του στον πόντο από τον «Γηραιό».

Με κεκτημένη ταχύτητα και καλή ψυχολογία από τη νίκη του Ζηρίνειου ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατέκτησε ένα ακόμη τρίποντο και με το 3-0 επί του Ηρακλή ξαναμπήκε γερά στην μάχη της 6άδας.

Οι «κυανόλευκοι» του Έβρου ήταν ανώτεροι καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα από την ομάδα της Θεσσαλονίκη και δίκαια έφθασαν στην καθαρή νίκη που δίνει ακόμη περισσότερο αισιοδοξία στους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη.

Αντίθετα ο Ηρακλής έδειξε κουρασμένος, έκανε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στον Έβρο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαινα μαζί στο σκορ μέχρι τα μέσα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά και με το 25-17 να προηγηθούν με 1-0.

Η συνέχεια ήταν αποκλειστικά για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης αφού στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και οι «κυανόλευκοι» του Έβρου έφθασαν στο 21-13 και στο τέλος παρά το ότι η διαφορά μειώθηκε με το 25-19 έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός φρόντισε να πάρει τη νίκη αφού μετά το 17-16 κατάφερε να πάρει διαφορά και με αποτελεσματικές επιθέσεις στους κρίσιμους πόντους να κάνει το 25-20 και το 3-0 που του χάρισε το τρίποντο.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Για ένα ακόμα ματς παίξαμε πολύ καλά. Ολη ομάδα έχει ανέβει. ήμασταν καλύτεροι από τον Ηρακλή σε όλους τους τομείς. Είμαι ευχαριστημένος. Παίζουμε χωρίς άγχος και πίεση και θα πάμε και στη Σύρο για τη νίκη. Δεν έχουμε στο μυαλό μας την 4η θέση. Δεν κοιτάμε τη βαθμολογία. Δεν θέλω να το βλέπουμε έτσι. Εχουμε άλλους πέντε αγώνες που θα πάμε για τη νίκη».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Δεν μας πήγε τίποτα καλά αλλά και στο 2ο σετ έπρεπε να μηδενιστούν οι πόντοι του αντιπάλου ενώ το σκορ ήταν 8-8. Η αντίπαλη ομάδα από την αρχή του σετ είχε λάθος θέσεις στους κεντρικούς. Έξι φορές ο ίδιος κεντρικός έμεινε στην ίδια θέση. Είναι σαφής ο κανονισμός. Δεν ξέρω εάν θα άλλαζε το αποτέλεσμα αλλά είναι πολύ σοβαρό αυτό που έγινε. Είναι ο τρίτος συνεχόμενος αγώνας που γίνονται λάθη σε βάρος μας. Εγιναν πολλά λάθη και με Παμβοχαϊκό και με ΠΑΟΚ. Καλό θα ήταν να μην γίνονται λάθη μόνο σε βάρος του Ηρακλή».

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-19
3ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-19, 25-20) σε 72′

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 14 (13/16 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ – 58% άριστες), Βανέγκας 8 (7/14 επ, 1 άσσος, 59% υπ – 45% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Στίγγας 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ), Παλέντζας 13 (11/20 επ, 2 μπλοκ), Τσέλιος 14 (5/8 επ, 1 άσσος 8 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 86% υπ – 57% άριστες), Μούχλιας, Χαραλαμπίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Τζιουμάκας 5 (5/10 επ, 67% υπ – 60% άριστες), Κιόσης 1 (1/5 επ), Αναστασιάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Χριστόφας 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (6/16 επ, 71% υπ – 71% άριστες), Γάτσης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 64% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ, 27% υπ – 18% άριστες), Στεφανίδης 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Ηλίας.