Πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» απ’ το Μετς η Κηφισιά (fotos)

Καλύτερη στις λεπτομέρειες και με πιο καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα η Κηφισιά επιβλήθηκε με ανατροπή 3-2 (19-25, 25-14, 19-25, 28-26, 15-8) σετ του Παναθηναϊκού στο Μετς σε ένα συναρπαστικό, ισορροπημένο αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Volleylegaue με συνεχείς αλλαγές σε σκορ και συναισθήματα. Για τη νικήτρια ομάδα, που αν και βρέθηκε δις πίσω στο σκορ κατάφερε στο 5ο σετ με ανεβασμένο να μπλοκ να φτάσει στο δίποντο, κορυφαίος ήταν ο τοπ σκόρερ του αγώνα με Χαντ, ενώ για τους “πράσινους” που μέχρι ενός σημείου κράταγαν το τρίποντο στα χέρια τους, αλλά τελικά υποχρεώθηκαν στην 10η συνεχόμενη ήττα, ξεχώρισε με 22 πόντους ο Καρντόσο.

pao_kifisia_pantaleon

Παρουσία λιγοστού κόσμου στο κλειστό του Μετς, λόγω του συλλαλητηρίου για τη Μακεδονία, στο ντεμπούτο του Αμερικανού διαγώνιου, Μάιλς Κέλαν Τζόνσον των γηπεδούχων και του Πολωνού ακραίου, Μιχαλ Βόιτσικ των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά σε έναν ακόμη “τελικό”  και κατάφερε από μετά τα πρώτα λεπτά όπου οι δύο ομάδες, πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ να επιβάλλει το ρυθμό του. Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παιχνίδι παθιασμένοι για τη νίκη και μετά το αρχικό προβάδισμα 8-6 δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς, κατάφεραν να κυριαρχήσουν πλήρως στην επίθεση 16-9 και σε συνδυασμό με τα λάθη των αντιπάλων τους να πάρουν δια χειρός Ανδρεόπουλου τζούνιορ το α’ σετ με 25-19.

pao_kifissia 5

Στο β’ σετ η Κηφισιά ήταν αυτή που μπήκε πιο συγκεντρωμένη και προηγήθηκε με 8-6 και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στο 11-6. Κάπου εκεί έφτασε η ώρα του Τζόνσον ο οποίος αντικαθιστώντας τον Μπέλο, πήρε το βάπτισμα πυρός στην Volleyleague. Παρόλα αυτά η Κηφισιά εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-9 κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο των γηπεδούχων που εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα ανάπτυξης και τα λάθη του Παναθηναϊκού έφτασε με το καλό σερβίς του Παπαδόπουλου και το άουτ σέρβις του Τζόνσον με 25-14 στην ισοφάριση των σετ 1-1.

pao_kifisia 7

Με τους Δρογκάρη, Μπέλο να επιστρέφουν στο βασικό σχήμα στο γ΄ σετ ο Παναθηναϊκός με καλό σερβίς ξεκίνησε εντυπωσιακά παίρνοντας προβάδισμα με 8-2 και στη συνέχεια σαν σε προπόνηση έφτασε στο 13-5, αναγκάζοντας τον Αρσενιάδη να βγάζει τον απογοητευτικό Πολωνό στο ντεμπούτο του Βόιτσικ με τον Εφραιμίδη, που έπαιζε τραυματίας λόγω προβλήματος στο χέρι του. Τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν αέρα 7 πόντων στο 16-9 για τους γηπεδούχους, που με καλοστημένο μπλοκ, παρά την επιστροφή του Βόιτσικ στο ματς, ζευγάρωσαν με 25-17 “δια χειρός” Τζόνσον τα κερδισμένα τους σετ, 2-1.

pao_kifissia 9

Μάχη έγινε στο 4ο σετ με τον Παναθηναϊκό, υπό διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, να ξεφεύγουν οριακά με τον Ζονάτας 8-7. Τα καλά σερβίς του αγχωμέν9υ Βόιτσικ βοήθησαν την Κηφισιά να ισοφαρίσει με τις επιθέσεις του Χαντ 11-11, 14-14, αλλά έστω και οριακά ο Ζονάτας έφερε προηγούμενους τους γηπεδούχους στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Από την άστοχη επίθεση του Μπέλου, η ομάδα του Αρσενιάδη, ώρα «πήρε κεφάλι» με 18-17 και έπειτα από εκατέρωθεν λάθη με 22-20, για να φτάσει τελικά με κορυφαίο τον Χαντ σε σετ μπολ 24-22. Ο Παναθηναϊκός με τα καλά σερβίς του Δρογκάρη και το πλασέ του διακριθέντα Ανδρεόπουλο τζούνιορ ισοφάρισε 24-24. Το χαμένο σερβις του Καρντόσο έδωσε ένα ακόμη σετ μπλο στους φιλοξενούμενους, το οποίο σταμάτησε το μπλοκ του Πανταλέοντα, 25-25. Τελικά ο Χαντ ήταν αυτός που με τις επιθέσεις του λύτρωσε την ομάδα του Αρσενιάδη και με 28-26, έστειλε τη διεκδίκηση του δίποντου στο τάι μπρέικ κυνηγώντας την ανατροπή.

pao_kifisia 8_panhgyriko

Με ανεβασμένη ψυχολογία  5ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε με 6-2 και έπειτα από ένα ρεσιτάλ εκατέρωθεν χαμένων σερβίς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 8-6. Τελικά όμως τα λάθη των “πράσινων” Τζόνσον, Ζονάτας στα τελειώματα των φάσεων και η κυριαρχία του μπλοκ των φιλοξενούμενων χάρισαν με 15-8 την πολύτιμη νίκη 3-2 σετ στην ομάδα των βορείων προαστίων, που έφτασε τους 19 βαθμούς.

“Μουδιασμένος στο ντεμπούτο του ο Βόιτσικ, που έδειξε πολύ καλά στο σερβίς με 3 άσους και 2 μπλοκ εκ των συνολικά 9 πόντων που πέτυχε, ωστόσο έφαγε κάποιους άσους και παρά τα ποσοστά 74 υποδοχή, 46% αρ. στην υποδοχή, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα. Με 14 πόντους τελείωσε το ματς ο Σοάρες, χωρίς να εντυπωσιάσει.

pao_kifisia_jhonson

Ο Παναθηναϊός, που είχε διακριθέντες τους Καρντόσο (22π), Γκούζντα και Ανδρεόπουλο Τζούνιορ (10π), έμεινε κολλημένος με 10 βαθμούς στην προτελευταία θέση και σίγουρα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος περιμένει πολλά περισσότερα από τον Αμερικανό Τζόνσον, όπου στο ντεμπούτο τους ως αλλαγή στα σετ έκανε πολλά λάθη 3/9 επιθέσεις και 4/5 σερβίς, τελειώνοντας το ματς με 3 πόντους.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος – Μουλά