Πάτησε «γκάζι» με… Μότα

Με οδηγό τον Ντέιβιντ Μότα η Χαλκίδα επικράτησε 3-0 (25-22, 25-18, 25-20) του Ηρακλή και πανηγύρισε το τρίποντο στο ντέρμπι ημίθεων της Volleyleague.

Το «μπρέντεφερ» μεταξύ των δύο «Γηραιών» στην Volleyleague έληξε υπέρ της Χαλκίδας καθώς οι «μελανόλευκοι» του Σπύρου Γκολίτση με το 3-0 κατέκτησαν το τρίποντο και μπήκαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Χαλκίδας παρά τα πολλά λάθη που έκανε φρόντισε να παρουσιαστεί καλύτερη σε υποδοχή και επίθεση από τους «κυανόλευκους» της Θεσσαλονίκης και με τον Ντεϊβιντ Μότα να έχει 16 πόντους και 54% αποτελεσματικότητα έφθασε στη νίκη.

Αντίθετα ο Ηρακλής αν και ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ φθάνοντας μια ανάσα από το 0-1 (προηγήθηκε 19-21 και 20-21), δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να χάσει το σετ και μαζί την αυτοσυγκέντρωση του στη συνέχεια του αγώνα.

Κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι παίκτες της Χαλκίδας και με το Μότα αλλά και τις βοήθειες από Τάπια, Χαραλαμπίδη και Μακ Γουίλιαν με το 25-18 και 25-20 έφθασαν στο πρώτο τρίποντο τις χρονιάς κερδίζοντας το χειροκρότημα των 600 φιλάθλων του που έδωσαν το παρών στο κλειστό της Κανήθου.

Σπύρος Γκολίτσης (Προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας) : «Έγινε πολύ καλός αγώνας και το σκορ δεν αποτυπώνει την προσπάθεια των αντιπάλων μας που μας πίεσαν πολύ. Θεωρώ όμως πως εμείς παίξαμε πολύ καλά και μας βγήκαν οι διορθωτικές κινήσεις μέσα στο αγώνα σε σερβίς και ανάπτυξη. Πήραμε μία νίκη που μας τονώνει ηθικά και βαθμολογικά. Ικανοποιήσαμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και έζησε μια ωραία βολεϊκή ατμόσφαιρα».

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή) : «Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας το 1ο σετ ήταν καθοριστικό. Κάναμε πολλά λάθη στα τελειώματα των επιθέσεων και δεν είχαμε εύκολους πόντους. Με την εμπειρία που έχουν οι παίκτες μου είναι οξύμωρο να λέμε πως επηρεαστήκαμε από την απώλεια του 1ου σετ αλλά δυστυχώς αυτό συνέβη. Αντίθετα οι αντίπαλοι μας ελευθερώθηκαν και βρήκαν ρυθμό, ενώ εμείς πιεστήκαμε και δεν λειτούργησε τίποτα καλά».

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 12 (10/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/15 επ., 70% υπ. – 44% άριστες), Τσολάκος 6 (6/14 επ.), Μότα 16 (13/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Μακρυγιάννης 2 (2/2 επ.), Κολτσιάκης, Αδάμ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μούχλιας 4 (4/10 επ., 32% υπ. – 20% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Κιόσης 3 (3/4 επ.), Φέργκιουσον 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (11/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (4/10 επ., 72% υπ. – 67% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ. – 56% άριστες), Ευγενίδης, Τζιουμάκας 1 (1/2 επ., 67% υπ. – 17% άριστες).