Νίκησε Τουρκία και προχωρά (photo-video)

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική μας ομάδα Παίδων κόντρα στην Τουρκία κατά την 2η ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και με το 3-1 επί της Τουρκίας πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον 1ο Όμιλο…

Με ηγέτες τους Ανδρεόπουλο και Μούχλια που σταμάτησαν στους 21 πόντους η Εθνική μας ομάδα κατέκτησε τη νίκη απέναντι στην Τουρκία και μπήκε σε τροχιά πρόκρισης.

Μετά το…. «μουδιασμένο» ξεκίνημα στον Όμιλο, η Εθνική μας ομάδα στην αναμέτρηση με την Τουρκία φρόντισε να παρουσιαστεί όπως έπρεπε και με βελτιωμένα ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή έφθασε στην νίκη που δίνει ψυχολογία και βαθμούς.

Η Τουρκία ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα, ωστόσο η άνοδος των Ανδρεόπουλου και Μούχλια στην επίθεση αλλά και η πολύτιμες βοήθειες από τους Δορδοκίδη και Στράτο έφεραν την ανατροπή και τη νίκη με το 3-1.

hellas_turkye_5_2018 hellas_turkye_6_2018

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα έδειξε την γνωστή εικόνα από τον αγώνα με την Τσεχία καθώς ήταν ανταγωνιστική μέχρι το πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ. Από εκεί και μετά η Τουρκία με τον Γκουρμπούζ και  Ουζούν έκανε το 12-16 και λίγο αργότερα με αποτελεσματικές επιθέσεις το 15-21. Μια διαφορά που οι παίκτες του Χουσεϊν Ντουζτσελέρ κράτησαν μέχρι τέλους και με το 19-25 έκαναν το 1-0.

Ένα προβάδισμα που έδωσε ψυχολογία και αυτοπεποίθηση στους Τούρκους που εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Ελλάδα έφθασαν στο 14-16 και κοντά στο να κάνουν το 2-0. Ωστόσο δεν υπολόγιζαν την αντίδραση των διεθνών μας που κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα κάνοντας το 21-19 και στο τέλος με το 25-22 να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Το τρίτο σετ που ήταν και το καθοριστικότερο της αναμέτρησης η Εθνική μας παρά το ότι ήταν πίσω στο σκορ φρόντισε στο τέλος να κάνει την ανατροπή και να φθάσει στο 26-24 και το 2-1 που άλλαξε και την ροή του αγώνα.

hellas_turkye_2-2018 hellas_turkye_4_2018

Με τους Γκουρμπούζ και Τουμέρ- Κιρκίτ η Τουρκία είχε τον έλεγχο του σετ φθάνοντας στο 12-16 και 19-21. Κάπου εκεί όμως η Ελλάδα έτρεξε ένα σερί κάνοντας το 24-24 και στο τέλος με το 26-24 έριξε στο καναβάτσο τους γείτονες κάνοντας το 2-1.

Ένα σετ που έδωσε ψυχολογία στους διεθνείς μας που φρόντισαν στο τέταρτο να επιβάλουν από την αρχή τον ρυθμό τους με το 8-5 και το 16-8. Με το σερβίς να δημιουργεί πρόβλημα στην τουρκική υποδοχή και την επίθεση των διεθνών μας στο 60% το σκορ πήγε στο 21-13 για να ολοκληρωθεί η επικράτηση της Εθνική μας με το 25-17 και το 3-1 και πλέον όλοι να στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση της Δευτέρας κόντρα στην Βουλγαρία.

hellas_turkye_3_2018 hellas_turkye_2018

ΕΛΛΑΔΑ (Νανάς): Δορδοκίδης 10 (5/7 επ.,  μπλοκ), Μποζίδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κεσεσίδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 21 (20/43 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 21 (21/36 επ., 45% υπ. – 21% άριστες), Χανδρινός Σ. 3 (3/3 επ., 14% υπ. – 14% άριστες) / Σωνάκης (λ, 31% υπ. – 6% άριστες), Χανδρινός Α. (λ), Χάκκας, Στράτος 8 (8/14 επ., 44% υπ. – 28% άριστες).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ντούτσελερ): Γκουρμπούζ 17 (14/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ουζούν 11 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Κιρκίτ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Τουμέρ 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Ουστουντάγ, Λαγκουμπτζίλα 9 (9/26 επ., 38% υπ. – 16% άριστες) / Γκουρνταγκούλ (λ, 48% υπ. – 38% άριστες), Μπαϊράμ, Μποζ 1 (άσσος), Μαντιράτσι, Γιλμάζ 4 (4/6 επ.).