CHALLENGE CUP

Παγοθραυστικό πρόκρισης στο Κράσνογιαρσκ

Τις βάσεις για μια μεγάλη πρόκριση προς τα προημιτελικά του Challenge Cup έβαλε στο Κράσνογιαρσκ της Ρωσίας ο Ολυμπιακός και με το 3-1 επί της Γενεσέϊ κρατά πλέον την τύχη στα χέρια του εν όψει του επαναληπτικού του Ρέντη στις 5 Φεβρουαρίου…

Με κορυφαίες τις Ζιβογίνοβιτς, Χίπε και Ζακχαίου ο Ολυμπιακός έλαμψε στα χιόνια του παγωμένου Κράσνογιαρσκ και με το 3-1 έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης προς τους “8” του Τσάλεντζ Καπ. Νίκη χαρακτήρα για τις “ερυθρόλευκες” που δείχουν έτοιμες να διεκδικήσουν εκ νέου το Ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Το μπλοκ του Ολυμπιακού θύμιζε κάτι από Συνικό τοίχο, η Ζακχαίου ήταν κυρίαρχη των.. αιθέρων και η ομάδα του Πειραιά μετά το πρώτο σετ πάτησε γκάζι φθάνοντας σε μια μεγάλη νίκη που δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα πρόκρισης στις “ερυθρόλευκες”.

Στο πρώτο σετ οι Ρωσίδες με ένα σερί 5-0 στην αρχή του αγώνα απέκτησαν το προβάδισμα και ψυχολογία κάνοντας λίγο αργότερα το 10-2. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 10-8, ωστόσο με ένα νέο σερί οι “κυανέρυθρε” έκαναν το 16-11 και το 21-15 για να τελειώσει το σετ στο 25-21…

Η συνέχεια όμως της αναμέτρησης ήταν διαφορετική. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τα ποσοστά του σε υποδοχή – επίθεση, το μπλοκ άρχισε να… δουλεύει με αποτέλεσμα η εικόνα του ματς να αλλάξει.

Με την Ζιβογίνοβιτς και την Χίπε έκανε το 6-2 και παρά το ότι οι γηπεδούχες πλησίασαν στο σκορ (10-9, 11-10) οι “ερυθρόλευκες” έφθασαν στο 15-12 και 21-16. Η διαφορά ανέβηκε στους +7 (23-17), όμως το σετ πήγε να γίνει ντέρμπι όταν η Γενεσει πλησίασε στο 23-20. Εκεί δύο πόντοι απο την ομάδα του Πειραιά έφεραν το 25-20 και το 1-1 και παράλληλα τα πρώτα χαμόγελα.

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο καθώς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα με 8-6 και 11-7. Ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ ξέφυγε με 18-12 και λίγο αργότερα με 23-17, για να αποκτήσει το προβάδισμα με το 25-19.

Στο τέταρτο σετ η Γενεσει είχε το προβάδισμα έως το 8-7, αλλά αυτή ήταν και η τελευταία της φορά. Εκεί ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σερί προσπέρασε με 9-8. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο 11-11, ωστόσο οι Πειραιώτισσες έκαναν το 13-11. Οι Ρωσίδες μείωσαν στο 14-13, όμως ο Ολυμπιακός δείχνοντας χαρακτήρα μεγάλης ομάδας ξέφυγε εκ νέου στο σκορ κάνοντας το 22-17 για να ολοκληρώσει την επιτυχία του με το 25-18 και το 3-0.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Πετύχαμε μια καλή νίκη πραγματοποιώντας ένα καλό παιχνίδι. Στο πρώτο σετ κάναμε πολλά λάθη, αλλά μετά η ομάδα ξεκίνησε να παίζει πολύ καλά. Κάναμε το καλύτερο μας ματς μέχρι στιγμής και ήμασταν εξαιρετικοί στην υποδοχή αλλά και στους άλλους τομείς. Φυσικά πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και έχουμε αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση ωστόσο θα αντιμετωπίσουμε με τεράστια σοβαρότητα και τον επαναληπτικό στο σπίτι μας γιατί τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα»

Σάσκια Χίπε (Ολυμπιακός) : «Ξεκινήσαμε με κάποιες δυσκολίες αλλά μετά το πρώτο σετ κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι και παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει του επαναληπτικού. Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα… εξαντλητικό ταξίδι επιστροφής και πρέπει να σκεφτούμε αμέσως το επόμενο παιχνίδι στη Νάξο».

ΓΕΝΙΣΕΪ ΚΡΑΣΝΟΓΙΑΡΣΚ (Πετρόφ): Ντρπα 22 (20/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ναζάροβα 15 (9/21 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Φρόλοβα 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 27% άριστες), Σεβτσούκ 5 (5/17 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Περετιάτκο 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 1 (1/5 επ.) / Στσέγκλοβα (λ, 32% υπ. – 23% άριστες), Σαμοΐλοβα, Πισασεβσκάγια 3 (3/11 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Σιμόνοβα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 21 (16/31 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 48% άριστες), Χουντ 15 (11/28 επ., 5 μπλοκ, 80% υπ. – 67% άριστες), Λαμπρούση 8 (7/10 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (3/6 επ., 1 μποκ), Χίπε 18 (16/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 13 (7/12 επ., 6 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 42% άριστες), Κακουράτου (λ), Τοτσίδου.