Ορεστιάδα μέσω Πειραιά για Κύζικο

Ραντεβού για την Ορεστιάδα έκλεισε στον Πειραιά η Κύζικος Νέας Περάμου  αφού έστω και δύσκολα με το 3-1 επί του Εθνικού εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Πολύ πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα προκρίθηκε στους 8 του Κυπέλλου η Κύζικος.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Νίκου Νεόφυτου με κορυφαίο τον Τιάγκο Ματσιέλ απέδρασαν από τον Πειραιά με την πρόκριση αλλά για να την εξασφαλίσουν χρειάστηκε να ιδρώσουν αρκετά αφού ο Εθνικός  διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη και με την εξαιρετική του απόδοση εξαφάνισε την διαφορά κατηγορίας που υπήρχε μεταξύ των δύο ομάδων.

Παρά το ότι η ομάδα της Νέας Περάμου βρέθηκε αρκετές φορές στα… σχοινιά από τους μαχητικούς  «κυανόλευκους», στο τέλος μίλησε η εμπειρία των παικτών της και με το 3-1 πήρε το ζητούμενο αποτέλεσμα και με δύο νίκες στα τελευταία της παιχνίδια ανεβάζει ψυχολογία εν όψει συνέχειας.

Από την άλλη πλευρά ο Εθνικός με ηγέτη του τον Γιάννη Μαντέκα αλλά και πολύ καλή παρουσία του Αλέξανδρου Σαμπανάϊ θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο από τον αγώνα αλλά τα λάθη στα τελειώματα των σετ του κόστισαν ακριβά.

Στο πρώτο σετ η Κύζικος αν και προηγήθηκε με 5-8 και 11-15 με μπλοκ στον Μαντέκα, ο Εθνικός μείωσε με τον Σαμπαναϊ στο 14-15 και 19-21 με τον Δελιπρίμη. Ο Σαρικεϊσογλου όμως και ο Ματσιέλ έκαναν το 22-25 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους .

ethnikos-kyizikos-3 ethnikos-kyizikos-2

Στο δεύτερο σετ η Κύζικος αν και προηγήθηκε με  5-7 και λίγο αργότερα με 8-10 δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο καλό σερβίς των γηπεδούχων και τις επιθέσεις τους που έκαναν το 12-11. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 16-15, ωστόσο ο Μπάσης και η άστοχη επίθεση του Γκουλακ έκανε το 21-17 ενώ λίγο αργότερα με μπλοκ του Μπάση στον Σόναρι ο Εθνικός έκανε το 23-18 για να ισοφαρίσει σε 1-1 με το 25-22.

Το τρίτο σετ ήταν και το καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Η Κύζικος με τον Ματσιέλ προηγήθηκε γρήγορα με 4-12 και 9-15. Οι αλλαγές του Σάκη Ψάρρα (Δημητρούλης/Παπαδόπουλος) έφεραν αποτέλεσμα καθώς ο Εθνικός μείωσε σε 14-16 και ισοφάρισε σε 18-18. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 18-20 όμως ένα σερί από τους «κυανόλευκους» έφερε το 21-18 και με την υπέρβαση του Κρέτση το 23-21. Ο Παπαδόπουλος με επίθεσή του έκανε το 24-22 ξεσηκώνονταν τους πάντες στις εξέδρες, ωστόσο η Κύζικος ισοφάρισε σε 24-24 και αφού γλύτωσε από το σετ –μπολ του Σαμπαναι (25-24) έφθασε στο 26-28 και το 1-2.

Παρά την απογοήτευση του χαμένου σετ ο Εθνικός κατάφερε να μπει καλά στο 4ο και να προηγηθεί με τον Παπαδόπουλο με 16-14 και με δυο συνεχόμενους άσους του Μπάση σε 18-14.

Οι γηπεδούχοι του Σάκη Ψάρρα έφθασαν στο 20-17, ωστόσο η Κύζικος με ένα σερί προσπέρασε με το 20-21 και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 23-23. Εκεί όμως το λάθος σερβίς του Δελιπρίμη και το μπλοκ του Σόναρι στον Γιάννη Μαντέκα έγραψε το 23-25 και το 1-3 για την Κύζικο που έφθασε στην πρόκριση.

Σάκης Ψάρρας (Προπονητής Εθνικού): «Ο στόχος μας ήταν να είμαστε ανταγωνιστικοί. Το είχα υποσχεθεί και τα καταφέραμε. Στις λεπτομέρειες χάθηκε το παιχνίδι. Είμαι περήφανος που καταφέραμε να φτάσουμε σε αυτό το στάδιο του Κυπέλλου. Η διαφορά της κατηγορίας φαινόταν στα τελειώματα των σετ και κατάφερε η Κύζικος που είναι μια αξιοπρεπέστατη και καλή ομάδα να μας κερδίσει.Για μας αυτά τα παιχνίδια εντάσσονται στην προετοιμασία μας ενόψει του πρωταθλήματος και των πλέι οφ και θέλουμε να κάνουμε το στόχο μας πραγματικότητα και δεν είναι άλλος από την άνοδο στην Α1».

Σταύρος Κατσανεβάκης (Κύζικος Νέας Περάμου) : «Απλά κρατάμε τη νίκη και τίποτε άλλο. Ήμασταν κακοί σε όλους τους τομείς, δεν παίξαμε καλά. Κρατάμε τη νίκη και την πρόκριση και τώρα κοιτάμε για το επόμενο ματς του πρωταθλήματος στην Ορεστιάδα. Μετά τη νίκη επί του Φοίνικα έχει αλλάξει η ψυχολογία μας, προσπαθούμε και παίζουμε αρκετά καλά και από εδώ και πέρα θέλουμε να ανταπεξέλθουμε στο ματς με την Ορεστιάδα. Να αποφύγουμε ένα άσχημο παιχνίδι όπως το σημερινό για να κάνουμε κάποια πράγματα που μας αντιπροσωπεύουν και να φτάσουμε στη νίκη».

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντεκας 19 (15/32 επμ 1 άσος, 3 μπλοκ, 42% υπ – 17% άριστες), Τουρνάκης 8 (4/10 επ, 4 μπλοκ), Καρακίτσος, Μπάσης 12 (6/12 επ, 3 άσοι, 3 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (4/11 επ, 2 άσσοι, 60% υπ – 20% άριστες), Σαμπάνης 16 (14/36 επ, 2 μπλοκ) / Βολουδάκης (λ, 56% υπ – 22% άριστες), Δημητούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιώπης, Ράμος.

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 7 (3/11 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/9 επ, 4 μπλοκ), Γκούλακ 12 (10/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 23% άριστες), Κρέτσης 1 (άσος), Ματσιέλ 19 (18/42 επ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 11 (11/20 επ, 33% υπ – 7% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 68% υπ – 26% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης 2 (2 άσσοι), Ντε Σόουζα 10 (7/10 επ, 3 άσοι, 47% υπ – 24% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης.