Πήρε το «ρόπαλο» και τη νίκη στο Αιγίνιο

Ο Ηρακλής επικράτησε με 3-1 της Νίκη στο Αιγίνιο και σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, η οποία σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Χρήστου Κιόση στα μέσα του 3ου σετ.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και διατήρησε το +6 στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (2-8, 10-16) έχοντας καλό σερβίς και μπλοκ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 0-1 και 22-25.

Στο δεύτερο σετ, η Νίκη ανέβασε την απόδοσή της αλλά και πάλι στην υποδοχή είχε προβλήματα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ σε α’ και β’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-5, 16-15) αλλά ο Ηρακλής ακολουθούσε κατά πόδας σε ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ολοκληρώθηκε 35-33 για το 1-1!

Στο τρίτο σετ, ο γηραιός προηγηθηκε με 6-8 και 11-16 αλλά είχε την απώλεια του Κιόση που στιγμάτισε το σετ.Μετά από μπλοκ χτύπησε στο γόνατο και θα υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις. Μάλιστα ο Έλληνας άσος ήταν από τους κορυφαίους, ενώ πολύτιμες ήταν και οι βοήθειες που ήρθαν από τον πάγκο τόσο με την είσοδο του νεαρού Φωτιάδη στη θέση του Κιόση όσο και του Μπουράκη στη θέση του Μπαμπαλιούτα που ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση. Οι κυανόλευκοι πήραν το σετ με 17-25.

Από εκεί και πέρα στο τέταρτο σετ, η Νίκη ήτανκοντά στο σκορ (7-8) στο α΄τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής πάτησε γκάζι (12-16) για να χτίσει ικανοποιητική διαφορά (15-21) και να πάρει το σετ 21-25 και τη νίκη με 1-3σετ, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους.

Το… «ταμείο»

Ωραία ατμόσφαιρα… βολεϊκή στο κατάμεστο κλειστό της Νίκης Αιγινίου.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Κάναμε και εμείς κακή εμφάνιση αλλά και οι διαιτητές. Θεωρώ πως το παιχνίδι χάθηκε από εκεί, εκνευρίστηκε η ομάδα, δεν είχαμε εναλλακτικές λύσεις στην υποδοχή και έτσι χάσαμε. Περιμένουμε τον Λουκούμι, θα δουλέψουμε και θα πάμε για κάτι καλύτερο στον αγώνα με την Κηφισιά».

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Είναι η καλύτερη εμφάνιση σε εκτός έδρας αγώνα στο εφετινό πρωτάθλημας. Με χαροποιεί ότι περάσαμε ανώδυνα την απουσία του τραυματία Προύσαλη. Εάν γυρίσει ο Κώστας θα πάμε καλύτερα ειδικά στους κρίσμους αγώνες που έχουμε μετά την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό. Πήραμε πολλές βοήθειες από τον πάγκο και μπράβο στα παιδιά. Χάσαμε τέσσερα σετ μπολ στο 2ο σετ. Εάν το κατακτούσαμε το 2ο σετ θα κάναμε το 2-0 και πιστεύω θα κάναμε πιο εύκολη νίκη. Μου άρεσε η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Ηταν μία βολεϊκή βραδιά και χαίρομαι που βρήκαμε το ρυθμό μας και εκτός έδρας».

Διακύμανση

1ο σετ: 2-8, 10-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 8-5, 16-15, 20-21, 35-33

3ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 21-25

* Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 10 άσσους, 61 επιθέσεις 15 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 35-33, 17-25, 21-25

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (3/4 επ), Μαυροβουνιώτης 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ – 22% άριστες), Ντίντας 8 (5/11 επ, 3 μπλοκ), Κιγιάδα 11 (9/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 15 (13/30 επ, 2 άσσοι), Γκόρτσανιουκ 9 (8/19 επ, 1 άσσος, 74% υπ 37% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 77% υπ – 32% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/1 επ, 40% υπ -20% άριστες), Ρεμπούτζιας, Κουτσονίκας, Μηλής 4 (4/7 επ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Ευγενίδης, Εφραιμίδης 18 (15/25 επ,2 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ -13% άριστες), Κιόσης 8 (3/4 επ, 5 μπλοκ), Φέργκιουσον 13 (9/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 25 (19/44 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 17 (12/21 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 81% υπ – 38% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ – 42% άριστες), Μπουράκης (λ, 94% υπ 41% άριστες), Ελευθερίου 1 (1/2 επ), Σκαρλατίδης, Φωτιάδης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ).