Νίκησε κούραση και Μακεδόνες Αξιού

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να σφραγίσει την παρουσία της στους τελικούς του πρωταθλήματος πανηγύρισε ο Ολυμπιακός απέναντι στις Μακεδόνες Αξιού και με το 3-0 ανανέωσε το ραντεβού του για την Δευτέρα ξανά στο Ρέντη…

Το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών απέναντι στις Μακεδόνες Αξιού έκαναν οι «ερυθρόλευκες» του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Μετά την επιτυχία της Προύσας ο Ολυμπιακός παρά την κούραση που έκανε αισθητή την παρουσία της στο παιχνίδι του, φρόντισε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του στην Α1 και με το 3-0 να μπει με το… «δεξί» στα play-off και την τελική ευθεία του τρίτου φετινού του στόχου.

Ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι στο πρώτο του σετ όταν και οι «κυανέρυθρες» του Μανώλη Σκουλικάρη είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αλλά στο τέλος δεν άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκαν δυνατά στον αγώνα προηγούμενες με 4-8 και 9-11 με την άουτ επίθση της Νιέμερ και λίγο αργότερα με 10-13. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 12-13 αλλά με τις Σπίκς και το μπλοκ της Νώτη στην Χίπε οι φιλοξενούμενες έφθασαν στο 13-17 και 16-20 με νέο μπλοκ της Αμερικάνας πασαδόρου στην Πολ.

Ο Ολυμπιακός με την Χίπε στο σερβίς «έτρεξε» ένα σερί ισοφαρίζοντας σε 21-21, όμως Χολστ και Σπίκς έφεραν τις Μακεδόνες Αξιού το 21-22 και 22-23. Εκεί όμως ο Ολυμπιακός με την Γιώτα, την άουτ επίθεση της Χολστ και το μπλοκ της Χίπε στην Καραφουλίδη έκανε το 25-23 και το 1-0.

Αρκετές ανατροπές είχε και το δεύτερο σετ του αγώνα καθώς ο Ολυμπιακός παρά το καλό ξεκίνημα έκαμψε στις λεπτομέρειες και στο τέλος την αντίσταση των Μακεδόνων.

Οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό με το τέλος του πρώτο σετ προηγήθηκαν 7-2 και 11-5, ωστόσο οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 12-10 ξαναμπαίνοντας στον αγώνα. Η Πολ έφερε τον Ολυμπιακό στο 14-10, αλλά σιγά-σιγά οι «κυανέρυθρες» πλησίασαν στον πόντο (17-16) και ήταν κοντά μέχρι το 19-18.

Ο Ολυμπιακός με την Γιώτα και το λάθος της Χολστ έκανε το 21-18 και παρά το ότι οι αθλήτριες του Σκουλικάρη μείωσαν στο 21-20, η Χιπε έδωσε τις λύσεις οδηγώντας τις «ερυθρόλευκες» στο 25-21 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός φρόντισε να απλοποιήσει τα πράγματα καθώς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στις Μακεδόνες Αξιού και με το 25-15 απλά έφθασε στο 3-0 και ξεκουράζεται για τον αγώνα της Δευτέρας που θα φιλοξενηθεί εκ νέου στον Πειραιά…

Με το 8-2 και τον άσο της Πολ ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν είχε διάθεση για περισσότερη καθυστέρηση, ενώ λίγο αργότερα η Γιώτα έκανε το 13-4 και η Γερμανίδα ακραία το 15-7.

Μια διαφορά που οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στους +10 με το 20-10 και στο τέλος έφθασαν στη νίκη με την Γιώτα που έγραψε το 25-12 και το 3-0.