Πήγε βόρεια και «έσπασε τα όρια»!

Έπειτα από τρεις φετινές της εξόδους στη Θεσσαλονίκη, όπου στις αναμετρήσεις της με Μακεδόνες, Άρη και Ελπίδα Αμπελοκήπων γνώρισε ισάριθμες ήττες σε 5 σετ, ο ΑΟ Θήρας κατάφερε στον Εύοσμο να κάμψει με 3-2 (17-25,25-23,23-25,25-19,15-10) σετ την αντίσταση του σκληροτράχηλου Αίαντα. Έτσι για πρώτη φορά η Σαντορίνη επιστρέφει φέτος νικήτρια από τη “Νύμφη του Βορρά” στο νησί της, απ’ όπου πλέον απολαμβάνει τη θέα της 4άδας.

Ό,τι λοιπόν δεν είχε καταφέρει πλήρης τις προηγούμενες φορές η Σαντορίνη το πέτυχε χωρίς την τραυματία Όστοϊτς και τη  Μεταξά, θύμα της γαστρεντερίτιδας που “χτύπησε” τις νησιώτισσες. Εκμεταλλευόμενη μάλιστα την ήττα των Μακεδόνων και του Άρη αύξησε τη διαφορά της στους τρεις βαθμούς και χρειάζεται μία νίκη στα δύο τελευταία ματς καθώς σε όλες τις ισοβαθμίες έχει το πάνω χέρι.

Ο Αίας επίσης πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή, αλλά ακόμη η συγκεκριμένη μάχη είναι ανοικτή καθώς τόσο η Θέτιδα όσο και η Ελπίδα καραδοκούν.

Ο Αίας στο πρώτο σετ μετά το 12-10 ξέφυγε με 18-11 και το πήρε εύκολα για να ακολουθήσουν δύο δραματικά σετ.

Ο ΑΟΘ μετέτρεψε το 8-9 σε 10-13 και 12-16 με τον Αίαντα να επιστρέφει (15-17) και να ισοφαρίζει σε 20-20 για να φτάσουμε στο 23-23 όπου οι φιλοξενούμενες πήραν τους δύο που ήθελαν ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ίδιο σκηνικό, αλλά διαφορετικό φινάλε στο γ’ σετ με τον ΑΟΘ να προηγείται 12-16, αλλά ο Αίας ισοφάρισε 17-17 και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-21, έτρεξε ένα σερί 7-2, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Στη συνέχεια όμως η Θήρα ήταν αυτή που κυριάρχησε πλήρως, ισοφάρισε σχετικά εύκολα σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ξέφυγε από νωρίς (2-5) και διατήρησε άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Παλέψαμε με όλες μας τις δυνάμεις αν και έχουμε περιορισμένες επιλογές λόγω διαφόρων προβλημάτων. Το θέλαμε πάρα πολύ, αλλά στα κρίσιμα σημεία δείξαμε χαλαρότητα που δεν επιτρέπεται για ομάδα της Α1. Κατά τα άλλα με κάθε αντίπαλο που είναι στην πρώτη τετράδα δείξαμε ότι μπορούμε, ότι έχουμε αλλάξει επίπεδο και το θέμα είναι διαχειριστούμε τα άλλα ματς για να μην έχουμε την αγωνία που έχουμε φέτος».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί είχαμε μία ακόμη πολύ δύσκολη εβδομάδα. Πέραν των Όστοϊτς, Μεταξά προέκυψε και η γαστρεντερίτιδα που χτύπησε την ομάδα, αλλά όλα τα κορίτσια υπερέβαλλαν εαυτούς, κάναμε τη νίκη που θέλαμε και από κει και πέρα με νίκη κόντρα στην ΑΕΚ κλειδώνουμε σε μεγάλο βαθμό την τετράδα».

Τα σετ: 25-17, 23-25, 25-23, 19-25, 10-15

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ, 49% ΥΠ. – 45% άριστες), Τζούριτς 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Βλάχου 6 (4/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κούση 22 (13/17 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Κλέπκου 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 55% άριστες), Τζιαρλή 7 (4/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γεωργιάδου –λ (65% υπ. – 65% άριστες) / Σωτήρογλου-λ, Αποστολίδου 3 (3/11 επ., 31% υπ. – 23% άριστες), Φαλέγκα, Ξανθοπούλου.

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Βεργίδου 6 (1/2 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τέρζιτς 19 (15/31 επ., 2 άσοι 2 μπλοκ), Ζντόβτς 11 (9/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 43% άριστες), Μουντάκη 5 (5/21 επ., 29% υπ. – 29% άριστες), Γεωργιάδου 16 (14/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 11 (1/9 επ., 1 άσο, 9 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (62% υπ. – 52% άριστες) / Τσβετκόβα 1 (1/1 επ.), Παναγιωτίδου Τσοχατζή 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).