Νίκησε κούραση και Θέτιδα

Σημαντική νίκη που τον διατήρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας στο τέλος του πρώτου γύρου, πέτυχε ο ΑΟ Θήρας που επικράτησε 3-1 της νεοφώτιστης  Θέτιδας Βούλας.

Στο πρώτο σετ η Θέτιδα εκμεταλλεύτηκε την κόπωση των παικτριών της Σαντορίνης απο το μεσοβδόμαδο ευρωπαϊκό ματς στο Ισραήλ με την Χαποέλ και κατάφερε με τις Εσντελ και Γιόβιτς να πάρει το σετ με 23-25 και να αιφνιδιάσει τις “μουδιασμένες” γηπεδούχες.

Στο δεύτερο η Θήρα “ξυπνησε”, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και κατάφερε με περίπατο να ισοφαρίσει εύκολα με 25-14 και να φέρει το ματς στο 1-1. Στο δεύτερο φανερά καλύτερες παλι οι γηπεδούχες με τις Βεργίδου, Γωργιάδου, Τέρζιτς κατάφεραν να πάρουν προβαδισμα με 20-15,  η ομαδα της Βούλας χαλάρωσε, μείωσε το σκορ αλλά οι νησιώτισες μείωσαν τα λάθη τους και κατάφεραν να το κατακτήσουν με 25-20 και έκαναν το 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τις παικτριες του Απόστολου Οικονόμου να πιέζουν στο σέρβις και με πολυ αποτελεσματική επίθεση να το κατακτούν άνετα με 25-13 και να παίρνουν ενα καθαρό τρίποντο που της διατήρησε σταθερά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ 23-25, 25-14, 25-20, 25-13

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τέρζιτς, Αρτακιανού -λ / Τσβετκόβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου, Μουντάκη

Θέτις (Γεωργοπούλου) Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Μελετιάδη, Χριστινίδου, Εσντέλ, Γιόβιτς, Ξηνταρά λ,/ Κερασιώτη (λ), Τουρνάκη, Αργυροπούλου, Τοντάι, Λεωνίδου