Όρθιος ο Άρης στα Μεσόγεια

Την 12η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε στα Μεσόγεια ο Άρης, καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής οι “κιτρινόμαυρες” με το 3-1 κατέκτησαν το τρίποντο και έπιασαν την Σαντορίνη στην 4η θέση…

Νίκη στα σημεία πανηγύρισε στα Μεσόγεια ο Άρης καθώς το 3-1 επί του Μαρκόπουλου ήρθε πολύ πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό σκορ.

Οι Θεσσαλονικιές με κορυφαίες τις Καετάνο και Κις πήραν την 12η νίκη τους στο πρωτάθλημα αφήνοντας την πίκρα στις γηπεδούχες που θα μπορούσαν να πάρουν τον βαθμό όταν και προηγήθηκαν με 16-11 και 24-22 στο τέταρτο σετ αλλά πλήρωσε τα εύκολα λάθη του που δεν του επέτρεψαν να στείλει την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Ο Άρης με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις φρόντισε να αποκτήσει αν νωρίς διαφορά ασφαλείας φθάνοντας στο 15-19 και με την Καετάνο στο 17-23 για να κάνουν το 0-1 με το 18-25 δια χειρός της Βραζιλιάνας διαγωνίου του.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο βελτίωσε την υποδοχή και με την Μερκάντο και τα λάθη του Άρη προηγήθηκε με 11-8 και παρά την ισοφάριση των “κιτρινόμαυρων” (13-13) με τις Νικολογιάννη-Διάλα και μπλοκ έκανε το 19-15.

Ο Άρης μάζεψε την διαφορά στο 20-19 και λίγο αργότερα με την Καετάνο ισοφάρισε σε 22-22 για να φθάσει σε τρία σετ-μπολ (23-24, 24-25, 25-26). Το Μαρκόπουλο αφού ισοφάρισε ισάριθμες φορές έφθασε στο 27-26 και στο 28-27 με την Φακοπουλίδου για να κάνει το 290-27 και το 1-1 με το λάθος της Καραφουλίδου.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν εξίσου αμφίρροπη καθώς Μαρκόπουλο και Άρης έδειξαν πως ήθελαν τη νίκη κυνηγώντας μέχρι τέλους τους πόντους.

Με κεκτυμένη ταχύτητα και ψυχολογία οι γηπεδούχες του Γιάννη Νικολάκη μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ προηγούμενες με 5-2 και 8-7, ωστόσο οι φιλοξενούμενες με τους άσους της Πεσόα και την Κις προσπέρασαν σε 8-11 και με την Κις έκαναν το 14-16.

Έχοντας βρει ρυθμό οι “κιτρινόμαυρες” έφθασαν στο 16-21 με την Αλεξάκου. Το Μαρκόπουλο όμως με καλό σερβίς και μπλοκ και τις Φακοπουλίδου-Νικολογιάννη – Μερκάντο ισοφάρισαν σε 22-22.

Ο Άρης όμως αντέδρασε και με αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 23-25 και το 1-2 ξαναμπαίνοντας σε θέση οδηγού στον αγώνα.

Το Μαρκόπουλο θέλοντας να πάρει κάτι απο τον αγώνα μπήκε αποφασισμένα στο τέταρτο σετ κάνοντας το 9-2 και παρά την απάντηση του Άρη που μείωσε στο 10-7 ξέφυγε με 16-11.

Οι φωνές του Δημήτρη Σολκίδη από τον πάγκο ξύπνησαν τις “κιτρινόμαυρες” που με ένα σερί 6-0 έκαναν το 16-17. Η απάντηση του Μαρκόπουλου ήταν άμεση αφού με καλό μπλοκ και την Διάλα έφθασε στο 19-17.

Ο Άρης αν και ισοφάρισε σε 21-21 είδε τις “μελανόλευκες” να κάνουν το 23-21 και το 24-22 με την Νικολογιάννη και να φθάνουν μια ανάσα από το ταϊ-μπρεϊκ.

Τα λάθη όμως από την Μερκάντο και Δικαιούλια κράτησαν όρθιο τον Άρη που ισοφάρισε σε 24-24 και με δύο επιθέσεις από την Καετάνο έγραψε το 24-26 πανηγυρίζοντας μια πολύτιμη νίκη που τις κρατά ζωντανές για την διεκδίκηση της 4ης θέσης στην βαθμολογία.

Γιάννης Νικολάκης (Προπονητής Μαρκόπουλου) : «Μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν χαμένο αλλά σημαντικό κέρδος είναι οι μικρές που παίρνουν εμπειρίες και το ζητούμενο όταν χάνεις αυτά τα σετ στο τέλος είναι το θέμα της εμπειρίας. Αν έχει υπομονή η ομάδα του Μαρκόπουλου γενικά αυτό κάνει μόνο καλό».

Δημήτρης Σολκίδης (Προπονητής Άρη) : «Ένα παιχνίδι με όχι ισχυρό βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά με πολύ ένταση. Οι δυο ομάδες θέλανε τη νίκη η καθεμιά για δικούς της λόγους. Κατά διαστήματα έγινε ένα καλό παιχνίδι. Περάσαμε από μια έδρα που δεν έχουμε περάσει ξανά, δύσκολη έδρα. Θέλουμε να τελειώσουμε όσο το δυνατό με καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα σεβόμενοι και ανταποκρινόμενοι στο όνομα της ομάδας και της ιστορίας της».

Τα σετ: 18-25, 29-27, 23-25, 24-26

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωσταντινίδου, Καετάνο, Κις, Καραφουλίδου, Κελεσίδου –λ/ Πήττα, Γουγούση Α.Ο Μαρκoπούλου (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Νικολογιάννη, Ιακωβίδου –λ / Καρακάση, Πατεράκη, Τουλγαρίδου