Πετυχημένη πρεμιέρα για Παμβοχαϊκό

Με όπλο το σέρβις ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ τον νεοφώτιστο Ηρακλή Χαλκίδας στην πρεμιέρα της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές ανατροπές στο σκορ, πλούσιο θέαμα με την ομάδα του Βραχατίου να είναι καλύτερη και πιο αποτελεσματική απέναντι στον Ηρακλή που ισοφάρισε 1-1 σετ και προηγήθηκε 15-18 στο 3ο σετ. Οι παίκτες του Δεληκώστα κατάφεραν να δείξουν χαρακτήρα και με  μίνι ανατροπή πήραν το καθοριστικό σετ και στη συνέχεια”καθάρισαν” το κρίσιμο τρίποντο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Αινείας Τζελάτι (20π, 57% επίθεση) και ο Αυστραλός κεντρικός Μπο Γκράχαμ  με 18 πόντους, 80% στην επίθεση και 5 μπλοκ.  Απο τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Τάπια με 21 πόντους.

Εξαιρετικός στο  ξεκίνημα  ο  Παμβοχαϊκός   κατάφερε να αιφνιδιάσει το νεοφώτιστο Ηρακλή Χαλκίδας με 16-9 και  με τους Πέτι και Γκραχαμ να είναι  ασταμάτητοι ανέβασε τη διαφορά στο +10 (23-13). Οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και οι φιλοξενούμενοι με τον Τάπια βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 24-17 αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «κλείδωσαν» το σετ με 25-18 και 1-0.

Αντίστροφη εικόνα είχαμε στο δεύτερο σετ με τους παίκτες του Σπύρου Γκολίτση  να βγάζουν αντίδραση και με τρομερό επιθετικό ρυθμό να φτάνουν σε νταμπλ σκορ με 8-16(!). Οι γηπεδούχοι με τους Πέτι και Παταγκιμ  ροκάνισαν τη διαφορά στο -4 (19-23) αλλά οι φιλοξενούμενοι  σταθεροί  κατόρθωσαν να  ολοκληρώσουν την κατάκτηση του σετ με  19-25.

Μονομαχία –θρίλερ είχαμε στο τρίτο σετ με τον Ηρακλή να παίρνει προβάδισμα στο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16 και 15-18. Οι παίκτες του Δεληκώστα ισοφάρισαν  σε 19-19 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ μέχρι το 22-22. Εκεί πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι με αποτελεσματικό σέρβις πέρσαν μπροστά με τον Τζελάτι 23-22 και  τελικά κατόρθωσαν να το κατακτήσουν με 25-22 και να κάνουν το 2-1.

Με καλύτερη ψυχολογία ο Παμβοχαϊκός  και τη συμπαράσταση των φιλάθλων του, πήρε διαφορά ασφαλείας με 20-12 με τους Τζελάτι-Γκράχαμ. Ο νεοφώτιστος Ηρακλής δεν πέταξε λευκή πετσέτα και με πολλές αλλαγές που έκανε ο Σπύρος Γκολίτσης, βρήκε  εεκίνο το αγωνιστικό σχήμα που κατάφερε να μειώσει στο -4 (24-20) αλλά ο Πέτι ήταν αυτός που εντυπωσιακή επίθεση «σφράγισε» το  25-20 και το τελικό σκορ με 3-1.

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Ένα τρίποντο για αρχή είναι ότι καλύτερο για κάθε ομάδα αλλά θα πρέπει να δούμε και τις αδυναμίες μας. Είχαμε καλύτερο σερβίς αλλά πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά σε “κόντρα επίθεση” , σε επίθεση και κυρίως υποδοχή. Το σερβίς και οι κεντρικοί μας πήγαν πολύ καλά αλλά αυτά δεν φτάνουν. Ο Ηρακλής Χαλίδας έχει καλή ομάδα. Συνεχίζουμε για να δώσουμε τον αγώνα στην έδρα του Ολυμπιακού».

Σπύρος Γκολίτσης (Προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας) : «Μπορούμε να φύγουμε με βαθμούς αλλά χάσαμε. Δεχτήκαμε πίεση στο σερβίς και δεν την διαχειριστήκαμε σωστά. Πήραμε μεγάλη διαφορά στο 2ο σετ και μέχρι 19-16 του 3ου σετ ήμασταν μπροστά. Εκεί κάναμε λάθη απειρίας. Αν είχαμε πάρει το 3ο σετ όλα θα ήταν διαφορετικά. Ο Παμβοχαϊκός επικράτησε δίκαια αλλά δεν πτοούμαστε. Πάμε παρακάτω και ετοιμαζόμαστε για τον εντός έδρας αγώνα με τον Εθνικό που θα είναι ένα κομβικό ματς».

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 7 (1/1 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκράχαμ 18 (12/15 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πέτι 9 (4/15 επ, 5 άσσοι, 60% υπ – 34% άριστες), Πελεκούδας 9 (7/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζελάτι 20 (20/35 επ), Μπαταγκίμ 5 (3/13 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ – 45% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 21% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Ιωαννίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21 (18/39 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 9 (9/11 επ), Κολτσιάκης 5 (4/10 επ, 1 άσσος, 43% υπ – 22% άριστες), Φέρρελ 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (3/5 επ), Γκόρτσανιουκ 12 (11/25 επ, 1 άσσος, 38% υπ – 21% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 52% υπ – 24% άριστες), Κλότσκο 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 50% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...