Ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αλλά νίκησε

Ο ΠΑΟΚ αν και αγχώθηκε επικράτησε με 3-1 (31-33, 25-17, 25-17, 25-16) σετ του μαχητικού Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Το πρώτο σετ ήταν αναγνωριστικό με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά για το 21-17 αλλά ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας όχι μόνο ισοφάρισε αλλά κατάφερε πιέζοντας το Δικέφαλο να κατακτήσει το πρώτο σετ με 31-33 (μπλοκ στον Παπαδόπουλο).

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και με δύο πόντους του Γκόμεζ έφτασαν στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ με 8-3 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-10.Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-17.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ ανώτερος πήρε διαφορές (16-7, 21-10) και έκαναν το 2-1 στα σετ με 25-17.

Με καλή ψυχολογία και σοβαρόττα ο ΠΑΟΚ διατήρησε το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +5 (16-11) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ και κατέκτησαν το τέταρτο σετ με 25-16.

Πρώτος σκόρερ Έρνάντο Γκόμεζ με 19πόντους ενώ ακολούθησαν με 14π. οι Σαφράνοβιτς-Πελεκούδας.

Ντανίελε Ρίτσι (προπονητής ΠΑΟΚ): “Ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να παίξουν όσο το δυνατόν περισσότεροι αθλητές. Οι βασικοί παίκτες δε βοήθησαν όσο θα θέλαμε σε αυτό και είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε. Στο τέλος πήγαν όλα καλά”.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (προπονητής ΠΑΟ)“Ξεκινήσαμε καλά το ματς και καταφέραμε να κερδίσουμε το πρώτο σετ. Δυστυχώς, τα γνωστά λάθη, δεν μας άφησαν να έχουμε σταθερότητα στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και έφτασε δίκαιa στη νίκη”.