Πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» απ’ τον Έβρο ο Παμβοχαϊκός

Τη δεύτερη φετινή του σερί νίκη πανηγύρισε στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης ο Παμβοχαϊκός, ο οποίος έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς με εναλλαγές σε συναισθήματα και σκορ, έκαμψε τελικά με 3-2 (25-17, 19-25, 31-29, 22-25, 15-12) την αντίσταση του ψυχωμένου Εθνικού, που στο ντεμπούτο του Κολομβιανού διαγώνιου, Χόρχε Παγιάν, που με τους 21π που τράβηξε, όσους και ο Βελίσκοβιτς, έδειξε ότι μπορεί να ελπίζει σε καλύτερες μέρες. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 23π ο Παλέντζας, κορυφαίος όμως ο Γκλαντστόουν με 19π εκ των οποίων 4 άσοι, 7 μπλοκ.

Στο α’ σετ ο Παμβοχαϊικός με κεκτημένη ταχύτητα από την πρώτη του φετινή νίκη προηγήθηκε με 8-2 στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης και όντας καλύτερος σε όλους τους τομείς έφτασε με «αιχμή του δόρατος» στην επίθεση τον πρώην άσο των γηπεδούχων, Παλέντζα σε double score, 16-8 για να πάρει μετά το 21-13 προβάδισμα στα σετ με 25-17.

Ο Παμβοχαϊκός καθοδηγούμενος από τον MVP της προηγούμενης αγωνιστικής, Παλέντζα φάνηκε στο β’ σετ, πως ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, παρά την αντίσταση της ομάδας του Κολομβιανού αντι-Παλέντζα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, Χόρχε Παγιάν. Ο Κολομβιανός διαγώνιας στο ντεμπούτο του με τους ακρίτες, μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 16-13, σάλπισε αντεπίθεση για την ομάδα του Μουστακίδη. Ανεβασμένοι κατακόρυφα σε επίθεση και μπλοκ, ιδιαίτερα με Χατζόπουλο, αλλά και σημαντικές βοήθειες από Βελίσκοβιτς-Καβαρατζή, «γύρισαν» υπέρ τους με ένα επιμέρους σερί πόντων 8-1 το σκορ σε 21-17 και ισοφάρισαν εύκολα με 25-19 σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Τελικά έπειτα από συναρπαστικές μάχες και αλεπάλληλες εναλλαγές στο σκορ, με τους δύο αντιπάλους να  πήγαιναν πόντο πόντο 15-16, 21-20 μέχρι και το τέλος, η απόλυτη κυριαρχία του Παμβοχαϊκού στο μπλοκ με τον Βραζιλιάνο Γκλαντστόουν πραγματικό φόβητρο στο φιλέ, χάρισε στις λεπτομέρειες το σετ με 31-29 στην φιλοξενούμενη ομάδα του Κώστα Δεληκώστα, που ζευγάρωσε με 2-1 τα κερδισμένα της σετ.

Παρά τον τρόπο που χάθηκε το σετ, όμως ακρίτες δεν τα παράτησαν. Δίχως να χάσουν από την αρχή του δ’ σετ το προβάδισμα, πίεσαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με πρωταγωνιστές τους Παγιάν-Βελίσκοβιτς στην επίθεση μετά το 8-6 ξέφυγαν με 16-9, 21-15 και κατάφεραν τελικά με 25-22 να ισοφαρίσουν σε 2-2 τα σετ, στέλνοντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Εκεί “έπεσαν κορμιά” με τις δύο ομάδες να πγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και το 6-6, αλλά στη συνέχεια οι Πελοπονήσιοι , παρά τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων πήραν βραχεία κεφαλή 8-6 την οποία χάρις στο καλό τους μπλοκ, διατήρησαν μέχρι τέλους και με 15-12 ζευγάρωσαν τις φετινές νίκες τους.

Αυτή ήταν η 7η νίκη του Παμβοχαϊκού σε συνολικά 13 αναμετρήσεις με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης.

1ο σετ: 2-8, 8-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-17, 25-19
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 29-31
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-22
5ο σετ: 5-4, 7-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης πρήλθαν: 5 άσσοι, 65 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 17-25, 25-19, 29-31, 25-22, 12-15

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 21 (21/42 επ.), Χατζόπουλος 10 (5/6 επ, 4 μπλοκ), Βλαχόπουλος 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Καβαρατζής 11 (7/14 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ 44% υπ -37% άριστες), Βελίτσκοβιτς 21 (20/47 επ, 1άσο, 59% υπ – 46% άριστες), Χριστόφας 14 (10/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ.-42% υπ – 31% άριστες), Χαραλαμπίδης.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Κωτσάκης 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ.-54% άριστες), Γκλάντστοουν 19 (8/13 επ., 4 άσοι, 7 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (7/15 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παλέντζας 23 (20/39 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 18 (17/35 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 60% άριστες), Μοράλες 1 (1 μπλοκ) / Γκαράς (λ.- 62% υπ. – 38% άριστες), Γεωργίου, Σαρικεΐσογλου 3 (3/6 επ., 50% υπ. – 20% άριστες).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...