«Πράσινη» επιστροφή στις νίκες

Με νέα πρόσωπα στο σχήμα του, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 (25-19, 25-20, 25-11) σετ της ουραγού Ορεστιάδας, που προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά δεν πήρε τις βοήθειες που χρειάζονταν από το Νας  σε ένα ακόμη ματς και παρά το προβάδισμα που πηρε στα δύο τελευταία σετ, φάνηκε να μην το πιστεύει.

Παρουσία λιγοστού κόσμου στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός, με τους Ρέζκ, Ρουσόπουλο αντί του πασαδόρου Μαρούλη, που προφυλάχθηκε λόγω προβλήματος στο ισχύο, με το φλοτ σέρβις του Πανταλέοντα και καλό μπλοκ προηγήθηκε με 8-6 της «μαυροφορεμένης» σήμερα Ορεστιάδας. Μάχη πόντο πόντο έφερε τις δύο ομάδες ισόπλαλες μέχρι το 14-14, όπου εκεί οι «πράσινοι» εκμεταλλευόμενοι δύο συνεχόμενα λάθη του Λέτσκοφ έκαναν το 16-14 με πέναλτι του Μεργκαρέχο. Ο τεχνικός της Ορετσιάδας, Σταματόπουλος αντικατέστησε τον αρνητικό Νας με τον Ιωναννίδη, αλλά ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενα ακριτικά λάθη οι γηπεδούχοι ξέφυγε με 19-14. Προς στιγμή οι Εβρίτες με αποτελεσματικό μπλοκ η Ορεστιάδα μείωσαν σε 19-1, όμως η ομάδα του Ανδρεόπουλου με το καλό σερβίς των Μεργκαρέχο, Ρανγκέλ κατέκτησε το α’ σετ με 25-19, 1-0.

Στο β’ σετ η Ορεστιάδα, με τον Νας να επιστρέφει, καλά σερβίς του Λουκούμι και «πράσινα» λάθη έφτασε για πρώτη φορά στο ματς προηγούμενη σε τεχνικό τάιμμ άουτ, 8-6. Το προβάδισμα 3 πόντων των φιλοξενούμενων 9-12 εξανεμίστηκε γρήγορα και το «τριφύλλι» από τα λάθη της Ορεστιάδας ισοφάρισε 14-14 και από την επίθεση του Νας στην αντένα, προσπέρασε με 16-15. Με τα προβλήματα υποδοχής και στο τελείωμα των φάσεων  των Εβριτών η ομάδα του Ανδρεόπουλου ανέβασε τη διαφορά σε 19-16 όμως παρά την επαναφορά του Ιωαννίδη αντί Νας στο παιχνίδι, οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή το Μεργαρέχο έκαναν το 22-18. Κάπου εκεί πήρε το βάπτισμα πυρός στη Volleyleague o νεαρός πασαδόρος του ΠαναθηναΙκού, Ρουσόπουλος και οι γηπεδούχοι με πέρασμα του νεοεισελθόντα «ρουκι» ζευγάρωσαν εύκολα 25-20 τα κερδισμένα τους σετ, 2-0.

Με τον Ρουσόπουλο να διατηρείται στο βασικό σχήμα και στο τρίτο σετ, οι ακρίτες χάρις στο καλό μπλοκ και τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 8-6. Ο Δημητριάδης που πήρε τη θέση του Μεργκαρέχο, τα εβρίτικα λάθη σε σερβίς και τελειώματα οδήγησαν τους πράσινους στο 10-10, όμως ο Πεντίδης με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού, που βρέθηκε πίσω με 13-10 και 16-13. Με επιθέσεις Τσίροβιτς, Γκονζάλες η διαφορά 21-18 των φιλοξενούμενων μειώθηκε σε 22-20, αλλά οι Εβρίτες από τα λάθη του “τριφυλλιού” και καλοστημένο μπλοκ μείωσαν με 25-20, “δια χειρός” Αντιφάκου.

Η επιστροφή του Μεργκαρέχο στο βασικό σχήμα και το καλό μοίρασμα του 17χρονου Ρουσόπουλου βοήθησαν τον Παναθηναϊκό, που με “όπλο” του την επίθεση προηγήθηκε 8-4. Λάθη της Ορεστιάδας ανέβασαν τη διαφορά στο “double score”, 12-6 των γηπεδούχων, που παρά τις επιθέσεις του “ανεβασμένου” στο 4ο σετ Μορέλος, έφτασε με Γκονζάλες στο 16-8. Με τη διαφορά να εκτοξεύεται σε 18-8, ο Τσίροβιτς έδωσε τη θέση του στον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο  και οι “πράσινοι” εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Ορεστιάδας, αλλά και την αναποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων πανηγύρισαν σαν σε προπόνηση τη νίκη 3-1, με 25-11, που τον διατηρεί μόνο του στην 2η θέση της κατάταξης, με ένα βαθμό περισσότερο από τον ΠΑΟΚ.

Δ. Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός): «Είναι μία ακόμα νίκη που την θέλαμε και την περιμέναμε για να πάρουμε τρεις βαθμούς. Ξέραμε πως θα τα καταφέρναμε εύκολα ή δύσκολα. Ήμασταν σοβαροί και συγκροτημένοι και τα καταφέραμε. Παράλληλα μας δόθηκε η δυνατότητα να αγωνιστούν όλα τα νέα παιδιά και να ξεκουράσουμε τους αθλητές που έχουν επιβαρύνσεις και μικροτραυματισμούς. Συνεχίζουμε ταπεινά και με σοβαρότητα την προσπάθεια μας για να κρατήσουμε την 2η θέση στην κανονική περίοδο. Αυτός είναι ο μεγάλος μας στόχος. Δεν θα είναι εύκολο γιατί έχουμε μπροστά μας τρία δύσκολα ματς.

Β. Καρασαββίδης (λίμπερο ΑΟΟ): “Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από μας. Ο στόχος μας ήταν να κάνουμε μία καλή εμφάνιση και να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Πήραμε ένα σετ αλλά ξεμείναμε από δυνάμεις και δεν είχαμε σταθερή απόδοση. Εχουμε μπροστά μας άλλα τρία ματς που θα κρίνουν την είσοδο μας στα πλέι άουτ. Έχουμε μπροστά μας αγώνες με Παμβοχαϊκό, Κηφισιά εκτός και Εθνικό την τελευταία αγωνιστική. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε βαθμούς για να διατηρηθούμε μέσα στα πλέι άουτ και από εκεί και πέρα να πετύχουμε το μεγάλο στόχο της παραμονής».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μελγκαρέχο 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 53% άριστες), Ρεζκ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 15 (12/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (5/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 62% υπ – 46% άριστες), Ρουσσόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 1 (άσσος).

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 5 (4/24 επ, 1 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (1/2 επ, 4 μπλοκ), Μορέλος 16 (14/34 επ, 65% υπ  -25% άριστες), Λουκούμι 17 (13/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ -35% άριστες), Πεντίδης 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 50% υπ -39 % άριστες), Ράπτης, Διαμαντίδης, Ιωαννίδης.